Hachiko-Sadakatin Hikayesi

HACHİKO: A dog’s Story, filmini gözyaşları içersinde seyrettikten sonra bir hayvansever olarak bu konuda bir yazı yazmak istedim.
Hachi, 1923 Kasım ayında Japonya’nın Akita bölgesinin Odate şehrinde dünyaya geldi.
Hachi: sekiz, Ko: Yavru anlamına, yani ismi sekiz yavru anlamına geliyor.
1924 yılında Tokyo Üniversitesi Tarım ve Zıraat bölümünde profesör olan sahibi Hidesaburo Ueno kendisini Tokyo’ya getiriyor. 1925 yılında üniversitede kalp krizinden vefaat eden sahibi ölünceye kadar Hachi, her gün sahibini Shibuya tren istasyonunda uğurluyor ve her akşam da karşılıyordu.
Sahibinin ölümünden sonra başkalarına verilen Hachi, her seferinde kaçmayı başarmış ve sahibini aramaya devam etmiştir. Artık sahibi ile yaşadığı evde kendisini bulamayacağını anlayınca düzenli olarak her öğleden sonra 10 yıl boyunca sahibinin treninin geliş saatinde tren istasyonunda sahibini beklemeye devam etmiştir. Düzenli olarak o tren istasyonunu kullanan yolcular tarafından çok dikkat çekmiş ve herkes tarafından sevgi ile beslenmiştir.
Profesör Ueno’nun öğrencilerinden bir tanesi birgün Hachi’yi tren istasyonunda görmüş, onu o sırada sahibi olan Kobayashi evine kadar takip etmiş ve hayatı hakkında aileden bilgi almıştır. Ondan sonra da Akita köpek cinsi hakkında bir araştırma yayınlamıştır. Düzenli olarak Hachi’yi ziyarete gelen ve sadakatini gözlemleyen öğrenci, Hachi hakkında birçok makale yazmıştır. 1932 senesinde ülkenin en büyük tiraj alan gazetelerinden birinde Hachiko hakkında yayınlanan makalesi büyük yankı uyandırmış ve Hachi’yi milli bir kahraman haline getirmiştir.

Nisan 1934 senesinde Shibuya tren istasyonunda Hachiko için bronz bir heykel dikilmiştir ve törene Hachi de katılmıştır. 2. Dünya savaşı sırasında malzeme ihtiyacı sebebi ile kullanılan heykel 1948 senesinde heykeli yapan sanatçının oğlu Takeshi Ando tarafından tekrar yapılmış olup hala en uğrak buluşma noktalarından birisi haline gelmiş Shibuya tren istasyonunda bulunmaktadır.
Hachi, Japonya’da sadakatin simgesi haline gelmiştir.
Hachi, 8 Mart 1935 senesinde sahibinin kendisini bulduğu noktada 11 yaşında ölmüştür.
Doldurulmuş halde olarak “National Science Museum of Japan” Ueno şehrinde sergilenmektedir. (Bunu okuyunca ölüsüne saygı gösterilip gömülmüş olması gerektiğini düşünerek çok rahatsız oldum)
Her sene ölüm yıldönümü olan 8 Mart’ta Shibuya tren istasyonunda Hachiko için yüzlerce hayvanseverin köpekleri ile katıldığı güzel bir anma töreni düzenlenmektedir.
Hachi hakkında ilk olarak 1987 senesinde “Hachiko Monogatari” isimli bir Japon filmi yapılmış ve büyük başarı kazanmıştır.
Ayrıca “Hachiko: The true story of a loyal dog” ile “Hatchiko Waits” isimli 2 de kitap yayınlanmış olup birçok ödüller kazanmışlardır.

Filmle ilgili bilgiler :
http://www.imdb.com/title/tt1028532/

Bu yazı Hayvanlar- Animals içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Hachiko-Sadakatin Hikayesi

  1. Sadakatin temsili olan adına.şarkılar şiirler kitaplar filimler yapılan çekik gözlü dostumuz

    Beğen

  2. semih öztemel dedi ki:

    gerçekten çok duygu yüklü bir filmini izledim. Gözlerimin dolmasına engel olamadım. Bir hayvan sever olarak hayvanlara olan sevgimi daha fazla arttırdı. Hakettiği değeri görmesi beni çok sevindirdi. Orada sonsuza dek yayaşacaktır.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.