Vile Bodies

white-rabbit-sydney

Sydney White Rabbit Galerisinde yer alan “Vile Bodies” sergisi 9 Eylül 2016- 5 Şubat 2017 tarihleri arasında gezilebilir.

whiterabbitcollection.org

vile-bodies-1vile-bodies-2

Büyük Duvarın (Çin seddi) ardındaki bakir topraklarda bir zamanlar elleri pençeli ve mavi tenli insanlar, tek bacaklı cüceler, kaplan dişli kadınlar ve 4 yüzgeç üzerinde yürüyen balık adamlar gezerlerdi. Bu değişim geçirmişler ve canavarlar medeniyet için tehlike yarattıklarından belli bir mesafede tutulurlardı. Öte yandan baştan çıkarıcı, çekici ve inkar edilemez idiler.

Sebebi ise “biz” olmaları idi.  Korkutucu formları, çılgın davranışları, hatta mucizevi güçleri hepimizin içinde yer alan vahşiliği ifade etmekteydi. Bizim kendi içimizdeki bataklık canavarlarına şekil vermekteydiler, ilkel korkularımız ve hayallarimiz, zevk ve eksantrikliklerimiz, standart derimizin altındaki böcekler ve defolar idiler.

Canavarlar tehlikeli olabilirler. Çin tarihine bakılınca onlara özgür idare vermek felaketi davet etmektir. İçimizdeki alçaklığın zaptedilmesi gerekmekle birlikte bastırılamaz. Mavi tenlileri ve balık adamları uzaklaştırabiliriz ancak kısa sürede maymun adamlar, tepe gözler, klonlanmış koyunlar ve mutasyona uğramış virüsler onların yerini alırlar. İçimizdeki değersizlik her zaman şeytani değildir. Vile Bodies sergisindeki sanatçının gösterdiği gibi çok güzel hatta muhteşem olabilir. İçimizdeki canavarları ve yarattığımız canavarları inceledikçe insanın resmini büyütmüş oluruz.

vile-bodies-3

Zhang Dali, d.1963, Harbin

Zhang Dali’nin kurban edilmiş cesetler gibi bağlanmış ve asılmış çıplak bedenleri, ailelerinin ve köylerinin güvenliğini bırakarak Çin’in hızla büyüyen şehirlerinde iş arayan köylüleri temsil etmektedir. Çoğunun koşulları aynı kalır: fakir, evsiz ve sivil haklardan yoksun.Sanatçı; “Kimse onlara yardım etmeyecektir” der. Ancak kime daha fazla acıdığını bilmemektedir: Bu cesur ama çaresiz başıboşlar mı, yoksa onlara karşı birleşen şehirlerdeki hayvan toplulukları mı…

vile-bodies-4vile-bodies-5vile-bodies-6vile-bodies-7vile-bodies-8vile-bodies-9vile-bodies-10vile-bodies-11vile-bodies-12vile-bodies-13vile-bodies-14

 

Bu yazı Sergi-Exhibitions içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.