Aile Dizimi – Bert Hellinger ile soru cevap

bert.sophie.hellinger

Kasım 2015’te gerçekleştirilen seminer programında Bert-Sophie Hellinger çifti izleyicilerden gelen soruları cevapladılar:

 1. İzleyici sorusu: Benden önceki 3 jenerasyon şizofreni mağduru oldu. Ben 4.jenerasyonum. Bu hastalıktan çok korkuyorum. Kendimi güvensiz hissediyorum. Ne yapabilirim?

Bert Hellinger: Şizofrenide ailede cinayet var demektir. Bu cinayet birkaç nesil geçmişte de olabilir. Çözümü: Suçlu ve kurbanın birbirlerine el uzatmalarıdır. O zaman şizofreni sona erer.

Eğer birisi gelip benim ailemde şizofreni var derse o zaman bunu söyleyen kişi ile hiçbir zaman çalışmam. Çoğunlukla bunu söyleyen annedir. Başka bir insan ile çalışırım. Genelde ailemde şu veya bu var diyen kişi ile çalışırım. Ve cinayeti işleyenin ve kurban olanın kim olduğu netleşirse onları karşılaştırırım ve birbirlerine giden yolu bulurlar. Birbirlerine ulaştıkları zaman şizofreni sona erer.

İlginç olan şey, şizofreni hastaları olan çeşitli kliniklerine davet edilmekteyim ve evet geliyorum dediğim zaman hiçbir klinik beni davetini yinelemedi. Gelmemden korkuyorlar. Çünkü böyle kliniklerde çalışan doktor ve yetkililerin çoğunun ailelerinde şizofreni bulunmaktadır ve eğer birisine yardım ettiğim taktirde klinikte bir daha yerlerinin kalmayacağını düşünüyorlar. Bir ailede eğer bir kişi şizofrenik ise o zaman ailenin diğer tüm üyeleri kurtulmuştur ve şizofreni belirtileri göstereceklerine dair korkmalarına gerek yoktur.

 1. İzleyici sorusu: Epidural anestezi altında doğum yapan bir anne ile çocuğuna bu durum nasıl etki eder?

Sophie Hellinger: Annenin göbeğinin altından itibaren tüm enerji alanı rahatsız edilmiştir. Çocuk için ise hayatı boyunca uyuşmuş, hissiz bir halde kalacaktır.

(Migren ile ilgili) Bert Hellinger:  Benim de ayda 1 düzenli olarak migrenim vardı. Sonra homeopat bir doktor geldi ve uygun bir ilaç verdi, o zamandır bir daha migrenim olmadı. Migren gibi bir hastalığımız olunca bir diğerini bekler oluruz, tekrar tekrar. Önerim, sefere migren olduğunda yaz, migrenin hakkında 2 sayfa yaz. Yine gelirse 1 sayfa daha yaz, yine gelince 1 sayfa daha yaz. Sana fazla gelinceye kadar. O zaman migrenin de sona erecektir.

Burada ne anlatmaya çalıştım? Çoğu insan sorunlarını severler ve onların tekrarını beklerler. Hayatları bir çember gibi döner, sürekli aynı şeyler. 10 kez daha gelmesini beklerler, o zaman etkisini görürsünüz.

 1. İzleyici sorusu: Tiroid bezlerim aşırı çalışıyor, bu konuda  neyi aramalıyım?

Bert Hellinger:  Öncelikle son 10-15 senelik geçmişindeki cinsel hayatına bakmalısın. Tiroid bezi ve cinsellik birbirleri ile bağlantılıdır.

 1. İzleyici sorusu: Annemdeki korku ve suçluluk duygusunu gördüğümde karman çorman oluyorum. Bu durumla karşılaştığımda ne yapmalıyım?

Bert Hellinger:  Annene şöyle de: Sen benim çocuğumsun ve sana neye ihtiyacın olduğunu söyleyeceğim.

 1. İzleyici sorusu: Hayatta ulaştığım herşey için çok müteşekkirim, ancak bir şeye ulaşmaya yakın olduğum an…

Bert Hellinger:  Ne zaman “ancak” kelimesi geçerse,  o zaman önceden söylediğin her şeyi unutabilirsin.

