Bir Dilek Tut Vakfı / Make A wish foundation

Bugünkü blog yazımda üyesi olduğum ve dünyadaki en güzel derneklerden birisi olduğuna inandığım BIR DILEK TUT dernegi hakkında bilgi vermek istedim.
 
Orijinal adı ile MAKE A WISH foundation (www.wish.org) 1980 senesinde Amerikada losemi hastası 7 yaşındaki Chris Greicius’un en büyük hayali olan polis olmak dileğinin ailesi tarafından yerine getirilmek üzere adım atması ile tohumlarını atmıştır. Yaşadıkları yörede polis departmanı ile bağlantıya geçen aile büyük bir destek gördü ve 29 Nisan 1980 günü küçük oğlan polis departmanının helikopteri ile alınarak merkez polis istasyonuna uçuruldu…Kendisi için özel olarak polis uniforması diktirildi, kendisine uygun akülü motorsiklet temin edildi ve mevzuata uygun olarak polis rozeti alabilmesi için özel testten geçirildi ve rozeti almaya hak kazandı. Hayalini gerçekleştiren Chris ve bunda rol alan herkes çok büyük bir mutluluğa şahit oldular…
2 Mayıs tarihinde durumu ağırlaşan Chris hastaneye kaldırıldı ve kısa süre sonra melek oldu…
Chris’in mutluluğunu gören ve paylaşan polis memurları ve Chris’in annesi bu mutluluğu başka çocuklara da vermek istediler ve MAKE A WISH FOUNDATION doğdu.
 
Türkiye’de BIR DILEK TUT derneği (www.birdilektut.org)  adı altında 2000 senesinde Meryem Mizrahi ve arkadaşları tarafından kurulmuştur.
Dernek bugün yönetim kurulu başkanı sayın Carole Hakko ve çok değerli yönetim kurulu üyeleri yönetiminde faaliyetlerine devam etmektedir.
Derneğin amacı tüm Türkiye’de hayati tehlike taşıyan 3-18 yaş arası çocukların en büyük dileklerini gerçekleştirmek, verilen mutluluk ile umut vermek, tedavilere manevi olarak destek olmak, çocuklar gibi zorluklara katlanan ailelerine de unutulmaz bir an yaşatmaktır.
 
Dilekler nasıl gerçekleştirilmektedir? Hayati tehlikeye sahip hastalığı olan çocuğun ailesi derneği aramakta ve çocuk hakkında genel bilgi vermekte ve dilek gerçekleştirilmesi için kayıt yaptırmaktadır. Dernek gönüllülerimiz ve çalışanlarımız çocuk hakkında bilgi almak üzere tedavi olduğu hastane ve doktorunu aramaktadır. Doktordan durum teyidi alındıktan sonra sıra çocuğu ziyarete ve dilek alımını yapmaya gelir. Dilek alımı yine dernek gönüllülerimiz tarafından yapılır. Aile aranarak hangi gün müsait oldukları sorularak ziyarete gidilir. Ziyaret sırasında mümkünse ailenin başka bir odada beklemesi çocuğun aileden etkilenmemesi ve kendi dileğini söylemesi açısından önemlidir. Şayet çocuk ailesini yanında isterse o da elbette kabul edilir. 3 dilek alımı yapılır. Bazen çocukların utanması veya keyifsiz olması durumunda dilek alımı yapılamadığından başka bir gün tekrar gelinir.
Dilek alımı tamamlandıktan sonra dernek gönüllüler ekibi toplanır ve o dileği nasıl gerçekleştireceğine dair proje üretir.
Amaç sadece dilek gerçekleştirmek değil aynı zamanda çocuk ve ailesine unutulmaz bir gün yaşatmaktır. Bu sebeple dileğin nasıl, nerede, hangi koşullar altında gerçekleştirileceğinin de önemi büyüktür.
Dilek gerçekleştirme çocuğun tedavi durumuna göre 1 gün, 1 hafta,1 ay veya belirsiz bir süre sonra da olabilir.
Dilek gerçekleştirme günü hem gerçekleştiren, hem dileği gerçekleşen hem de ailenin en güzel günlerinden birisidir…
 
Bir Dilek Tut derneği çok kıymetli sponsorlar ve kişisel bağışçılar sayesinde senede 300 dilek üzeri dilek gerçekleştirmektedir.
Derneğin ana sponsoru Akbank’tır.
Diğer sponsorlarımız sırası ile:
Atlasjet: Çok sevdiğim ve müthiş güzel desteklerini gördüğümüz Atlasjet dileği gerçekleşecek ve şehirler arası uçuş yapması gereken çocuk, aile ve dernek ekibimize dilek gerçekleştirme sırasında ücretsiz uçuşlar sağlamakta, dergisinde derneğimiz hakkında bilgiler vermektedir. Atlasjet aynı zamanda pilot olmak isteyen bir çocuğumuzun dileğini gerçekleştirmiş kendisine ilot brövesi vermiştir (videoyu seyretmek için lütfen web sitesini ziyaret ediniz) Yine Atlasjet 2008 senesinde bir uçağının dışını  BIR DILEK TUT logosu ile süsleyerek bizlere havada destek vermiş oldu. (www.atlasjet.com)
Yurtiçi kargo : Derneğimiz posta ve kargo hizmetlerini ücretsiz karşılamaktadır. (www.yurticikargo.com.tr)
Toyiki : Çocuklarımızın oyuncak dileklerini ücretsiz ve özel indirimli olarak karşılamaktadır. (www.toyiki.com.tr)
Ogilvy, Digital sanatlar, Konsensus,Acıbadem Hastaneleri diğer önemli sponsorlardır.
Çilek: Çocuklarımızın oyun odası dileklerini ücretsiz ve özel indirimli olarak karşılamaktadır.
 
Bir Dilek Tut vakfı Kasım ayında Make A Wish International ile birleşmiş ve enternasyonal bir dernek haline gelmiştir.
 
Hepimizin çevremiz, çocuklarımız, engellilerimiz, yaşlılarımız, doğamız, hayvanlarımız için yapabileceği güzel şeyler bulunmaktadır.
Bir Dilek Tut derneği çocuklara yönelik olup yine herkesin aktif veya dışarıdan verebileceği onlarca destek bulunmaktadır.
Destek olmak, dernek içersinde faaliyette bulunmak, maddi katkıda bulunmak, is alanında destek olmak veya derneğin projelerinde yer almak için derneğin web sitesi ziyaret edilebilir veya 212 259 8383 numaralı telefondan arayabilirsiniz.
 
Herkesin birer dilek gerçekleştirmesi dileği ile…
 
 
 
 
 
 
 
Bu yazı STK - NGO içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Bir Dilek Tut Vakfı / Make A wish foundation

  1. Aynur tombul dedi ki:

    Merhaba iyi gunler dilerim oncelikle boyle guzel cocuklarimiz icin yapilan etkinlerler icin tesekkur ederim. 2016 yilindan beri hemotoloji onkoloji bolumunde yattik ocak ayinda ciktik subatta yatisimiz bitti ayaktan tedavi alıyoruz. 9yasinda omer faruk tombul adinda oglum rahatsizdir. Sizlerden oglusumun isteyi var hergun bana anne aradinmi yazdinmi diyor bende buhun size basvurmak istedim. Bizede ulasirsaniz oglum cok mutlu olucak bir anne baska ne ister evlatlarinin mutlulugunu ister. İlgilerinizden dolayi simdiden teşekkür ederim 05367012595*ev8800153 aynur tombul

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.