Karşıyaka 2.el pazarı

2.el pazarları tüm ülkelerde rastlanan ve halk tarafından bir ihtiyaç olan etkinliklerdir.

Öncelikle 2.el pazarlarının toplumsal katkılarına kısaca değinmek isterim:

Uygun fiyatlı malzemeler: İkinci el yerel pazarlar, vatandaşların geleneksel perakende mağazalarından daha düşük bir fiyata mal satın almalarına olanak tanır. Bu, sıkı bir bütçesi olan veya yeni malların tüketimini azaltmak isteyen insanlar için özellikle faydalı olabilir.

Çevresel sürdürülebilirlik: İkinci el malları satın alarak, vatandaşlar atığı azaltabilir ve yeni ürünlerin çevresel etkisini en aza indirebilirler.

Karbon ayak izini azaltma: İkinci el malzemelerin satın alınması, yeni ürünlerin imalatı ve taşınmasıyla ilişkili karbon ayak izini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu, sera gazı emisyonlarını azaltmaya ve iklim değişikliğiyle mücadele etmeye yardımcı olabilir.

Sosyal ve kültürel faydalar: Yerel pazarlar, insanların bir araya gelerek mal satın aldıkları ve sattıkları bir topluluk ve kültürel değişim hissi sağlayabilir. Ek olarak, ikinci el pazarlar, vintage veya geleneksel ürünler sunarak kültürel mirası koruyabilir.

Benzeri olmayan ürünler: İkinci el piyasaları genellikle geleneksel perakende mağazalarında bulunamayan benzersiz ve tek-of-a-kind ürün yelpazesi sunar. Bu özellikle bireyselliğini ve kişisel tarzını ifade etmek isteyenler için çekici olabilir.

Küçük işletmeleri destekleme: Birçok ikinci el pazarı küçük, bağımsız satıcılar tarafından yönetilir ve bunlar geçimlerini piyasadan sağlarlar. Vatandaşlar bu pazarlarda alışveriş yaparak yerel işletmelere destek olabilir ve paranın toplumda kalmasına yardımcı olabilirler.

Tekrar kullanımı teşvik etme: İkinci el piyasaları malzemelerin yeniden kullanımını teşvik eder, bu da depolama sahalarındaki atık miktarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu, doğal kaynakları korumaya ve çevreyi korumaya yardımcı olabilir.

Yaratıcılığı teşvik etme: İkinci el piyasaları, alışverişçilerin eski ürünleri yeni ve benzersiz bir şeye dönüştürmek için yollar aradığı için yaratıcılığı ve hayal gücünü teşvik edebilir.

İzmir / Karşıyaka 2.el pazarı

Karşıyaka Belediyesi tarafından organize edilen, Bostanlı pazar yerinde (bospa) gerçekleştirilen şimdilik her ayın ilk Pazar günü açılan, ekonomiye katkı sağlamak, halkın bütçesini canlandırmak amaçlı kurulan pazar.

Güzel bir amaç ile belediyemiz tarafından organize edilen pazar ile ilgili detaylı bilgileri derledik:

Genel bilgiler:

Tam tarihi öğrenmek için Karşıyaka belediyesi instagram hesabını takibe alınız.

Her ayın ilk Pazar günü yapılmaktadır.

Saat 09:00-18:00 arası faaliyet görtermektedir.

Stand başvurusu ücretsizdir.

Stand açabilmek için Karşıyaka’da ikamet etmeniz gerekmektedir.

Pazarda neler satılabilir?

Yiyecek, içecek satışı ile ticari faaliyet yapmak yasaktır.

Sadece 2.el ürünlerin satışına açılmıştır.

Giysi, kostüm

kitap,dergi, kaset, cd, plak, afiş, dergi

elektronik malzemeler

mutfak eşyaları

antika eşyalar

oyuncak

aksesuar

aydınlatma ürünleri

mobilya satışına izin verilmektedir.

Stand açmak için nereye başvurulur:

Karşıyaka tesisler müdürlüğüne bizzat gitmeniz ve yanınızda e-devletten indirebileceğiniz ikamet bilginiz ile kimlik fotokopiniz bulunmalıdır. Bu belgeler tesisler müdürlüğünde dolduracağınız stand başvuru formuna eklenmektedir.

Karşıyaka tesisler müdürlüğü adres:

Karşıyaka çok katlı pazar yeri

Bahçelievler, 1851/10 sokak No:3

lokasyona bunu yazarsanız sizi götürecektir.

iletişim: 531-770 78 18 ve 232-367 25 65

Süreç nasıl işlemektedir?

Başvurunuzu yaptıktan sonra beklemeye geçmektesiniz. Pazardan 1 hafta önce cep telefonunuza belediyeden “stand numarası almak için 531-770 78 18 ve 232-367 25 65 numaralı telefonlardan bilgi alınız” mesajı gelmektedir.

Arayan ilk 1200 kişiye stand verildiği söylenmektedir. 2 hattan telefon düşürebileni tebrik ediyoruz. 2-3 gün telefonlar kilit vaziyette olup stand alamama ihtimaliniz %50dir.

