Facebook ve Twitter’ın iş hayatında kullanımı

Facebook sonrasında da Twitter sosyal medyanın en tanınan, en fazla kullanılan mecraları haline gelmiştir.
Facebook ilk çıktığı zaman eski arkadaşlarınla iletişime geçme, tüm arkadaşlarını tek bir yerde toplama, birbirinin ne yaptığından haberdar olma, ilişki durumu, sevdiğin şeyler, ilgi alanların gibi bilgileri paylaşma şeklinde eğlenceli, bir nevi de özel hayatını gözler önüne serme mecrası olarak kullanılmakta idi.
İlerleyen zaman ve beklenmedik şekilde artan kullanıcı sayısı ile birlikte eğlence yanında aynı zamanda iş hayatında da kullanılan, insanlarla daha yakın ve samimi ilişkiler kurmayı hedefleyen, yeniliklerin daha ilk anda duyurulduğu, ürünlerin beğeni topladığı, kullanıcıların yorum yaptıkları, böylelikle firmaların ürün geliştirebildiği, müşteri kitlesinin ihtiyaç ve taleplerini yakından takip edebildiği önemli bir mecra haline dönüştü.
Hala birçok kişi facebooku efektif kullanmayıp sadece eski arkadaşlarla bağlanma ve günlük yaşantıların paylaşıldığı bir mecra olarak algılamaktadır.

Facebook iş hayatında nasıl efektif olarak kullanılabilir?
Bireysel bir çalışansanız ilgi alanınıza giren sayfaları “like” ederek yani beğenerek o sayfalarda yayınlanan güncel haberlerden, ürün bilgilerinden, kampanyalardan, yeni eserlerden, faaliyetlerden haberdar olabilirsiniz.
Örneğin bir sanatçısınız, sanatla ilgili sonsuz denebilecek sayfalar bulunmakta. Birçoğunu kendiniz araştırarak, keyword yani anahtar kelime girerek bulabilir, beğendiğiniz sayfalardan onların da beğenilerini görebilir takip ettiğiniz sayfaları arttırabilirsiniz. Vizyonunuzu genişletir, ilham ve fikir alır, dünyadaki trendleri takip edebilirsiniz. Paylaşılan fikirler, tasarımlar, ürünler yeniliklerin doğmasına ve başka kullanıcıların da fikirler üretmesine sebep olur. Artık dünya parmaklarınızın ucundadır ve herkese ulaşabilirsiniz. Facebook üzerinden iş bağlantıları dahi kurabilirsiniz. Aynı anda onlarca hatta yüzlerce kurum,kişi ve ürünü, ilgi alanlarınızı takip edebilirsiniz.
Profesyonel bir firma iseniz, ürünleriniz ve hizmetinizle ilgili samimi feedbackler (geribildirimler) almak isterseniz girebileceğiniz en iyi mecralardan birisi Facebook’tur.
Sayfanızı beğenen kullanıcılarınızı analiz etmek, kategorize etmek, ihtiyaçlarını doğru tespit etmek sizin kurum olarak kullanıcılarınızla nasıl iletişim kurduğunuz ve doğru değerlendirmeyi yapabilmenizle doğru orantılıdır. Sayfanızı beğenen yüzbinler veya milyonlar olması hiçbir şey ifade etmez, ama bu rakamları işinize de yansıtabiliyor ve bu kişilerin taleplerini karşılayabiliyorsanız o zaman gerçek bir başarı öyküsüne imza atarsınız.

Daha çok kısa bir zaman öncesine kadar sevdigimiz ve begenmedigimiz seyleri, kampanyalari, akimlari, cevremize e-mail ile gönderir,haberdar ederken, bugün facebook ve twitter’ı kullanarak anında hem de görseli ile birlikte haberdar eder hale geldik…
Facebook ile link paylaşmak çok daha kolay ve zevkli bir hale gelip tüm arkadaş listenizi anında bilgilendirmiş olmaktasınız.

Twitter ise biraz daha farklı, bu sefer ne yaptığınızı neyle ilgilendiğinizi veya vermek istediğiniz mesajları 140 kelimelik bir sınırda konuşur gibi iletmektesiniz.
Burada da takipçileriniz ve takip ettikleriniz bulunuyor.
Siz hiçbir şey yazmasanız bile takip ettiklerinizin yazdıkları sayfanızda akıyor. Ne kadar çok kişi ve kurum takip ediyorsanız sayfanızdaki akış o kadar hızlı oluyor. Anlık haberler, linkler, yenilikler, ünlü kişiler, her türlü kişi ve kuruluş burada da mevcut.
Yine Twitter ile profesyonel alandaki kişi ve kurumlarla iletişime geçmek mümkün.
Kullanması zevkli bir mecra.

Sosyal mecranın iş dünyasındaki önemi ile ilgili daha detaylı yazımı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz:
https://kikasworld.com/2012/04/09/online-neslin-yeni-adi-gdol/

Bu yazı İş dünyası- Business world içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.