Cafelerde yeni hesap taktikleri

Geçenlerde yakın bir dostumla buluşup sabah kahvaltısına gittik. İstanbul’un en şirin semtlerinden birisi olan Kuzguncuk’ta yeni açılmış bir cafeye oturduk. Menüyü istedik, servis veren görevliye sorularımızı sorarak siparişimizi verdik.

kahvalti (1)

İlk sıradaki “mükellef kahvaltı” çok doyurucu, “2 kişilik geliyor aslında” dedi arkadaş, e o zaman biz de bari onu sipariş edelim, boşuna 2 ayrı menü istemeyelim dedik. 1 tane mükellef kahvaltı alalım o zaman dedik.

Adamın telaffuz ettiği cümleden ne anlarsınız? 1 menü sipariş ediyorsun ama menü o kadar doyurucu ki 2 kişi doyarsınız, 2.bir menü sipariş etmene gerek yok.

Bak kardeş, biz 1 menü sipariş ettik, yanında 44 Lira yazıyor, hesap 44 lira mı gelecek diye sormak aklımıza gelmedi. Hata bizdeymiş.

Kahvaltımız geldi, gerçekten 2 kişilik, lezzet, ihtimam şahane. Servis yapan görevli ile daha sonra sohbet ediyorum, bu menüyü 1 kişi nasıl yer? hakikaten çok fazla doyurucu geliyor, birçok şey de maalesef artıyor, bu sunumların azaltılması lazım, çöpe atılmaması gerekir, yazık diye kendimce kol gezen fakirliği de bilerek yorum yapıyorum. O da diyor ki evet haklısınız, biz de öyle düşünüyoruz ancak insanların yiyebileceği kadar verince bu sefer “aaaa bu paraya bu mu gelir diyorlar, gözleri doymuyor” diye konuşuyor.

Neyse kahvaltı,üzerine kahveler vs sıra geliyor hesap ödemeye. Ana bir bakıyoruz hesapta 2 tane menü yazılmış. 1 menü sipariş etmişiz. Heralde hata oldu diyerek arkadaşı çağırıyoruz, başka bir eleman geliyor, yoo hata yok, evet haklısınız, daha öncede itirazlar oldu, değiştirilmedi, ancak bu menü 2 kişilik olup tek kişi fiyatı yazıyor diyor.

Bak sen…Bize servis veren elemanı çağırıyoruz, arkadaş sen bize bu menü 2 kişilik geliyor bunu sipariş edin doyarsınız demedin mi? madem 2 kişilik ve gerçek fiyatı 88 TL neden menüde 44 TL yazıyor ve algıda yanılgı yaratıyorsunuz?

Bakın menüde kişi fiyatı olarak belirtmişiz diyor. E biz de 1 menü sipariş ettik zaten?

Peki diyorum ben geldim bu menüyü sipariş ettim tek başıma, nerede 2 kişilik olduğu yazıyor? Nerede 88 TL olduğu yazıyor? Bana otomatikman 88 TL mi yazıyorsunuz diyorum.

Yoo menüyü tek kişilere vermiyoruz, birden fazla kişilere veriyoruz diyor. Neden? belki ben 2 kişilik kadar yiyeceğim, sen niye karışacaksın seçimime?Tek kişiye vermiyoruz diye biribarede görmüyoruz?

Madem menü 2 kişilik ve gerçek fiyatı 88 TL bunu değiştirmeniz ve gerçek halini yazmanız gerekir diyorum.

Daha önce hiç böyle bir sorun yaşamadık (bir önceki servis veren ise tam tersini söyledi), ilk defa başımıza geliyor, anlaşılmayacak ne var bu kadar kahvaltıyı heralde 44 Liraya verecek değiliz,oradan anlamanız gerekmez mi diye cevap geliyor 🙂 E kahvaltı sohbeti etmişiz, yahu 1 kişilik kahvaltıya bu kadar ürün verilir mi demişim, anlamamazlıktan mı geliniyor nedir artık bilemiyorum…Kimi tutarsak mantığı…

Nasıl ama…

Biz de tüketici bilinci olan ve tüketici haklarını bilen insanlarız Tüketiciye doğru bilgi vermekle mükellefsiniz, bu fiyatlarınızı daha anlaşılır olarak düzeltmeniz gereklidir diyoruz, bakıyorlar çok rahatsız olduk,konu uzuyor, itirazlar sürüyor, o zaman 2.kahvaltıyı almayalım diyorlar, doğrusu da o diyerek, bir daha dönmemek üzere midemizde ekşi bir tat ve keyifsizlik ile oradan ayrılıyoruz.

Bu mudur servis vermek?

Bu yazı Alışveriş - Shopping içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.