Kelimelerin Gücü

Kelimelerini değiştir…Hayatını değiştir…

Istediğimiz şeylere ulaşmaya çalışırken kullandığımız kelimelerin ne kadar önemli olduğunu her zaman söylerler. Iş hayatımızda olsun, özel hayatımızda olsun ağzımızdan çıkan her kelimeye dikkat etmeli, özen göstermeliyiz. Herşeyi söylemenin güzel bir yolu vardır. Eleştirmeden, yargılamadan, rahatsız etmeden. Insanların insani yönlerine dokunduğunuz zaman en büyük etkiyi sağlarsınız.

Liderlerin, yöneticilerin, devlet büyüklerinin konuşma ve beden dili eğitimi almasının ardında yatan gerçek hep budur. İstenen mesajı doğru bir dille verebilmek.

Bazen şaşırırız başkasının söylediği şeyin aynısını söylemişsinizdir ama diğer kişi ardından kitleleri sürükler. Neden mi? Doğru sözcükleri kullanmıştır.

Buna çok etkileyici, güzel bir video geldi, bir kez daha düşünmeme sevk etti.

Kör bir dilenci sokakta dileniyor, yanında bir karton üzerine yazılmış “körüm, lütfen yardım edin” yazıyor. Birçok kişi yanından gelip geçiyor, kimisi paraları yere atıyorlar, fark etmiyorlar bile. Sonra bir kadın geçiyor, durup geri dönüyor ve kartonu ters çevirerek arkasına şu cümleleri yazıyor “çok güzel bir gün, ama ben göremiyorum”. Ardından geçen birçok kişi para bırakıyor. Adam da hayrete düşüyor. Biraz sonra aynı kadın geri dönüyor, adam kadına “ne yazdın?” diye soruyor. “Aynısını yazdım, ama farklı kelimelerle” diyerek uzaklaşıyor…

http://www.youtube.com/watch?v=Hzgzim5m7oU&sns=fb

Bu yazı Kişisel Gelişim-Self evolution içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.