Stand aldınız, masa ve sandalyeye ulaşma ihtimaliniz %50, nitekim belediyenin verdiği masa ve sandalye sayısı çok kısıtlıdır.

Başvuru sırasında formunuza herhangi bir numara verilmediği için isim-soyisimle sorgulama yapmaktasınız.

Pazar alanında ihtiyaca yönelik neler var?

Pazar alanını arkasında :

1 adet umumi WC alanı, 1 adet kadın kooperatifi tarafından işletilen ve pazar boyunca aralıksız gözleme yapan gözlemeci alanı, 1 adet kahve satış stand alanı ve aralarda arabası ile gezip çay-kahve satışı yapan bir amcamız, belediye yetkililerinin beklediği zabıta alanı bulunmaktadır.

Otopark: Araçlarınızı pazar alanı çevresinde bulduğunuz her yere park edebiliyorsunuz.

Çöpünüzü kendiniz toparlıyor sonra etrafta bulabildiğiniz çöplere atıyorsunuz.

Stand açacaklara pazar ile ilgili tedbir kapsamında öneriler:

Belediyeden masa sandalye almayıp kendiniz getirirseniz çok iyi olur. Yoksa açıkta kalabilirsiniz.

Bütçesi kısıtlı olanlar için bilgi: evden yemek getirmezseniz gözleme 35 TL + ayran 8 TL = 42 TL/kişi masrafınız olacaktır. (Nisan 2023 bilgi)

Pazar açık bir alan olduğundan dışarıdan çokça toz gelmekte olup yerlere ürün koyduğunuz taktirde inanılmaz tozlanmaktadir. Yere ürün konulmaması veya ona göre tedbir alınması sunum ve hijyen açısından önemlidir.

Umumi WC alanını kullanmak isterseniz yanınızda selpak, sabun (sıvı sabun bitebilmektedir) gibi hijyen ürünü getiriniz. Alan maalesef hijyen koşullarını karşılamamaktadır.

Çanta taşımak ve oraya buraya asmak yerine bir bel çantası kullanmanız çok daha rahat ve güvenli olacaktır.

Belediyenin daha iyi bir hizmet adına geliştirmesi beklenen alanlar:

  • Başvuru sürecinin daha profesyonel bir platforma taşınması ve online başvuru yapma imkanı yaratılması devrimizin ihtiyacıdır.

Program yazmak bir hizmet bütçesi gerektirmektedir. Bu hizmet belediye tarafından açılacak bir yarışma ile ücretsiz sağlanabilir, genç ve dinamik yazılımcılar yardımı ile site hazırlanabilir ve kendilerine karşılığında program altında tanıtım hakkı verilebilir, site hizmet anlaşması yapılabilir.

Böylece başvuru yapanlar cevaplarını saatlerce telefonla arayarak değil, mesaj ile alabilirler.

  • Stand aralarından 2 saatte 1 gezici bir çöp toplama arabası geçerse kıymetli bir hizmet olur.

Pazar alanı giriş kapıları saat 09:00 itibarı ile araç girişini önleyecek ancak vatandaşın girişini engellemeyecek şekilde zincir bariyerler ile kapatılmalıdır. Maalesef pazar sürecinde inatla içeri araçla girmeye kalkışan ve rahatsızlık veren vatandaşlar bulunmaktadır.

Umumi Wc alanının hijyenik koşullarının düzeltilmesi, daha temiz halde tutulması, WC kağıdı ve sabun gibi ihtiyaçların sürekliliğinin sağlanması çok önemli bir ihtiyaçtır. WC alanındaki kamera ile izleme konusu ayrıca bir tartışma konusudur.

Nasıl bir beklentide olmalısınız?

Şimdilik pazara gelen müşteri profili daha ziyade “çok ucuz ürün” arayan, düzgün ve kaliteli ürünleri dahi kelepir fiyata satın almak isteyen bir kitle.

Kalitesiz, ucuz malzeme ile kaliteli malzemeyi aynı terazide tartan bir bakış açısı ağırlıklı olarak yaygın. Bu bakış açısı kaynaklı bütçesine yüksek gelen fiyatı duyunca bir de fırça kayan müşterilere denk gelebilirsiniz. Fiyat duyunca gülüp dalga geçen de var. Adeta hediye mal almaya geliniyor diye özetleyebilirim.

İlginç bir gözlemim ise defolu veya lekeli ürün almaya hazır müşteriler de var. Bunu tabii kelepir fiyata almayı bekliyor. Defolu ve lekeli olduğunu uyardığınız taktirde yine de satış yapmanız mümkün.

Gelen bahar ayı ile birlikte hanımlar renkli ve süslü şeylere çokça ilgi göstermekteler.

Ürünlerinizi ne kadar derli toplu ve iyi sunabilirseniz o kadar rağbet görmektesiniz.

Özetlemek gerekirse;

Amacı güzel, geliştirilmesi gereken, halk tarafından rağbet ve kabul görmüş, talebin artması ile gittikçe büyüyen bir pazar.

Bu yazı Alışveriş - Shopping içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.