13.İstanbul Bienali

erdem.gunduz Okulun giriş katı saat 15:00 ile 19:00 arasında gerçekleşen bir atölyenin seyredilmesi üzerine kurulu bir çalışma. Üst kattan giriş kattaki çalışmayı kuşbakışı seyredebiliyorsunuz. Galata Özel Rum İlköğretim okulu ile 13.İstanbul Bienalini gezmeye başlıyoruz.

Bienalin konusunu bilmez, kitapçık almaz, rehberlerden faydalanmazsanız herhangi birşeyi anlamanız pek mümkün değil. Bakar geçer gidersiniz. Dolayısı ile hazırlıklı olunmasında fayda var. Bienal için hazırlanmış rehberi okumak bilmece çözmek gibi denebilir. Hiçbir zaman anlayamadığım şey verilmek istenen mesajların neden son derece komplike cümleler ile açıklanmaya çalışıldığıdır. Mesaj sanatsal anlamda doğru verilebiliyorsa teferruatlı açıklamalar ile boşluk doldurmaya gerek yoktur. Tasvirler ne kadar zorlama ve uzun  ise göreceğimiz şeylerin o kadar boş olacağına dair kesin delillere her daim rastlamak olasıdır. Yalın ve net olmak, herkes için anlaşılır önemlidir. Beğendiğimiz bazı eserleri burada paylaşıyoruz.

Wan.Qingsong (2) Wan.Qingsong (1) wan.quingsong (1) wan.quingsong (2)   Wang Qingsong, Kendini Takip Et, 2013, kromojenik baskı elmgreen.dragset elmstreet.dragset elmstreetdragset   Okuldaki en beğendiğim çalışmalardan bir tanesi, hergün 7 seçilmiş insan gelip günlük tutmaktalar. Günlükler herkesin okumasına açık. Kişiler yazarken bile yanlarında durup izleyebilirsiniz. Bu günlükler bienal sonrası başka bir projede kullanılacak, ya kitap olacak ya da ayrı bir sergi açılacak. dominio (1) dominio (2) dominio3   Nüfuz Alanı, 2011    Martin Cordiano-Tomas Espina

Okuldan çıkıp Antrepo’ya yürüyoruz…Orada görülmesi gereken eserlerden birisi 8 dakikalık Halil Altındere videosu. Görmeden çıkmayın.

HalilAltindere

Halil Altındere, Harikalar Diyarı

monumenttohumanity (1)

monumenttohumanity (2)

monumenttohumanity3

Gonzalo-Lebrija

gonzalolebrija1

DavidMoreno (1)

DavidMoreno (2)

davidmoreno3

MuratAkagunduz

Murat Akagündüz, Çoruh, 2011

Bienal ile ilgili yayınlanan bir bakış açısını paylaşmadan edemeyeceğim: Anne ben hıyar mıyım? 

Nişantaşı Sofa Otel içinde yer alan galeri İstanbul Bienaline destek veriyor.

SofaOtel

 

MuratPulatMurat Pulat, Ses, 2011, tuval üzeri yağlıboya

ErincSeymenErinç Seymen, Sangoi-Meyveler, 2011-2012

ErincSeymen2

AnsenAnsen, Through ya, 2005

 

 

 

devamı gelecek…

Bu yazı Sergi-Exhibitions içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.