Kürk modasının arkasındaki gerçekler

Blogumda hep güzelliklere yer vermeyi arzulamama rağmen yakın çevremde “kürk” giyenlerin olması ve bu insanların benim dostlarım ve örnek aldığım kişiler olması karşısında tepkisiz kalamadım ve okurlarsa kendilerini aydınlatmak ve şaşkınlığımı ve inanamamazlığımı belirtmek üzere bu yazıyı yazmaya karar verdim.
 
Hayvanlara karşı büyük bir sevgi duyuyorum. Dünyamızın onlar olmadan bir bütün olabileceğine kesinlikle inanmıyorum ve herşeyin onlarla güzelleştiğini görüyorum.
Ahhh bu kürk sevdalısı insanlar…2009-2010 sezonu kürk hayvanları için bir katliam senesi oldu. Kürk yine “moda” oldu, sosyetik kadınlar kürkleri ile moda yarışı yaptılar, dergiler boy boy kürklü kadın resimleri doldu taştı. Herkes kürke koştu. Koş bilgisiz, koş habersiz, koş duyarsız insan…Daha çok koşarsın.
Çin şu anda dünya kürk üretiminin büyük payını elinde tutmakta. Medeni ülkelerde kürk üretimi yasaklandığı için ülkeler Çin’e yöneldi, talep arttı, kürk fabrikaları çoğaldı. Peki “kürk modası”nın arkasında yatan gerçekler neler?
 
 
Tilki, vizon, tavşan, şinşilla,kedi ve köpek gibi hayvanlar doğada avlanmakta ve neredeyse hareket edemeyecekleri kadar ufak kafeslere yerleştirilmektedirler.
 (Bunu yaşatmak zorunda mıyız?)
 
 Bu bizim eserimiz…Bunu yapanlar da aracı olanlar da utanmalıdır!
 
Bu kafeslerin her yanı açık olup yazda kışta açık havada bırakılmakta hayvan her türlü olumsuz hava koşuluna maruz bırakılmaktadır. Kafeslerde korku içersnde yaşayan hayvanların birçoğu kendini öldürmek amaçlı kendi ayaklarını-bacaklarını yemekte ve kanamadan ölmektedir.
 Kafeste kendi bacağını yüzmüş tilki (bunu yapma hakkımız var mı?)
 
Diğerleri ise psikolojik olarak travmalar geçirmekte ve kafeslere kendilerini vurmaktadırlar. Yakalanan hayvanların bazıları kafeslere tıkanırken kafes kapıları ayaklarına kapatılmakta ve kırılmaktadır. Hayvanlar kırıklarla son günlerini acı içersinde geçirmektedir.
Ölüm metodları son derece barbarcadır. (Buraya dehşet verici fotoğraflar koyabilirdim ama yürek kaldırmaz, koyamayacağım) Kafesten çıkarılan hayvanlar metal sopalarla coplanarak sersemletilmekte ve yere vurulmakta, sonrada hala yaşarken kuyruklarından veya bacaklarından asılarak “diri diri” yüzülmektedir. Çırpınan hayvanlar  barbar deri yüzücüleri tarafından yere serilerek kafalarına basılmakta, boyunları kırılmakta ve yüzme işlemine devam edilmektedir. Dayanıklı olan bazı hayvanlar ise derileri yüzüldükten 10 dakika sonrasına kadar bile hala nefes almakta ve göz kırpabilmektedir…Başka ölüm şekilleri de vardır elbet…Bu kadarla kalmamaktadır. Hayvanlara anal ve oral yollardan elektrik verilmektedir, hayvanlar boğularak veya asılarak öldürülmektedir. İşte giyilen o şık ve güzel kürklerin altında yatan kanlı gerçek budur…
Bütün bunlar artık medyada ve internette fotoğraflar ile dehşet verici videolar ile gösterilmesine ve kampanyalar düzenlenmesine rağmen hala yüzbinlerce insan kürk giymeye devam etmektedir. Bu nasıl bir mentalitedir, nasıl bir bilinçtir, nasıl bir eğitim anlayışıdır merak ederim…Hiç merak etmem aslında, büyük bir duyarsızlık ve umursamazlık görürüm. Yazık…
Kürk sahibi olmak eskiden bir statü göstergesi idi, bugün ise medeni ve uyanmış insanın statü sembolüdür kürk giymemek, doğaya-hayvana saygı göstermek.
Bizim yaşama hakkımız olduğu kadar bu dünyanın dengesini koruması için hayvanlarımızın da yaşam hakkı bulunmaktadır.
Modaya uyarken ne giydiğimize de dikkat etmeliyiz. Üzerimize bir kürk geçirmeden de güzel olabiliriz. Bir kürk giymeden de toplumdaki yerimizi gösterebiliriz. Bir kürk giymeden de mutlu olabiliriz.
Ey kürk giyen, uyan da adam ol. Uyan da farkında ol. Uyan da çevreye verdiğin zararı gör. Uyan ki benim sevdiğim varlığı sen yok etme. Çünkü bu hakka sen değil anca Tanrı sahiptir. Uyan ve medeni ol.
 
 
 Bu yavrular annelerini özlüyor. Sizin sırtınızda olabilir mi???
 
 
 İşte kürk paltonuzdan geriye kalan burada…
 
Konu ile ilgili geniş bilgi için :
 
 
 
 
 
 
Bu yazı Hayvanlar- Animals içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Kürk modasının arkasındaki gerçekler

 1. EGE SAKİN dedi ki:

  yüreğinize sağlık.. desteğiniz için teşekkürler.. birlikte olmak güzel..

  saygılarımla
  ege sakin
  http://www.haytap.org
  http://www.sualtigazetesi.com
  http://www.yunuslaraozgurluk.com

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.