Sıgara ve saygı üzerine

İnanılmaz ciddi miktarlarda sıgara tüketen bir toplumda yaşıyoruz. Bağımlılık had safhalarda. Sıgara yasağı geldi geleli uyanık firmaların dış mekan ısıtma satışları da patladı. Kar-kış-yağmur-çamur demeden insanlar sokaklarda testi gibi dizilip sıgara içiyor. İsteyen içsin elbette.
Ya kapalı mekanlarda yasağa rağmen patron veya başka konumlar sebebi ile içenlere ne demeli…
Bu hafta üstüste 2 hadise yaşadım ve hayretler içersinde kaldım.
İlk olayım 3,5 saat süren bir toplantı idi. Toplantıda 3 kişi idik ve karşımdaki 2 kişiden birisi 3,5 saat boyunca hiç aralık vermeden sıgara üstüne sıgara yaktı. Bana içip içmediğim veya rahatsız olup olmadığım sorulmadı bile. Adamın nefes alış verişlerinde büyük bir kalp kizi sinyalini gördüm ve kendimi tutma gereği duymadan da "kardiyoloğa en yakın sürede gitmenizi tavsiye ederim" diye uyarıda bulundum. Adam önce biraz şaşırdı, sitemime devam ettim ama o da aynen içmeye devam etti.
 
 
2. olayım da bugün gittiğim 2 saatlik bir toplantı idi ki mekan bir işyeri, içilmesi yasak, içmeyen ve rahatsızlığını pencere açarak dile getirmeye çalışan 3 kişi daha var. Toplamda 7 kişiyiz. Daha mekana girerken sıgara dumanı karşılıyor sizi, ne kadar hoş bir ilk etki. 3. sınıf kahvehane adeta. Hanımefendi hiç umrunda olmadan sıgara üstüne sıgara yakıyor. Bu hanım da sözde eğitimli ve duyarlı bir insan. Son derece şaşırtıcı bir durum. Kendisi dışında içen yok. Ben yanında oturuyorum, toplantıdan başka bir özel görüşmeye geçeceğim, üstüm başım sıgara kokusu içersinde. Önce yerimi değiştiriyorum, sonra koca bir pencereyi sonuna kadar açıyorum. Anlayana. Ama umrunda değil kimsenin. Çünkü o zıkkımı içmese olmuyor, toplantıya konsantrasyonum kayboluyor çünkü aklım pek almıyor bu davranışı. Yaptığı iş ile davranışı tamami ile zıt. Samimiyet nerede diye soruyorum kendime.
Ben mecbur muyum leş gibi sıgara kokmaya, kapalı ufak bir ortamda senin dumanını solumaya? Nerede kaldı saygı? Git kapının önünde iç, rahatını bozan sen ol. Ben hiçbir zaman zincirleme sıgara içip iş yaptığını zanneden insanları anlamamışımdır. Terbiye et beynini, azalt şu meredi, dışarıda iç, saygı göster çevrene. Bu kadar bencillik bu kadar terbiyesizlik olmaz ki. Acınası bir durum, çirkin bir görüntü, insanın o kişiye ne saygısı ne sevgisi kalmıyor. Kendini kontrol edemeyen bir iş kadını portresi çizdiğini hiç mi fark etmez insan?
Yurtdışında olsa kendisi bile yapmazdı bunu, ama kendi ülkesinde olduğu için yapabileceğini, kimsenin birşey demeyeceğini biliyor. Bravo. Böyle mentaliteler oldukça gelişimi daha çok bekleriz. Başkalarına saygı göstermezsek saygı beklemek ne derece doğru acaba?
İç, iç, daha iç. Tek tek içme, aynı anda hepsini iç.
 
 
 
Bu yazı Deneme-Essays içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Sıgara ve saygı üzerine

  1. zeynep dedi ki:

    Hey iyi pazarlar…Kriscimmm,yazılarının takipçisiyim tatlım.Süpersin,seçtiğin konular çok başarılı.Hem öğreniyorum,hem eğleniyorum.Artı bir de senin kendine has bir yorumun var ki tadından yenmez..:)) Ona bayılıyorummm…Sigara konusuna gelinceee….. burada yazdıkların ve başına gelenler, içen birisi olarak beni bile çok rahatsız eder bunu bilmeni isterim..Bildiğin üzere 17 mart 2010 gece saat: 02:00’den beri, ben,şahsen,kendim olarak sıgara içmemekteyim.Bunu da buradan ifşa etmiş oluyorum…. (bak bu da cesaret ister ona göre takdirimi isterimmm,bizde söz senettir,artık bunun geri dönüşü yoktur,geri dönmek demek ölmek demektir;yani "ölürüm de içmemmm" gibisinden). :))))) Bu yazılarının da benim gibi hem içmekten çok rahatsız olan ama yine de çok içen, hem de bırakmak isteyip bırakamayanlara olumlu etkilerinden dolayı tebriklerimi hemen sunmak istiyorum… Herkes bırakamasa bile,en azından farkındalıkları bir kıl dahi artsa bir faydadır diye düşünüyorum.İşte bunun için,tebrikler ve teşekkürler arkadaşımmm…Ne için dediğini dyar gibiyim…Öyleyse kendimce söylemeye çalışayım. Saygın,Sevgin,Duyarlılığın,Sorumluluğun,İyi Niyetin,Merhametin,Duygusallığın,Bilinçliliğin,Farkındalığın,Hoşgörün, vs..bu böyle uzar gider…Yeni yazılar,ihlamlar,heyecanlar,keşifler,farkındalıklar… gelsinnn hadi.. Sevgiler..füsun..:)

    Beğen

  2. Nazan dedi ki:

    İç, iç, daha iç. Tek tek içme, aynı anda hepsini iç. Kristinacığım gözlemlemen ve yaşadığın deneyimler hepimizin sıkça başına geliyor, ama ben en son cümlene takıldım, süpersin :)))))

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.