Çeşme Belediyesi Hayvan Barınağı

cesme-barinagi (2)

Çeşme hayvan barınağı 2006 yılı Mayıs ayında kuruldu. Şu anda 6 personel çalışıyor. Buranın işletmesi yani personel maaşları ile ulaşım giderleri ihale ile Çevre İlaç Makina şirketine verilmiş. Onun dışındaki her türlü masraf Çeşme Belediyesi ve Çeşmeli gönüllülere ait.

Adres: Çeşme belediyesi hayvan barınağı, Çakabey mahallesi, Küme evleri, No:3 Çeşme

Mesai saatleri sabah 07:00-16:30 arası olmasına rağmen saat 19:00’a kadar çalışılıyor.

Akşam yatılı bekçi var.

Ziyaretçi saatleri: 13:00-17:00 arası.

Yetkili veteriner hekim:  Çağdaş Koç

Barınak nüfusu: Yaklaşık 800 köpek, onlarca serbest dolaşan kedi, 1 at

Yetkili gönüllü: Çeşme Doğa Hayvanseverler ve Koruyanlar Derneği Başkanı Semra Çetinsoy (02327230634 )

***Hayvan kazaları, sokak köpeği toplama, yaralı hayvan gördüğünüz zaman arayacağınız numaralar: 0532 2735698 ve 0232 7230634

Semra hanım, emekli kimya mühendisi. Burası için konteyner, su-yemek kapları almış, tel yaptırmış, belediyeden ricacı olarak buraya yol yapılmasına aracı olmuş.

Hergün saat 07:00-12:00 arası Belediye aracı ile restorantlardan yemek artıkları toplanıyor. Dönüşte yemek artıkları ayıklanıyor, tehlikeli şeyler ayrılıyor. Yaz dönemi dolayısı ile köpekler iştahsız olduğundan akşamüzeri yemek veriliyor. Destek veren kuruluşlardan toplanan yemekler köpeklere yeterli geliyor.

Kışa hazırlık nasıl yapılıyor? Çeşme belediyesi 20 ton kadar makarna göndermiş, ayrıca toplanan ekmekler arazide kurutularak depolanıyor. Kış menüsü, destekçilerden daha az yemek çıktığı için makarna ve ekmekle karıştırılıyor.

Destek veren kuruluşlara  Sheraton Otel, Altınyunus, Dost Pide, Kırçiçeği, Elvan Sofrası, Haber-İş sendikası, Halk Ekmek teşekkürler!!!

İşleyiş: Yazlıkçıların sokaklara bıraktığı köpekler, kazalı hayvanlar, buraya bırakılan hayvanlar, köpek dövüşlerinden toplanan köpekler sırasıyla kısırlaştırılıp aşılanıyor ve barınaktaki yerlerini alıyorlar…

Çok sıcak bir yaz yaşadığımız için bir süre önce yapılan sulama sistemi ile hayvanlar gün içersinde birkaç defa ıslatılıyor. Bazıları kaçıp saklanıyor, bazıları serinlemenin keyfini yaşıyor.

Köpek sahiplendirmesi de yapılıyor.

İHTİYAÇLAR

Barınağın sponsoru, gönüllüleri yok denecek kadar az. Hatta neredeyse hiç kimse uğramıyor. Zaman zaman okullardan çocuklar geliyormuş.

 • Belediye iç-dış parazit ve kuduz aşısını veriyor ancak karma aşıyı vermiyor. Ayda 40-50 adet karma aşısı gerekiyor!
 • Yemeklerin saklanabilmesi için soğuk hava deposu çok acil bir ihtiyaç
 • Teller zamanla açılmaya başlamış, tellerin yenilenmesi gerekiyor.
 • Belediye veterineri haricinde 1 veteriner daha gerekiyor. Çeşme’de olan veterinerlerden birisinin destek olması isteniyor.
 • Yavru köpekler arasında gençlik hastalığı yaygınmış. Bu sebeple zemini toprak olan kafeslerin kazılması ve düzgün zemin yapılması gerekiyor.
 • Makarna ve ekmeklerin kaynatılacağı büyük bir ocak lazım. Normalde ateş yakıp ateşte ısıtıyorlar, ancak çıkan dumandan çok rahatsızlar.
 • Personelin duş alabileceği bir bölüm yok, o sıcakta ve hergün temizledikleri pisliklerden sonra yıkanıp eve dönmek istiyorlar ama şu anda mümkün değil.
 • Yavru köpekler için ıslak mama ihtiyacı oluyor
 • 30-40 adet köpek kulübesi (geçen kış yaşanan afette birçok kulübe zarar görüp kullanılmaz hale gelmiş) yalnız kulübe çatıları shingle malzeme olmamalı çünkü köpekler bu malzemeyi kemirip söküyorlarmış.

Ziyaretimde kötü bir manzara ile karşılaşağımı düşünmüştüm. Halbuki tam tersi bir manzara ile karşılaştım. Köpeklerin neredeyse hepsi gayet bakımlı, kilolu ve dinç, barınak olabildiğince temiz idi. Eldeki imkanlar ile yapılanlar içimi çok rahatlattı. Ancak tabii gönül ister ki tüm bu köpekler sahiplenebilsin, daha güzel bir ortamda yaşayabilsinler. Bu da hayvanseverlerin maddi ve manevi desteği, aşı, mama ve malzeme sponsorlukları ile olabilir.

cesme-barinagi (1)  cesme-barinagi (3) cesme-barinagi (4) cesme-barinagi (5) cesme-barinagi (6) cesme-barinagi (7) cesme-barinagi (8) cesme-barinagi (9) cesme-barinagi (10) cesme-barinagi (11) cesme-barinagi (12) cesme-barinagi (13) cesme-barinagi (14) cesme-barinagi (15) cesme-barinagi (16)

 

 

 

 

 

Bu yazı Alaçatı - Çeşme, Hayvanlar- Animals içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Çeşme Belediyesi Hayvan Barınağı

 1. böyle çalışmalar daha fazla olmalı ama halkımız çok duyarsız böyle konulara sizleri tebrik ediyorum

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.