 1. İzleyici sorusu: Hayatımda korkunç bir deneyimden geçerken bunu nasıl aşabilirim?

Bert Hellinger:  Bu spiritüel bir deneyimdir, herkes yapamaz. Atacağın belirleyici adım: Unutmalısın.

 1. İzleyici sorusu: Annemi 5 yaşımda kaybettim, kendisini pek hatırlamıyorum, bağlantımı nasıl sürdürebilirim?

Bert Hellinger:  Bir erkek ve kadın tek olduklarında ve bu birliktelikten bir çocuk doğarsa o zaman çocuk hayatı boyunca hem anne hem babadır. Ebeveynler ölmez, çocuklarının içinde yaşamaya devam ederler.

 1. İzleyici sorusu: Kişisel olarak ilerleyemediğimi ve yerimde saplanıp kaldığımı düşünüyorum, ilerleyebilmek için ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Bilinmezlikten korkuyorum.

Sophie Hellinger:  Genelde bu ağır geçen bir doğumun sonucudur. Kendi doğumunla ilgili birşey biliyor musun? İşte bu durum tam olarak budur. Bir meditasyon çalışması ile  kendi kordonunu başının çevresinden geçirip başını serbest bıraktığını ve rahatlıkla doğum kanalına girip doğduğunu hayal edebilirsin. Artık bir tehlike yoktur ve hayatına devam edebilirsin. Annen ve senin için doğumun iyi geçmesine  teşekkür etmeyi unutma.

 1. İzleyici sorusu: Bazı şeyleri değiştirmek için elimden geleni yapamıyorum.

Sophie Hellinger:  Yapamıyor musun? Yoksa yapmak istemiyor musun?

İzleyici: Yapmak istiyorum ama yapamıyorum.

Bert Hellinger: Böyle bir şeye “atlıkarınca” denir.

Sophie Hellinger:  Anne ve babana: Sizin altınızda kalıyorum diyorsun.

 1. İzleyici sorusu: Yarım felç olan kızım 4 sene önce üniversite okumak üzere evden ayrıldı. Şimdi ise geri dönmek istiyor,ancak kendisinin üniversiteden beri güç kazandığını ve özgürleştiğini gördüm.  Ne yapacağımı bilmiyorum.

Sophie Hellinger:  Ona: Senin yardımına ihtiyacım yok diyeceksin.

 1. İzleyici sorusu: Vücudumda çok katılık hissediyorum, eşim ve çocuğumla daha iyi bir ilişkim olsun istiyorum.

Sophie Hellinger:  Onlara daha fazla teşekkür etmelisin. En son ne zaman teşekkür ettin?

 1. İzleyici sorusu: Annem 91 yaşında, geçen hafta çok ciddi kavga ettik ve benden çok memnuniyetsiz. Memnuniyetsizliği beni çok üzüyor ve evden kaçmak istiyorum. Annemle nasıl barışabilirim?

Sophie Hellinger:  Hep evde mi yaşadın?

İzleyici: Her hafta eve giderim.

Sophie Hellinger:   O zaman evine sevgi ile git, bahsettiğin hislerle değil, annenin hayatta olmasına sevin. Hala gözlerine bakabiliyorsun ve bu büyük bir hediye. Bacaklarına masaj yap ve bunu yaparken konuşma. Kalp yeterince konuşur. Bunu hissedebiliyor musun? Hala şansın varken bunu kullan.

 1. İzleyici sorusu: Gençliğinde bir kadına tecavüz ederek ölümüne sebep olan bir kimseyi bugün aileme sokabilir sevgimi gösterebilir miyim?

Bert Hellinger: İyi şanslar dilerim.

İzleyici: Ne demek istediniz? Evet mi hayır mı?

Bert Hellinger: Herşeyi söyledim.

Bu yazı Psikoloji / Psychology içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Aile Dizimi – Bert Hellinger ile soru cevap

 1. Geri bildirim: Bert-Sophie Hellinger aile dizimi semineri - Bekir Meleklioğlu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.