Küçük Notlar / Pozitiflik takıntısı

Her zaman pozitif olmak bir yöntem değildir, kendinizi her zaman tatminsiz hissedersiniz. Hep bir tarafta olmak dengesiz olmaktır. Negatif yarınızı reddetmek ve baskılamaktır. Dünyanın diğer yönü ile iyi iletişimde olmamaktır.

*Gestalt egitim notlarından

Bu konu benim çevremde sıklıkla gözlemlediğim ve kendime göre samimiyetsiz bulduğum bir özellik idi. Gestalt eğitimi ile birlikte aslında samimiyetsizlikten ziyade kişilerin negatif yönleri ile yüzleşememe ve başa çıkamamalarından dolayı kendilerini kandırma içinde olduklarını idrak ettim.

Doğada bile sadece tek bir durum yoktur. Gece vardır,gündüz vardır. Yaz,kış,sonbahar,ilkbahar vardır. Doğum vardır,ölüm vardır. Sürekli bir değişim ve hareket vardır. Tek bir olma hali yoktur. Her şey zıttı ile birlikte vardır. Bu böyle iken kendimizi neden pozitif olma gibi bir zorunluluk içine sokuyoruz? Öfke,nefret,üzüntü, sıkıntı,kıskançlık gibi olumsuz olarak kategorize edilen duygular hepimizde mevcuttur. Onları fark edip tanımlayıp yüzleştiğimiz takdirde çok daha hızlı bir şekilde dönüşeceklerdir. Oysa bu duygular yokmuş gibi davranıp sürekli olumlu bir ruh halinde gezmeye çalışınca aynı bir düdüklü tencere gibi kendimize yarattığımız basınç ile daha da güçlenerek,adeta volkan gibi patlayarak veya hastalıklar şeklinde vücudumuzdan çıkacaklardır.

Başkalarından önce kendimize samimi olalım. Bugün kendimi iyi hissetmiyorum demek dünyanın sonu değil. Eksik veya başarısız olmuyoruz. Duygularımızı kontrol edemiyor olmuyoruz. Aksine kendimizi farkında ve kabul içinde oluyoruz.

LITTLE NOTES / OBSESSİVELY POSITIVE

Always being positive is not a way, you will always feel unfulfilled. Being always on one side makes you off balance. Rejecting and repressing your negative half. You are not in good contact with the other side of the world.

*From my Gestalt education notes

This issue was a feature that I observed frequently in my environment and that I found insincere. Along with the Gestalt education, I realized that people were actually deceiving themselves because they could not face and cope with their negative aspects, rather than insincerity.

Even in nature, there is not just one situation. There is night, there is day. There are summer, winter, autumn and spring. There is birth, there is death. There is constant change and movement. There is no single state of being. Everything has its opposite. While this is the case, why do we put ourselves under an obligation to be positive? Negatively categorized emotions such as anger, hatred, sadness, distress, and jealousy are present in all of us. If we recognize, identify, and confront them, they will transform much more quickly. However, when we pretend that these feelings do not exist and try to stay in a positive mood all the time, they will get stronger with the pressure we create for ourselves, just like a pressure cooker, and they will come out of our bodies by erupting like volcanoes or in the form of diseases.

Let’s be sincere to ourselves before others. Saying I’m not feeling well today isn’t the end of the world. We do not lack or fail. We cannot control our emotions. On the contrary, we become aware and accepting of ourselves.

Bu yazı Psikoloji / Psychology içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.