Aile Dizimi ve anavatan

bert_hellinger  Bert Hellinger (1925-2019)

Aile dizimi kavramının kurucusu Bert Hellinger’in anavatan üzerine yaptığı konuşması:

Hepimiz belli bir ülkede doğarız. Ebeveynlerimiz de belli bir ülkeden gelirler. Bu ülke bizim anavatanımızdır. Orada kendimizi evimizde hissederiz. Dilini konuşuruz, belli bir kültüre ve belli bir dine ait oluruz. Vatandaşlığına sahibizdir. Bu ülke bize aynı zamanda koruma sunar.

Sorumuz şu: 2 ayrı ülkeden gelen ebeveynlerde durum nedir?

Gözlemlerime göre, öncelikli ülke, babanın geldiği ülkedir. Yani kadın başka bir ülkeden gelen bir erkekle evlendiği zaman, bu ülke öncelik kazanır. Kadın çocuklarıyla birlikte, adamın ülkesini takip eder. Yani çocukların anavatanı babanın ülkesidir. Babanın kültürünü alırlar, dilini konuşurlar. Pratiklerden görülmüştür ki adam ile kadın arasındaki ilişki en iyi bu şekilde gelişir. Yani kadın, erkeği takip eder.

Bunları söylediğimde ciddi saldırılara maruz kaldım, maskülen bulundum. Ancak bu bir gözlemdir. Gözlemime göre kadın erkeği takip ettiği zaman ilişki en iyi halini alır.

  1. cümlem ise şöyledir: Erkek, kadına hizmet eder. Kadın erkeğe değil. Kadın erkeğini ülkesinde takip eder, ancak erkek kadına hizmet eder. Bu şekilde denge sağlanır. Kadının anavatanına ne olur? O da çocuklar için bir anavatandır. Yani çocukların 2 anavatanı bulunur. Öncelikle babanınki sonra anneninki. Ancak öncelik babanın vatanıdır. Bu demektir ki, çocuklar annenin dilini de konuşurlar, yani 2 anavatanları vardır ve daha geniş bir aidiyet içerisindedirler.

Erkek, kadına nasıl hizmet eder cümlesini açıklayalım: Aile erkeği takip etmesine rağmen,erkek aileden sorumludur,bu onun büyük hizmetidir. Aileyi korur. Koruma,erkeğin işidir. Tabii ki çeşitli istisnalar mevcuttur, ama gözlemlerime göre bir aile anavatanını terk etmek zorunda kalırsa,mesela savaş sebebi ile ve göç edecek yeni bir ülke aranırsa, bu günümüzde önemli bir harekettir, göç çocuklar üzerinde olumsuz ruhsal bir etkiye sahiptir. Mesela hastalanırlar. Çoğunlukla dedim ki anavatanlarına geri dönmelidirler. Ve kendini gösterdi ki çocuklar iyileştiler. Yani anavatana önem verince ve vatanın vereceği ve acı çekeceği şeyleri taşıyınca çocukların iyileşmesine vesile olur.

Aile dizimi nedir?

https://kikasworld.com/2009/11/23/aile-dizimi-sevgi-duzenleri-ve-bert-hellinger/

Bu yazı Psikoloji / Psychology içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.