Dikkat! Hırsız Taksiler dolaşıyor!

İşten çıkmışım elimde yaklaşık 6,5 kilo katalog. Yağmur yağdığı için trafik fecii, taksi bulmak hayal. Levent’ten Akmerkez’e kadar elimde bu yükle terleye terleye yürüyorum. Sonunda taksi buluyorum şükrederek. Biniyorum Bebek’e gideceğim, geliyoruz Bebek meydanına, taksici burada indireyim sizi yukarı çıkarmayın beni diyor, pardon diyorum elimdeki yükü gördünüz, yukarı yürüyerek bu yük ve bu yağmurla çıkamam diyorum. Sinirlenip söylenmeye başlıyor, beni yukarılara çıkarıp trafiklere sokacaksınız, geri dönemeyeceğim 1 torba laf. Hızla gideceğim yere yanaşıp ani frenle duruyor, ininceye kadar söylenme devam. Taksici misin? Terörist misin anlamıyorum. Bu ne biçim müşteri muamelesi. İş yok diye söylenirler, işleri olur yer beğenmezler. Neden böyle adamlara maruz kalıyoruz, bizim müşteri olarak suçumuz nedir acaba?

Dün yaşadığım olay ise iğrençti. Beşiktaş’tan Nişantaşı’na gitmek üzere taksiye biniyorum. Cüzdanımda sadece 20 TL var hatta inince para çekeyim diye düşünüyorum. 5 TL’lik bir yol ertesi duruyoruz, 20 TL’yi uzatıyorum, kapımı açmışım, 5 TL para üstü geliyor. 10 TL vermediniz diyorum, siz 10 TL verdiniz diyor. Duruyorum, yok beyefendi hatanız var 20 TL verdim diyorum. Hayır hanfendi ben paramın hesabını bilmez miyim, siz dalgınsınız herhalde diyor. Sinirleniyorum, hatta ateş basıyor. Ben cüzdanımda ne kadar para olduğunu bilmez miyim beyefendi, paramı rica edeyim diyorum. Bir “öfffffff” sesinden sonra hanfendi siz 10 TL verdiniz diye ısrar edip cebinden 1 tomar para çıkarıyor ve saymaya başlıyor, burada fazlalık yok diyor, diyorum ki beyefendi ben sizin bugün ne kadar para kazandığınızı ve hesabınızı bilemem, kendi hesabımı bilirim diyorum. Karşılıklı ırar ediyoruz, sonrası aklıma geliyor aynı olayı geçenlerde bir arkadaşım anlatmıştı da aynı şekilde çarpmaya kalkmışlardı. Peki diyorum polisi arayacağım, arayın hanfendi diyor, ana diyorum adama bak, acaba bende hata mı var diye şüpheye düşüyorum. Zaten maksatta şüpheye düşürmek değil mi? Beyefendi isminizi rica edeyim diyorum, neden vereyim ki yalan yanlış beyanlarda bulunacaksınız diyor. Bak sen pişmişe, manyak mıyım ben 10 TL için yalan beyan vereyim? Bela mı arayacağım durduk yere? Düşünüyorum hakkaten polisi arayayım mı diye…1. 2 kişiyiz, şahit yok, nasıl ıspatlayacağım? 2. Polisler de 10 TL için bizi neden çağırdınız deyip zaten şahit olmadığı için hiçbir şey yapamayacaklar 3. Karakola gitsek tüm günüm 10 TL için heba olacak, ıspatlayamayacağım bir konuda ne yapabilirim.

Dolayısı ile ne yapıyorum, peki diyorum, Allahından bul diye iniyorum, plakasını alıyorum tabii. Çünkü çevreme yayacagim ayrica yazili olarak polise bildirecegim. Hicbir sey yapmamak dogru gelmiyor cunku bunu goz gore gore yapiyorlarsa bunun onune gecici cezalar verilmeli, dusunsenize ihtiyaci olan birisiniz ve elinizdeki parayi aliyorlar, ne sinir bozucu.

Son olarak hakkaten o 10 TL bile olsa yaptigin ve bariz bir sekilde yapmaya devam ettigin hirsizlik yuzunden evren sana hakkin ne ise onu versin.

Bu durumda biz taksi müşterilerine düşen görevler:

1. Cüzdanınızda ne kadar para taşıdığınızı iyi bilin.

2. Taksiciye para uzatırken buyurun 10 TL, buyrun 100 TL gibi sesli olarak konuşun.

3. Her ikisi de işe yaramıyorsa plakayı mutlaka alın. Nerede hangi saatte indiğinizi de not alın ki taksiciler aynı gün içinde görev değişimi yapıyorlar, başka taksicinin boş yere başı yanmasın.

4. Nasılsa birşey olmaz demeyin, üşenmeden durumu bildiren bir yazı yazıp polise bildirin. Çünkü hiçbir şey yapmamak 2.bir tekrara maruz kalmanızı ya da başkalarının da başına gelmesine aracı olmanızı sağlar, dolaylı suçlu olursunuz.

Daha medeni taksicilere…

Şikayetleriniz için: Taksiciler Odası/Seyrantepe 212-272 2572 / Başkan Yahya Uğur

Bu yazı Haber - News içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.