Jacek Yerka

En sevdiğim yaşayan ressamlardan birisi olan Jacek Yerka hakkında kısaca bilgi vermek ve eserlerine blogumda kısmen yer vermek istiyorum.
 
Yerka, 1952 senesinde şimdi de yaşamakta olduğu Polonya’da dünyaya gelmiş, güzel sanatlar ve grafik eğitimi görerek 1980 senesinde başarılı bir sanatçı olmuştur. Üniversite yıllarında hocalarının daha az detaylı, daha az realistik çağdaş sanat teknik yönlendirmelerine direnmiş, bunun yerine klasik ve son derece titiz çalışmalarına devam etmiştir. Sonunda kendi hocaları sanatçının yeteneğini kabul etmişlerdir.
Polonya’nın pastoral atmosferi Yerka’nın eserlerine her ne kadar güzel bir zemin hazırlasa da sanatçı en büyük ilham kaynağını rüyalarından almaktadır.
Yerka 1995 senesinde World Fantasy Award yani Dünya Hayal Ödülünü en iyi sanatçı dalında almıştır. Eserleri Polonya, Almanya, Fransa ve Amerika’da sergilenmektedir.
2008 senesinde Torun şehri tarafından onursal ödüle layık görülmüştür.
 
Sanatçı, kendi web sitesinde eserlerini nasıl hazırlamaya başladığına dair açıklamalarda bulunmuştur. Buna göre yumuşak 2B kurşun kalem ile önce not defterine eskiz çalışmaları yapmaktadır. Eserini geliştirmeye layık bulduğu taktirde bu sefer daha kaliteli bir kağıda eserini aktarmakta, renklendirme yapmakta ve detaylar eklemektedir.
Bu aşamadan sonra eser eşine ve 4 kızına sunulmakta ve fikirleri alınmaktadır, genelde aile içi tartışmaya sebep olan bu durum mekanın terk edilmesi ile sonlanmaktadır.
Bundan sonra eser faturalar ve diğer eserlerin altında birkaç hafta bekletilmekte ve tekrar aile onayına sunulmaktadır. Hala aynı yorumda diretilirse sanatçı eseri ya arşivlerine kaldırmakta ya da koleksiyonculara satışa sunmaktadır…
Fakat çoğunlukla kızlarından birisi tarafından eseri mutlaka özel ilgi görmekte ve sanatçının eserini pastel çalışmaları ile ilerlemesine sebep olmaktadır. Pastel, sanatçı için bitmiş bir eser değil sadece kanvas üstüne akrilik çalışma yapabilmesi için bir zemin çalışması anlamına gelmektedir.
Yerka’nın eserleri galeriler yanında online olarak ta satışa sunulmaktadır. Ayrıca CD veya kitap kapaklarında, poster basılmasında kullanımı istendiği taktirde sanatçı ile ileşime geçilerek gerekli izinler alınarak kullanım hakkı verilmektedir.
 
Eserlerinden bazıları…
 
 Jacek Yerka- Between Heaven and Hell
 
 
 Jacek Yerka- Boudoir
 
 Jacek Yerka- Wegener’s Theory
 
 Jacek Yerka- Autumn
 
 Jacek Yerka- The Sargass sea bishop
 
 Jacek Yerka- Holiday Room 2
 
 Jacek Yerka- Fisherman’s Hut
 
 Jacek Yerka- The private Wave
 
Jacek Yerka’nın web sitesinde Igilizce olarak birçok eserini, kitap çalışmalarını ve daha detaylı bilgileri görmek mümkündür.
 
 
Yerka’yı en kısa sürede İstanbul’da görmek dileği ile…
 
 Sanatçı Jacek Yerka
 
 
 
 
 
 
 
Bu yazı Biyografi- Biographies, Sanat-Tiyatro / Art-Theatre içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.