Soğuk e-mail

smile

Linkedin vasıtası ile önüme gelen “how to write a cold email” yazısı bu konuyu değerlendirip iş hayatındaki önemini düşünmeme sebep oldu. İletişiminin ne kadar önemli olduğuna dair hergün yüzlerce yazı okuyor, şirketler bu konuda elemanlarına sürekli eğitim veriyorlar.

Soğuk e-mail nedir? Hedef kitlemiz talep etmediği halde onlara e-mail vasıtası ile ulaşma işlemine verilen isim. Randevu almak isteyebilirsiniz, ürününüzü, hizmetinizi pazarlamak isteyebilirsiniz. Şahsi düşünceme göre telefon ile bağlantıya geçilmeden önceki adım e-mail ile iletişim olmalıdır. Soğuk e-mail ile bir tanıdığa bağlı kalmadan direkt olarak iletişime geçebilirsiniz.

Olumlu tarafı: Hizmetinizden faydalanmak istemeyenler cevap verip sizi gönderebilirler. Veya hizmetinizden faydalanmak isteyenler  randevu verebilirler.

Telefonla ilk aramadaki gibi olası soğuk konuşmalar, terslemeler, şu an müsit değilim başka zaman arayın gibi genel cevaplara maruz kalmaz, moralinizi bozmazsınız.

Olumsuz tarafı: Cevap alamayabilirsiniz.

Bu sebeple vermek istediğiniz hizmette ısrarcıysanız 1-2 kez daha e-mail atıp duruma göre telefonla iletişime geçebilirsiniz.

Şirketlerin web sitelerinde paylaşılan yetkili mail adresleri haricinde özellikle “linkedin” mecrası bu konuda çok iyi geri dönüş ve güzel randevular aldığım bir alan olmuştur. Dolayısı ile bu konuda tereddüt yaşayanlara tavsiye ederim.

Linkedin’de mail gönderdiğiniz kişi sizin tüm kariyer geçmişiniz hakkında anında bilgi alabildiği, ortak bağlantılarınızı gördüğü ve ciddi bir iş platformu olduğu için talebinizi daha ciddiye alacak profesyonellerin buluştuğu bir alan haline gelmiştir.

Ulaşılmaz bir isme nasıl ulaşırsınız? Çok üst düzey bir isim (Bill Gates, Beyonce, Cumhurbaşkanı gibi) ile iletişime geçmek istiyorsanız zorlanmanız olasıdır. Ancak yine de olmaz anlamına gelmez. Ulaşmak istediğiniz kişi için çalışan kişileri araştırmanız ve onlara ulaşmanız ilk adım olacaktır. Sosyal medya hesaplarında bu kişiler kimi zaman mail adreslerini de paylaşmaktadır. Takip edin, araştırın, bulun.

Şirkette çalışan kişinin e-mail adresi size patronun e-mail adresini tahmin etmenizi saglar.  Örneğin personelin e-mail adresi: isim.soyisim@sirketismi.com ise, patronun da mail adresi aynı formatta olacaktır. Bu bir ipucudur. Denemeye değer.

E-mail içeriği nasıl olmalıdır? Öncelikle hayat hikayenizi sakın yazmayın! Kimsenin uzun mail okuyacak vakti ve sabrı yoktur. 

4 paragraftan oluşturabilirsiniz.

  1. Kim oldugunuza dair bir açıklama.
  2. Karşı tarafı nasıl tanıyorsunuz?
  3. ne sebeple görüşmek istiyorsunuz?
  4. Randevu talebiniz

Özellikle üst düzey yöneticilerde bu sistem yeterli olup, randevunuzu aldığınız zaman daha detaylı bilgi verme imkanınız olacaktır. Mailinizi attıktan sonra 1 hafta bekleyin, cevap alamazsanız 2-3 kez tekrar gönderin. Sabırlı olun.

Sabır ve ısrarcılık “soğuk e-mail” konseptinin 2 ana kuralıdır.

I-CAN

 

 

 

 

Bu yazı İş dünyası- Business world içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.