Çam peleti kedi kumu

Hayvanseverlerin önemli ihtiyacı eve yayılmayan, toz yapmayan , sağlıklı kedi kumu bulabilmektir. Hepimizin sıkça kullandığı betonit kumlar kedilerin patileri arasına sıkışmakta ve yürüdüklerinde vesilesi ile evin birçok yerine saçılmaktadır. Kum kabının önüne kum tutucu matlar konsa da bana göre istenen sonucu vermemektedir. O ince kum tanelerini evin her yerinde görmekteyiz.

Çam peleti kedi kumu iyi bir seçenek. Ancak her yerde yazdığı gibi toz yapmama gibi özelliği yok, toz yapmama özelliği sadece 1 tek durumda %100 geçerlidir. Onu da şimdi paylaşacağım:

Çam peleti kumu kedi idrarını yapınca toz haline gelmektedir (sağ resim) Eger çam peletini bildiğimiz standart, eleksiz kum kabı içine koyarsanız o tozlar kedinin her kaba giriş çıkışında etrafa dağılacaktır, hatta oldukça rahatsız edici ince bir katman yaymaktadır. Elekli kedi kumu kabı alınması tavsiye edilir.

Bu soruna evde kendimiz bir çözüm ürettik, resimdeki gibi 2 adet istiflenebilir plastik sert kutuyu üstüste koyup üstteki kutunun altını kesip 5 mm aralıklı metal elek filesi ile döşedik (soldaki resimde elek görülebilir). Kedi her kullandığında tozlaşan çam peleti alttaki kutuya dolmakta, böylece kutudan çıktığında patileri ile yayılım engellenmektedir.

Ayrıca sol resimde görüleceği gibi dışkılar çam peletine yapışmamaktadır. Dolayısı ile dışkıyı kürekle alıp hemen tuvalete atabilirsiniz. Çam peleti suda hemen dağıldığı için kürekte kalan peletle dışkıyı tuvalete atmanızda sakınca yoktur.

Çam peletinin koku yapmaması güzel yönü, hatta kendine has hafif bir çam kokusu bulunmaktadır.

İri tanelerden oluşması kaynaklı betonit kumlar gibi patilere sıkışmamaktadır.

Kutuları biz balkonda tutuyoruz. Ancak balkonsuz evlerde ve kış aylarında kutuyu evinizde tutabilirsiniz. Bu şekilde kullanımda toz yayılmamaktadır.

Ancak…altta biriken tozun kedi sağlığına etkisini tam tespit edebildiğimi söyleyemem, zaman zaman kedimde hapşırık krizleri görebilmekteyim. Bunun sebebi bu pelet mi başka faktörler mi net bir sonuca varabilmiş değilim, vesilesi ile kediniz alerjik bir yapıdaysa mutlaka kumu kullandığınızda gözlem yapmalı, hapşırık ve göz akması gibi durumlar sıkça tekrarlanıyorsa başka bir çözüme gidilmelidir.

Çam peleti doğal bir malzeme olduğu için daha sağlıklı denebilir.

Çam peleti nasıl üretilir? Videodan izleyebilirsiniz.

Bu yazı Hayvanlar- Animals içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Çam peleti kedi kumu

  1. gulenmutfak dedi ki:

    Denemeye değer:)

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.