Ödemiş Birgi Köyü

Ege bölgesinin en şirin köylerinden birisi demek yanlış olmaz. Doğası ile bütünleşmiş karakteristik mimarisi ile görsel bir şölen…Sessizliği harika…Dinlenmek, meditasyon yapmak, köy hayatını deneyimlemek için ideal bir seçim. Sanırım cennet denebilir…

Bol bol yürüyerek köyün her bir noktasından farklı manzaraları deneyimleyebilir, her dakika şükredebilirsiniz 🙂 Ara sokaklarda oturan köylü hanımlara rastlayacaksınız, biraz oturun sohbet edin, köylünün kendisinden bilgi edinmek çok keyifli.

Birgi evlerinin birçoğu bakımsızlıktan dolayı çökmüş veya çökmek üzere…Resimlerden de anlaşılan bu durum aslında çok üzücü…Mimari anlamda o kadar güzel yapılar ki…Bunlarının hepsinin korunması, restore edilerek tekrar kullanıma açılması gerekirken bakımsızlığa terk edilmesi acı verici…

birgi 001birgi 002

Görülmesi gereken yerlerin başında Papaz deresi restorant geliyor. Birgi turuna başlamadan önce burada güzel bir köy kahvaltısı ile enerji depolayarak topuğa kuvvet yola koyulmanızı tavsiye ederim. Manzarası muhteşem, dekorasyonu çok hoş, kahvaltı çok lezzetli. Herkese tavsiye ederim.

Dervişağa medresesi kitabesi restore edildi, görülecek yerlerden birisi. İncir odasında verilen bilgiler çok ilginç.

İncir adı nerden gelmekte?

Birgi (1)

Kutsal meyve incir!

Birgi (2)

Tarihte İncir

Birgi (3)

İncir Üretimi

Birgi (4)

Besin deposu incir

Birgi (5)

İncir Takvimi

Birgi (7)

İncirli Tatlılar

Birgi (8)

Birgi Ahşap evinden hediyelik almadan Birgi’den ayrılmayınız.

instagram: birgiahsapevi

Birgi (133)Birgi (137)

Birgi’nin meşhur “kar helvası“nı yemeden olmaz!

Birgi (134)Birgi (136)

Birgi’nin meşhur Çakırağa Konağı mutlaka ziyaret edilmeli, ancak maalesef 3 senedir (!) restorasyondaymış, hala açılmadığı için bahçe duvarından en azından dışını inceleyebilirsiniz.

Birgi (108)Birgi (88)

Çakırağa konağının yanında yer alan Nar Danesi cafe şirin mi şirin! Akşamüstü kahvenizi veya yemeğinizi burada yiyebilirsiniz.

İmam-ı Birgivi Kabristanlığına çıkıp bir dua etmeden dönmek hiç olmaz. Kabristan önünde bir pazar alanı da mevcut olup havlu, örtü, hediyelik, reçel, yiyecekler bulabilirsiniz.

ve tabii topuklara kuvvet tüm köyü yürüyerek deneyimleyiniz. Ara sokaklar, mimari güzellikler, doğa, kuş sesleri, köylüler…

 

Birgi ile ilgili  belgeseller:

Kasabada Zaman / Birgi

Birgi Çakırağa Konağı-Semra İğtaç-Tutsaklığa Tutkun adlı belgeseli

Ödemiş – Birgi Havadan

Bu yazı Seyahat- Travel içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.