Grayson Perry üzerine

11 Haziran tarihinde Pera Müzesinde Jacky Klein ile Grayson Perry üzerine bir söyleşi düzenlendi. Kendisi ile çalışmış olan birisininden sanatçıyı dinlemek çok hoş bir deneyim oldu. Jacky Klein, 2013 senesinde Grayson Perry üzerine bir kitap yayınlamıştır.

Jacky.Klein

Grayson Perry, Damien Hirst ve Tracey Emin gibi İngiltere’nin en popüler sanatçısıdır. TV ve radyo programlarında kendi showunu sunmuş olduğu için de sanat dünyası ve halk arasında çok ünlenmiştir.

2003 senesinde dünyanın en prestijli ödüllerinden Turner ödülünü almıştır.

2014 senesinde Commander of the order of the British Empire ödülünü almıştır.

Royal Academy Kulübüne seçilmiştir.

Times dergisinde köşe yazmaktadır.

Seramik, baskı, heykel çalışır. Asistanları yoktur, işlerini tek başına çıkarır.

grayson.perry.cottage

2 yatak odalı yazlık bina tasarımı Gingerbread House ilk mimarlık denemesi olup farklı cephesi ile çok ses getirmiştir.

grayson.perry.vase

I saw this vase and thought it beautiful,then I looked at it:  Vazo, teyzesinin arkadaşının yorumuna istinaden ismlendirilmiştir. Ancak üstündeki yazılar saldırgan ve kışkırtıcıdır.

Çoğu modern sanat eserlerinden farklı bir tarzı bulunmaktadır. Soyut değildir, daha duyguludur. Oldukça “İngiliz” bir sanatçıdır yani: Çalışırken BBC radio 4 dinlemektedir, hergün Guardian gazetesi okumaktadır ve çevresinden ilham almaktadır.

Eserlerinde sınıf, kimlik, politika, seksüalite ve güzellik gibi konuları işlemektedir.

SINIF:  1960’da Essex İngiltere’de doğmuştur. Burası 80’li yıllarda işçi sınıfı yoğun bir yer idi, kadınların sarı saç ve beyaz topuklu ayakkabılar ve yanık tenle dolaştıkları erkeklerin ise hoş arabalar içinde gezdikleri bir yerdi. Çalışmalarında kendiyle ve çevresi ile kinaye, espri ve dalga geçme görülür. Thatcher döneminde büyümüş olması sebebi ile kitlesel işsizlik ve endüstriyel gelişmelere şahit olmuştur.

15 metrelik Walthamstow halısında insan hayatının 7 dönemi ve o dönemlerde karşımıza çıkan markaları işlemektedir.

6 halısı ahlaki mesaj veren bir hikaye anlatmaktadır. Batı-hristiyan uygarlığının bir boyutunu ele almaktadır. 2 halı işçi sınıfını, 2 halı orta sınıfı, 2 halı ise üst sınıfı tasvir etmektedir. Karakterler gerçek hayatta tanıdığı kişilerden yaratılmıştır.

DİN VE İNANÇ:

alan.measles Ayısı Alan Measles

Anne ve babası boşanırlar. Anne gerçekten sütçü ile kaçar. Bu sebeple klişelere karşı çok ilgisi vardır. Üvey babası çok agresif olup Grayson ile anlaşamazmış. Ne annesini ve kendisini anlamazmış. Ayısı Alan Miesels’ı (Alan: komşusunun oğlu,yakın arkadaşı, Measles: kızılcık hastalığı) hayal dünyasının kahramanı, diktatör olarak anlatmaktadır. Zamanla ayı imgesi çalışmalarında daha çok yer almıştır.

“hepimiz hayal dünyamızı kendimiz doğururuz” demiştir.

PSİKOTERAPİ:

1998’de psikoterapiye başlamış 6 sene görmüştür. Çok sık depresyona girmektedir, karısı aslında psikoterapisttir.

Bu seanslarını: “birisi zihinsel alet kutuma gelmiş ve düzenlemiş gibi istediklerimi daha rahat buluyorum” olarak tanımlamıştır.

Golden Ghosts

Golden Ghost vazosunda yüzlerce mezar görülmektedir. Fakirlik, savaş, iyi durumda olan insanlar ve çocukların çektiği zorluklara odaklanır.

grayson-perry

Mutlu bir evliliği olan adam neden kadın kıyafeti giysin?

Kadın kıyafetlerini 12 yaşında ilk olarak kızkardeşlerinin bale kıyafetlerini giyerek başlıyor. Giydiğin kıyafetlere en uygun isim bu diyerek “Claire” adını bir kız arkadaşı veriyor. Bu kıyafet giyme işini sanat olarak yapmıyor, bu kendi gerçeği. Bir kadın olmak istemiyordu ancak kadınların aldığı ilgiyi istiyordu, çocukken bu ilgiyi hiç deneyimlememişti ve derin bir kadın ilgisine ihtiyacı vardı.

Londra’daki galerisinde bir sergi açtı, sergiye kadın kılığında geldi.

“kadın kılığında girmek komik ve absürd olabilir, kabul görmeyebilir, ama böyle bir dürtü ile yaşayın bakın, ne kadar da komik olmadığını göreceksiniz” dedi.

Rezil olmaktan ve demode olmaktan korkmayan Perry bu sebeple herşeyi denemeye açık bir sanatçı olarak tanınmaktadır.

map_of_an_englishman

Map of an Englishman: Psikoterapisinin sonucunda bir otoportre gibi ortaya çıkmıştır. Beynine benzemektedir ve karısı ile birlikte kelimeleri dökmüşlerdir.

map-of-days

Map of days: Surlarla çevrili şehir. Surların içi kendi içimiz olup dışarıdan içeriye girenleri ve içeriden dışarıya çıkanları yansıtır.

SERAMİK

İngiltere’de seramik sanat dünyasında  2.ve 3. sınıf bir malzeme olarak algılanmaktadır. Bu sebeple eserlerinde seramik kullanması şaşırtıcı bulunmaktadır. Çalışmaları güzel sanatlar ile zanaat arasındaki ince çizgide gider gelir. Seramik malzemesini seçimi moda olmamasından kaynaklı olabilir.

17. yy İngiliz çömlekçiliği, Afgan duvar halıları, İslam çömlekçiliği, kitaplarda gördüğü seramikler  ilham kaynakları olmuştur. Görsel ilhamları yanında çok okur ve edebiyattan da esinlenir. Şair Philip Larkin‘i , Tanizaki’nin In praise of shadows eserini sever. Düzyazı, biyografi ve tarih okur.

Aşırılık ve devrimciliği sevmez. Yavaş ve kademeli değişimleri sever.

Eserlerinde kitch unsuru bulunmaktadır. Fakat bu onun için olumsuz değildir. Esprili bir şekilde eleştirir, işçi sınıfı ile dalga geçerken aslında kendi ile dalga geçer. Zevkler, toplumsal bağlama göre iyi veya kötü olarak tanımlanır der. Eserleri, birçok eserden daha az açıkuçlu olarak tanımlanır.

Bu yazı Sanat-Tiyatro / Art-Theatre içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.