Bilinçsiz Insanlarla başa çıkabilmek

Şimdi’nin Gücü kitabının yazarı spiritüel liderlerden Eckhart Tolle ile bilinçsiz insanlar ile başa çıkma üzerine kısa bir soru-cevap değerlendirmesi:

Dinleyici sorusu: Hayatınızın erken dönemlerinde bilinçsiz insanlar ile başa çıkarken kendinizi yalnız, sinirli, izole edilmiş hissettiniz mi? Farklı hayat dönemlerinde bunlara yaklaşımınız ne oldu?

Eckhart Tolle: Bu muhtemelen herkes için en büyük tetiklenmedir,çünkü genelde insanlar tarafından tetikleniriz. Fiziksel bedeniniz, finansal durumunuz da tetikleyici konular olabilir, ancak çoğunlukla en büyük tetikleyiciler insanlardır. Çünkü insanlar zordur, kendi egoları içinde hapistirler.

Sorunuzun ilk bölümüne gelirsek, hayatımın birçok yılında oldukça izole yaşadım, bilincimdeki değişiklikten sonra normal hayatıma devam ettim,hala akademik dünyada idim, 4 yıl sonra bunu da terk etmek zorunda kaldım. Yıllarca dünyaya geleneksel kanallardan bağlı değildim,belli bir işim yoktu, ilişkim yoktu, yakın ilişkilerim yoktu.Günler, haftalar,aylar boyunca insan görmediğim oldu.

Yavaş yavaş ağızdan ağıza yayılan bir şekilde insanlar bana öneri almaya gelmeye başladılar. Ne kadar izole bir yaşam seçseniz de önünde sonunda bilinçsiz insanlarla iletişime geçersiniz. Sanırım bunu kabul etmeniz gerekir, bu tetiklenmeler sizi daha “mevcut-burada” yapar. Bedeninizi güçlendirmek isterseniz,fiziksel egzersiz yaparsınız. fiziksel egzersiz nedir? Hayatı beden için zor hale getirmektir. Bu yeni bir bakış açısıdır,ancak bakarsanız bunun doğru olduğunu görürsünüz,çünkü bedeniniz birden bire müthiş bir efor sarfetmek zorundadır. Bedeninize daha önce var olmayan tetikleyiciler sunmaktasınız. Ağırlık kaldırmak, koşmak veya her ne yapıyorsanız…Bedeniniz konfor alanını terk ederek bu tetikleyiciler sayesinde güçlenir. Ruhsal gelişme için ise tüm bu bilinçsiz insanlara ihtiyacımız var,aksi taktirde varoluş keskinleşip yüzeye çıkmaz. Yapabileceğimiz ilk şey bu bilinçsiz insanları hayatımı zorlaştırmak için buradasın bakış açısından ziyade nimet olarak görmek, burada bu dünyada olmanın bir parçası olarak ele almak, böylece onları hayatınızı zorlaştırdıkları zaman hoş karşılamak…

Önemli olan şey, bilinçsiz insanların sizi bilinçsizliğe çekmemeleridir.En büyük tetikleyici odur.

Durum veya insanlar tarafından tetiklendiğinizde reaksiyon gösterirsiniz ve tetiklenmeden önceki durumunuza göre daha bilinçsizleşirsiniz. Kızgın bir insanla karşılaştığınızda kızgınlaşırsınız, çatışmacı bir insanla karşılaştığınızda siz de çatışırsınız. Sonra belli birşey olur, tetikleyiciler sizi daha bilinçli yapmaya başlar.Bu sizin ruhsal çalışmanızdır. Bunların özel ilişkiler, aile ilişkileri veya iş ilişkileri olması önemli değildir. İlişkilere bakış açınızı değiştirirseniz ve onları ruhsal eğitim aracı olarak görürseniz bilinçsiz insanlarla başa çıkmak kolaylaşır. Bilinçsiz insanlar sizinle bilinçsiz bir şekilde iletişime geçerlerken orada var olmak ta ayrı bir tetikleyici,meydan okuma şeklidir.

Bunu farkındalık değişimimi yaşadıktan sonra öğrendim,babamın 2.eşi oldukça bilinçsiz idi ve zihinsel bir hastalığı ortaya çıkmıştı. Bu hastalık bilinçsizliğinin içinde gizli idi, akut paranoya geliştirmişti,ruh hastalıkları hastanesinde bir süre yatıp eve dönmüştü. Onları ne zaman ziyarete gitsem fark ettim ki onu gördüğüm an inanılmaz bir mevcudiyete geçerdim. Beni görünce hemen düşmanlarından, onu takip eden insanlardan bahsederdi.Bu senaryolara göre en azından 100-200 kişi onun hayatını zorlaştırmak üzere iş başında olmalıydı. Her seferinde bu insanların onun hayatını sabote etmek için yaptıklarını anlatırdı. İkinci gün hikayeler azalırdı,üçüncü gün sohbet azalırdı. 1-2 kez tam anlamıyla orada değildim ve hemencecik eski hikayeler anlatılmaya başlanırdı.

Benim bilincimin onun bilinci üzerinde etkisi vardı. Ben oradayken daha bilinçli olurdu. Gittiğim zaman eski bilinçsiz haline dönerdi.

Bu yazı Kişisel Gelişim-Self evolution içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.