Gemi Modelciliği – Azmi Beydeş

Arkas Deniz Tarihi Merkezi ziyareti sırasında gördüğüm birbirinden güzel gemi modelleri sayesinde gemi modelcilerini  atölyelerinde ziyaret edip çalışmaları hakkında bilgi almaya karar verdim. Merkezde en çok dikkatimi çeken modellerden yola çıkarak 2 gemi modeli ustası Azmi Beydeş ile Metin Gürkan’ı ziyaret edip atölye ortamını ve modelciliğin arkasında yatan el emeğini görme imkanı buldum.

AZMİ BEYDEŞ

azmi-beydes (1)

azmi-beydes (4)

azmi-beydes (3)

azmi-beydes (2)

HMS Prince, 1670

Azmi Beydeş’in atölyesi Karşıyaka’da. Maket merakı çocukluktan geliyor. Daima cebinde çakı taşır, ağaç buldu mu oymaya başlarmış. Sadece oyma çalışıyor, asla hazır malzeme kullanmıyor. Günümüzde maketçiliğin çok ilerlemiş olması, birçok parçayı hazır bulma imkanı olmasına rağmen hiçbir parçayı hazır kullanamadığını, elinin gitmediğini söylüyor. Gemi pervanalerini, insan figürlerini dahi oyma çalışıyor.

azmi-beydes (6)

Azmi usta özellikle kalyonları çok seviyor. Kalyonların el sanatını en iyi gösteren gemi maketleri olduğuna inanıyor.

Gemi maketçiliğine tam olarak dönmeden önce kebapçılık yapmış, öte yandan da kendine göre maket çalışmalarını yürütmüş.Arkas Deniz Tarihi Merkezinde yer alan  HMS Prince kalyonunun yapımı 12 sene sürmüş. Önce plastik kitini bulmuş, oradaki oranı izleyerek oyma olarak bu kalyonu yaratmış. Yıllar önce İzmir Fuarı sanat sokağında bu kalyonu sergilemiş, çok talep olmuş, gazetelere bile çıkmış, ama satmak istememiş. Sonra Fuat kaptanın önerisi ile kalyonu Arkas‘a götürmüş ve ilk satışını gerçekleştirmiş. 1999 senesinden beri de Arkas için gemi maket yapmaya devam ediyor.

azmi-beydes (7)

Maketlerinde Şimşir ve Limba ağacı kullanıyor. Şimşir’i vinç, ırgat ve aksuarlarda, Limba’yı gövdede kullanıyor. Şimşir ağacının en önemli özelliği çok temiz ve güzel oyulabilmesi. 100 senede 2 metre uzuyor. Rize’de bulunuyor ve kesimi artık yasaklandığı için bulması çok zor bir ağaç haline geldi.

azmi-beydes (5)

Azmi usta uzun saatler çalışıyor, bir kere konsantre oldum mu bölününce olmuyor, bitirinceye kadar sabahlara kadar oyuyorum, o parçayı bitiriyorum diyor.

Yeni yapacağı savaşan 2 geminin denizini bile ağaçtan oyacağını söylüyor. Denizi daha kolay malzemeler kullanarak yapmak var ama olmaz içim rahat etmez diyor. Denizlerdeki hareketi oyarak vereceğim diyor…

Bir yandan da hala oymamacılık kurslarına gitmeye devam ediyor. Artık usta sayılırım, öğrenciler neden geldiğimi soruyorlar ama olsun öğrenecek şeyler vardır elbet diyorum diyor…

azmi-beydes (8)

(Azmi Beydeş 2017 senesinde vefaat etmiştir. Mekanı cennet olsun) 

Bu yazı İş dünyası- Business world içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Gemi Modelciliği – Azmi Beydeş

 1. Mustafa kemal beydes dedi ki:

  Kendisi benim dedem olur mekanı cenlet olsun 2017 4 Şubat tarihinde aramızdan ayrıldı başımız sağolsun

  Beğen

 2. Ali Timucin dedi ki:

  Merhaba Gemi modelciliği ve el sanatları üzerine http://www.modelteknikleri.com adında bir internet sitemiz bulunmaktadır. Değerli çalışmalarınızı bizler ile paylaşmanızı rica ederiz.

  Beğen

 3. Faruk ÇAPANOĞLU dedi ki:

  bir kurs arkadaşı olarak azmi ustanın azim ve sabrını yakından gördüm Allahın ona verdiği bu beceriyi tüm heves ve arzusuyla devam ettiriyor olması ayrı bir değer teşekkürler azmi ustam. Faruk ÇAPANOĞLU

  Beğen

 4. coşkun durmazoğlu dedi ki:

  azmi usta bu heyecanın tüm gençlerimize ve sanata meraklı herkese örnek olsun. Eline ve yüreğine sağlık.Senin sesini duyurmana vesile olan sanatsevere de teşekkürler.Coşkun DURMAZOĞLU-Kurs arkadaşın

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.