İşsizlik üstüne: Eckhart Tolle

Eckhart Tolle,  Ekim ayı aylık e-bülteninde işsizlik konusuna yaklaşımına yer vermiş…Günümüzdeki en büyük sorunlardan bir tanesi olduğundan ve insanlar kendilerini bu yolda gerçekten harab ettiklerinden kısmi çevirisini burada paylaşmak istedim. Alınacak güzel dersler, öğrenilecek güzel ve farklı yaklaşımlar var…

Soru: İşsiz olanlar ve iş arayanlar iş arama realitesi ve draması içersinde nasıl “kaynağa ve özüne” bağlı kalır?

Cevap: Bu insanı kamçılayan bir durumdur. İyidir. Ya sizi uyandırır ya da sizi daha fazla tepki vermeye, bilinçsizliğe veya acıya çeker. Potansiyel olarak size oldukça yardımcı olur. Bu durum bu veya şu açıdan sınırlanma anlamına gelir. Örneğin ben (ET) hayatımın büyük bir bölümünde işsizdim, bu dönemde çok az şeyle yaşadım hatta 30lu yaşlarımda yoksulluk sınırının altına düştüm. Fakat “yoksul” olduğumu fark etmedim. Sadece alamayacağım şeylerin olduğunu fark ettim. Örneğin domates sosu alabiliyordum ama spagetti sosu alamıyordum. Domates sosu çok çok daha ucuzdu. Bu yıllar boyunca içime yer etti, hatta 4 sene öncesine kadar hala spagetti sosu yerine domates sosu aldığımı fark ettim.

Yeniden düzenlemeniz ve başa çıkmanız gereken pratiğe dayalı bir takım şeyler vardır. İçinde bulunduğunuz yeni koşullara uyacak şekilde harekete geçmeniz gerekir. Sonrada zihinsel alanınız vardır. Bu alanda ıstırabınız ortaya çıkabilir, pratik alanda değil. Özel hazırlanmış bir sos ile makarna yemek yerine ince bir tabaka domates soslu spagetti yerken ıstırap çekmezsiniz. Fakat aniden aklınıza “ben bu hallere düştüm işte veya kaybettim veya başarısız oldum veya binlerce insan iş ararken ben nasıl bulacağım” düşünceleri gelirse ıstırabınız başlar.

Istırabınız kendinize verdiğiniz değerden de kaynaklanır. Nerden çıkar bu? Tamamiyle kendi aklınızdan. “Ben işe yaramıyorum, iş bulmak için çok yaşlıyım artık, daha iyi bir eğitim almalıydım” gibi kendi yarattığımız düşünceler kendimize verdiğimiz değeri gitgide azaltır. Neden azaltır, çünkü kendinize verdiğiniz değer dünya üstündeki göreviniz ile bağlantılıdır ki bu da normal birşeydir. Ama aslen bu değer verme dünya üstündeki fonksiyonunuzdan değil zihninizin fonksiyonunuz hakkındaki yorumundan kaynaklanır!  Aynı zamanda dışsal etkenlerden de geri dönüş alırsınız, mesela patronunu size iyi çalıştığınızı söyler, ücret artışı alırsınız. Müşterileriniz sizi sever vs ve bunlarla birlikte kendi zihniniz ve dışsal etkenlerden aldığınız geri bildirimlerle kendi hakkınızdaki algınız doğar.

Kendinizi değersiz hissettiğiniz andaki fırsat  ise çok daha derinlere inerek kendi hakkınızdaki düşüncelerin olmadığı, başkalarının düşüncelerine ve söylediklerine yer verilmeyen noktaya inmeniz ve orada birşey bulup bulamayacağınıza iyice bakmanızdır.

İşinizi kaybettiğinizde kendi hakkınızdaki imajınız zarar görür ve ıstırap burada başlar. Gittikçe artabilir, dışsal etkenler bunu onaylayabilir. Ya da…Düşünmekten bir adım dışarı çıkarsınız, şimdide varolmanın canlılığına girersiniz ve görürsünüz ki şu anda varolmanız düşüncelerinizden çok daha canlıdır…

Kendinize verdiğiniz değeri yaptığınız veya yapmadığınız şeylerle ölçmeyi bir kenara bırakın, bir adım öne gidin. O zaman işinizi de bulacaksınız hatta kafanızda oluşturduğunuz imajlara bağlı kalmayınca işinizde ne kadar başarılı olduğunuza kendiniz de şaşıracaksınız.

Bilinç anında yaşayacağınız başarı, yaşadığınız doyum sonucu olmayacak çünkü bu doyumu zaten yaşadığınız anın içinde bulunarak tüm benliğiniz ile yaşıyor olacaksınız. Sizi tatmin etmesi ve doyurması için dışsal etmenlere bakmayı bıraktığınızda bir mucize gerçekleşir ve dışsal etkenler oldukça doyurucu hale gelirler.

Yaşadığınız “an” içersinde ıstırap bulunmaz. Sadece an’ın getirdikleri bulunur.

www.eckharttolle.com

Bu yazı Kişisel Gelişim-Self evolution içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.