Aile dizimi – Hizmet Etmek

Aile dizimi sisteminin yaratıcısı psikoterapist Bert Hellinger’in “hizmet etmek” üzerine yaptığı bir konuşmanın çevirisini paylaşmak isterim:

BH. Hizmet etmek ne demektir? Hizmet etmek vermektir. Yaşama sevgi ile vermektir. Birisine hizmet ettiğimiz zaman, hayata hizmet ederiz, onun hayatına hizmet ederiz ve hayatın tümüne hizmet ederiz.

Buna en güzel örneği ebeveynlerimizde görürüz. Onlar hayata, çocuklarına vererek hizmet ederler. Bu hizmet şeklinde kendimizden çıkar başka bir şeye doğru yol alırız ve başka bir şey ile bağlanırız.

Bahçıvanlık mesela, bir şey ektiğinizde, yağmur yağdığında, besin verdiğinizde ve ilaçladığınızda hayata hizmet edersiniz. Ekinler bize verilir, bizim doğaya hizmet etmemiz doğayı sevindirir.

Bazılarının odasında bitkiler vardır ve bazılarında bu bitkiler muhteşem çiçek verirler. Çünkü bitkiler size hizmet etmek isterler, sevgilerini güzelliklerini göstererek ifade ederler. Bizde hizmetimizden aldığımız karşılığa seviniriz. Yani hizmet etmek sevindirir.

Erkek ve kadın karşılıklı birbirlerine hizmet ederler, böylece sevgileri büyük, geniş  ve güzel olur. Hizmet etmek bizi mutlu eder, hizmet etmek bizi genişletir, hizmet etmek bizi büyütür. Hizmet etmekten güç kazanırız. Hizmet etmek sevinç getirir. Hizmet ederek büyürüz, hayattan daha fazla kazanırız.

Peki Tanrı’ya da hizmet etmekte miyiz? Tanrıya hizmet etmek hayal edilebilir mi? Bize ihtiyacı var mı? Ona bir şey verebilir miyiz? Tanrı’ya hayata hizmet ederek hizmet ederiz.

Bu yazı Psikoloji / Psychology içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.