Contemporary Istanbul 2009

Kapalı bir günde  gidilebilecek keyifli yerlerden birisidir sanat fuarları. Herkes sevmez ama ben çok zevk alırım. Özellikle farklı, birçok birikimli insanın gittiği bir ortamdır. Fındık beyinler değil de saksıları çalışanların gittiği yerlerdendir yani 🙂 Renkli kişiler, değişik kıyafetler, sıradışı saç şekilleri de görmek mümkündür 🙂
Oldukça güzel eserleri bir arada görmek çok keyifli idi.
Fuardan en çok hoşuma giden birkaç eseri kendime derledim. Yurtdışından da özellikle Berlin’den fazlaca galerinin de katılmış olması bu fuarın her sene bir adım daha öne gideceğinin güzel bir belirtisi idi.
 
Contemporary İstanbul
3-6 Aralık 2009
Lütfi Kırdar Rumeli Salonu
 
Çok dikkatimi çeken enstelasyonlardan birisi resimde görülen tabutun içindeki kaz çalışması idi. Şöyle bir baktım e heralde "doğayı öldürüyoruz" mesajı verilmek isteniyor…sonra dayanamadım oradaki yetkili bayana sanatçının neyi anlatmaya çalıştığını sordum, cevap bana çok ilginç geldi : "Aptallık ölümdür" Nasıl yani? oldum…Ne alaka anlayamadım…abi öyle demiş, ne yapalım. işte sanatın da göreceli yanı bu, anlatılanla algılanan bambaşka olabiliyor, herkesin beyni ayrı işlediğine göre ayrı algılar yaratmak ta bir sanat şekli değil midir?
Cengiz Özer isimli sanatçının bu çalışmasını çok beğendim. Perdeye düşmüş yaprak gölgesi fotoğrafı gibi olsa da fotoğraf değil resim çalışması idi. Çok başarılı ve rafine buldum doğrusu. Yüksek tavanlı, geniş duvarlı bir evde sergilendiği zaman çok huzur veren bir çalışma olur diye düşünüyorum.
 
Kemal Tufan isimli sanatçımızın bu enstelasyonunu da çok beğendim. Taşların içersinde oynaşan birçok balık videosu yerleştirilmiş. Hoş bir fikirdi.
 
  Berlin’den gelen galerilerden birisinin standındaki Volker Marz ve Hans Scheib isimli sanatçılara ait bu heykel çalışmaları da bence oldukça başarılı ve keyifli idi.
 
 Çağatay Odabaş resim çalışması. Özellikle renk çalışmasına bayıldım. Açılış gecesi her 2 eser de satılmıştı.
 
 Feridon Oral’dan "Protez" isimli heykel çalışması. Ürkütücü buldum.
 
 
Zerrin Tekindal çalışmaları. Çok keyif verici buldum. Canlı renkler beni her zaman çekmiştir. Böyle renk kullanan kişilerin ruhlarının da çok renkli ve enerji dolu olduğunu düşünürüm.
 
İlker Yardımcı’nın INSECTAS isimli çalışması…Bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi. Çok beğendim 🙂
 
Devrim Erbil’in birçok İstanbul resim çalışmasından bir tanesi…Acaip detaylar mevcut,incelemek görmek lazım…Çok hoş, çok dolu.
 
 
Mehmet Günyeli’den Dervişler isimli siyah beyaz fotoğraf çalışması, çok çok beğendim. Huzur veriyor.
 
 
Balkan Naci İslimyeli…Afrika: Kara Yazı. İnanılmaz beğendim. Çok zarif…
 
 Selahattin Yıldırım. İsimsiz.
Son derece erotik bir konuya değinmiş olmasına rağmen çok beğendim, inanılmaz başarılı buldum.
 
 Mustafa Özel. İsimsiz.
 
 Özgür Korkmazgil. Jungle.
 
18 yaşından küçükler için sakıncalı eserler kapsamında sergilenen bu 3 çalışma bence gerçekten çok başarılı idi.
 
 Kezban Arca Batıbeki.
 
 İrem Tok. Eski bir kitabın içersine hazırlanmış bir mezarlık çalışması…Çok değişik buldum.
 
 
 
Donato Piccolo enstelasyonu. 2 sene önceki Venedik sanat festivalinde de sergilenmiş fakat çok daha kalabalık bir çalışma imiş. Günlük hayatın yarattığı ruhsal bunalım üzerine…Kasvet verici, içim sıkıldı…
 
Seneye daha da büyümesi dileği ile…
 
Bu yazı Sanat-Tiyatro / Art-Theatre, Sergi-Exhibitions içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.