Alaçatı Dünyası

Çeşmenin popüler beldesi Alaçatı sokakları gezimizi bugün başlattık. Her sene yeni açılan mekanları en iyisi gezerek keşfetmek, kimsenin olmadığı saatlerde mekanları boş olarak görmek, mekan sahipleri ile kahveleri yudumlayarak nasıl hazırlandıklarını dinlemek gibisi yok.
Sadece mekanlar değil, eski, el atılmayı bekleyen yerleri keşfetmek, eskiden sokakların ne durumdan bugünlere dönüştüğünü görmek çok zevkli.
Önce renkli kumaşları ile ünlü “Lisa Corti” mağazasını geziyoruz…Facebook’tan gelen reklamları ile gezilecek görülecek mekanlar listesine aldığım mağaza hakikaten de çok şeker dekore edilmiş.

Mağazanın sahibi Carolina Telese Okman ile kahvelerimizi yudumlayarak minik avlusunda sohbet ediyoruz.
Carolina mağaza arayışı sırasında hem metrajı büyük hem de çok yoğun olmayan bir sokakta yer bulmayı hedeflemiş, burası daha önceleri bir ahırmış,sonrasında yandaki bina ile birleştirerek büyük bir mekan haline dönüştürmüş. Dekorasyonu kendisine ait. Lisa Corti markasının birbirinden renkli muhteşem kumaşlarını ön planda tutmak amacı ile yer ve duvarları nötr renklerde bırakmış.Mağaza Nisan 2011’de açılmış.

Her sene Alaçatı ot festivali ile açılıp Eylül sonunda kapanıyor. Yastık, yatak örtüsü, perde, döşemelik kumaşlar, kaftan,pareo, çocuk kıyafetlerinden oluşan renkli bir seçki sunulmuş.
Lisa Corti markası haricinde Simple Life, Rare Blossom, Zeynep Erol takıları, Pandore desgn çatal-bıçak takımları ve kendi tasarımları Sole di Capri marka seramikler de ayrı bir ürün yelpazesi olarak zenginlik katıyor.

Carolina sokak hayvanları konusunda da oldukça hassas ve duyarlı.
Çeşme barınağına da bir grup hayvansever ile sponsor oluyor. Bakımları ve beslenmeleri ile yakından ilgileniyor. Bu konuda koskoca Çeşme’de sadece Sheraton, Radisson ve Altınyunus’tan yemek artıkları topladıklarını belirtiyor. Fakat bu artıklar kış döneminde düşüş gösterdiği için hayvanlar için yeterli gelmiyor. Her zaman sponsorlara ve bağışçılara ihtiyaç duyulduğunu önemle belirtiyor. Şu anda barınakta 850 hayvanın bulunduğunu öğreniyorum…Her yaz çevre beldelerden kamyonlar dolusu başıboş hayvanın sokalara bırakılmak üzere getirildiklerini, üstüne yazlıkçıların ardında bırakılan köpekler ile baş etmeye çalıştıklarını anlatıyor. Böylece kısırlaştırma bile sürekli artan popülasyon ile yetersiz hale geliyor…
Tüm hayvanseverlerin dediği gibi ” BAKAMAYACAĞINIZ HAYVANLARI ALMAYIN!ALDIĞINIZ HAYVANLARI SOKAKLARA ATMAYIN!ONLAR BİRER CAN, BİRER DOST!”

Lisa Corti
Tokoğlu mahallesi 2000 sokak No:8 Alaçatı
232 7169896


Oradan yürüyüşümüze devam ediyoruz.
Az ileride açılışı Cumartesi günü gerçekleşecek olan “Çakıl” mağazasına uğruyoruz.
Seramik sanatçısı Serim Turaçlı ve Ogün Özboyacı ortaklığında açılacak mağaza özel, farklı, dekoratif ve fonksiyonel objeler seramik tasarımlarla dolu. Dekorasyona meraklılar için özel bir mağaza…

Mağazanın dekorasyonu ortaklara ait. Nisan ayında burasını bulup Temmuz ayında hazır hale getirmişler.
Dekorasyonu zamanla spontane olarak geliştirmişler.


Çakıl
Hacı Memiş mahallesi
2000 sokak, No:25/1 (Jandarma sokağı) Alaçatı
532 2645598

Yürüyüşümüze devam ediyoruz…

yenilenmeyi bekleyen evler karşımıza çıkıyor…


Camgeran-Eskici dükkanı
Tokoğlu mahallesi, 1017 sokak, No:2 Alaçatı
532 2838523


Yıkılmak üzere tadilatı bekleyen bir ev daha…


Geçmişi 2 sene öncesine dayanan, benim daha yeni keşfettiğim “Asma Yaprağı” oldukça popüler ve yemekleri ile ünlü bir restorant.


Mutfağına şöyle bir gözatıp akşama yapılan hazırlıklara şahit oluyoruz…

Asma Yaprağı
Tokoğlu mahallesi 1005 sokak No:50 Alaçatı
232 7160178
http://www.asmayapragi.com.tr


Asma Yaprağının hemen yanında yer alan Tango Antik ismini sahibi Sırrı Turaçlı’nın tango merakından almış.
Antikacı dükkanı demeye bin şahit, derli toplu, tertemiz, herşeyi görebileceğiniz ve bulabileceğiniz bir dükkan.
Sırrı bey de sattığı tüm ürünleri tanıyan,bilen bir kişi olunca keyifli ve bilinçli bir alışveriş yapabileceğiniz bir yer çıkıyor ortaya.

Tango Antika
Tokoğlu mahallesi 1005 sokak No:48/B Alaçatı
535 3604230


Tango antikanın yanındaki evin çıkması dikkatimi çekiyor…Evin sahibi teyzemiz mekan ihtiyacını 1 katta bir çıkma yaparak karşılamış ve burasını mutfak alanı olarak kullanmış…Toplumsal ihtiyaçların bireysel bazda giderilmesi hususunda kaydadeğer bir çözüm 🙂


Isla Bonita, şirin mi şirin bir hediyelik eşya dükkanı. Mağaza sahibi Gülfem Kessler aynı zamanda film setlerine dekorasyonda ürün verdiklerini söylüyor.
İsla Bonita
1005 sokak No:1 Alaçatı
232 7166926
http://www.alacati-islabonita.com

Turlarımız devam edecek…

Bu yazı Alaçatı - Çeşme, Seyahat- Travel içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.