Çeşme


Güzel ve olumsuz yönleri ile çok sevdiğimiz Çeşme’nin 2012 sezonunu değerlendireceğiz…

Bu sene Çeşme’nin fanatikleri İzmirliler olarak sarf ettiğimiz ortak cümle: çok yer var, gidecek yer yok oldu…
Nereye gideceğimizi şaşırdık.

Pazar geceleri “Yol Project” canlı konserleri ile inn yerimiz klasik “Paparazzi” oldu.
Paparazzi’ye eskiden müziği için 6 gece üstüste giderken Pazar dışındaki gecelerde her telden çalması, belli bir çizgisi olmaması ve eski günleri mum ile aratması sebebi ile üzülerek tercih edemez olduk. Bülent abimize duyrulur.


Alaçatı’da bu sene açılan Mum Cafe’yi beğendik, sevdik, eğlendik.


Gündüzleri Kum Beach favori mekanımız oldu.

Sobe gidilmezse olmaz mekan oldu. Yan komşunun bir gece müziğin sesine sinirlenip 1 kova suyu müşterilerin üstüne boca etmesi trend topic konu oldu.


Kumru yenmezse Çeşme’ye gelinmiş saymayarak kumrucuları değerlendirdik. Şevki servis hızı açısından açık ara fark yarattı.

500-1000 TL arası ev kirası fiyatı çekilen localar hepimizi çıldırttı! Bu rakamlara elektrik,su ve doğalgaz bağlantısı talep ettik. Bağlanmayınca çimleri tercih ettik.

Çeşme’de bedavaya denize girme olayının sona erdiğini hergün ödemek zorunda kaldığımız otopark, ayakbastı, loca ve minder ücretleri ile içimiz acıyarak öğrendik.

Benzincilerde benzin yerine başka bir madde satıldığına kanaat getirdik. Arabalarımızın teklemesi, tıkanması gibi sorunlarla karşılaştık. Kalitesiz benzinden yaka silktik. “Yetkililerin” durumdan bi haber olduğuna kanaat getirip yakında tüm benzincilerin kontrol edilmesi yönündeki taleplerimiz üst merciilere ulaşacak.

Taksici fiyatlarının uçak fiyatları ile aynı rakamlara gelmesi karşısında işimizi gücümüzü bırakıp taksici olmaya karar verdik.
10-15 kmlik yol için 120 ile 150 TL arasında talep edilen ücretlerle karşılaştık. Şaka mı bu diye merak ettik. Milleti alkollü araba kullanmaya teşvik ettiklerine dair ortak kanaatlere vardık.


Sokak hayvanları popülasyonunun artmış olduğu dikkatlerden kaçmadı.
Otobanlarda çarpılmış ve bırakılmış hayvanları görmek icimizi acıttı.Trafik sigortasının çarpılmış hayvanların masraflarını karşıladığı bilgisinin ya bilinmediği ya da uygulamaya geçmediğine kanaat getirdik.


Yıllardır Çeşme-Ilıca girişi arası ana yolda 70 km hız limiti ile gidilmesi kuralının birçok sürücü tarafından canavarca ihlal edildiğine ve kimsenin de durdurulup ceza yemediğine üzülerek şahit olduk. Otobanlarda 70 ile giderken selektörle taciz edildik, zorla hızlı gitmeye teşvik edenler oldu. Çeşme emniyetinin konuya daha hassas yaklaşmasını,özellikle gece çılgın gibi gidenlerin yüksek cezalara maruz kalmasını can kaybı olmaması açısından bekliyoruz.


2 tabak süslenmiş, havalı isimler verilmiş yemeklere asgari ücret vermekten bıktık usandık. 3 ayda biten sezonun kalan 9 aylık bölümü itinayla bizlerden çıkarıldı.


Akşamüstü yürüyüşlerinin favori adresi büyük plajımızın halk çekildikten sonraki pisliği yüreklerimizi burktu. Yine de yürüdük…Azimli ve ümitliyiz.


Havaalanı-Çeşme arasına önemle servis konmasını bekliyoruz. Havaş ile yapılan anlaşmanın uygulamaya geçmemiş olduğunu gördük.
Havaalanına bütçeye göre 3 tür ulaşım bulunmaktadır.
1. Ekonomi yapmak isteyenlere:
Çeşme-Ilıca-Alaçatı sırasıyla müşterilerini yarım saatte bir toparlayan Çeşme turizm ile İzmir/Üçkuyular’a gidiş. 12 TL
İndiğiniz noktadan cadde karşısına geçip 202 numaralı belediye otobüsü ile direkt havaalanına geçiş. 2 otobüs bileti ücreti.


2. Orta bütçelere:
Simay Turizm servisleri ile Çeşme-havaalanı arası direkt ulaşım. 40 TL. (En az 1 gün öncesinden haber vermek koşulu ile)
http://www.simayturizm.com
232 712 0987

3. Lüks tüketicilere:
Çeşme-havaalanı arası direkt özel taksi veya özel araç kiralama
140 TL ve üzeri rakamlarda…

4. Pegasus ile uçuyorsanız havaalanı-Çeşme arası direkt servis.


Çöp konusu da dikkate değerdi…Sokaklarda yere atılmış pet şişeleri toplayacak olsak hergün onlarca tekerlekli sandalye hediye edebilecek kadar kapak toplama imkanımız olabilirdi…İnsanların yarattığı çevre kirliliği duyarsızlık ve umarsızlık konusunun ne kadar büyüdüğünü gösterdi…


Turistik yerlerde satılan “acil durum rakısı” gözümüzden kaçmadı.


Zeytin vs. markasının grafik tasarımlarını pek sevdik…

Çeşmeyi hala çok seviyoruz…

Bu yazı Alaçatı - Çeşme, Seyahat- Travel içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.