Material Connextion Istanbul

Ekim ayında İstanbul Yapı Endüstri Merkezi bünyesinde mimarlık, mühendislik, tasarım, grafik, eğitim kurumları, giyim, dekorasyon ve aklımıza gelebilecek tüm sektörleri ilgilendiren çok önemli bir “malzeme merkezi” olan Material Connextion Istanbul açıldı.
İstanbul ile birlikte dünya çapında 8 farklı şubeye sahip Material Connextion ilk olarak 1997 senesinde George M.Beylerian tarafından New York’ta açıldı.

George Beylerian röportajı:
1997 senesinde birden dünyanın hiçbir yerinde malzemelere ait bir kütüphane olmadığını fark ettim. Sadece malzeme değil, benzersiz malzemelerden bahsediyorum. Araştırma ve inovasyon bugün çok önemlidir. Teknik anlamda kategorize edilmiş yaklaşık 110 malzeme varken aslen bizim görüş açımızdan bu 6.000 farklı malzeme, bunları kurulduğumuzdan beri toparlıyoruz.
Bu malzemeler bir juri tarafından seçiliyor ve kategorize ediliyor, sistematik bir şekilde veriler toplanıyor, bunu çok ciddiye alarak hazırlıyoruz çünkü bu bir inovasyondur ve inovasyon başarıya giden anahtar kelimedir.
Bu fikir, çalışma çok hızlı bir şekilde dünyada yayılıyor, sadece profesyoneller arasında değil aynı zamanda akademik alanda da hızla kabul gördü. Üniversiteler ve öğrenciler bizlerle bağlantı halinde hatta kendi kütüphanelerine bile malzemelerimizi dahil etmekteler. Artık birçok iyi okulun kütüphanesinde daha küçük ölçeklerde yer alıyoruz.
Material Connextion inovasyona karşı büyük bir sorumluluk taşır.
Malzemelerin güzel olması konumuz değildir, malzemede bir inovasyon göremezsek ilgilenmeyiz.
Her sene seçtiğimiz ilk 10 inovatif malzemeyi katıldığımız fuarlarda sergileriz.
Malzeme ile ilgili detaylı bilgileri paylaşırız. Malzeme seçimlerinde dünya çapında sağlam yere sahip teknik uzmanlar -mesela mimarlar, moda tasarımcıları, endüstriyel tasarımcılar gibi profesyoneller bazen de bilim adamlarını dahil etmeyi tercih ederiz. Düzenli olarak her ay toplanır ve bu 10 kişiye malzemeleri sunarız, kütüphaneye dahil olacaklar seçilir.
Mobilya endüstrisi için gelecek vaad eden malzeme olarak sizce nedir?
Bu milyon dolarlık bir soru. Ama şöyle diyebiliriz: Belli bir amaç için üretilmiş malzemelerin farklı bir fonksiyon olarak ta karşımıza çıkması ve tasarıma ilham vermesi diyebiliriz. Malzemeyi yeni alanlarda kullanmak.

Material Connextion’dan nasıl faydalanılabilir?
Firma olarak yeni bir ürün yaratacaksınız ve bu ürün için özel bir takım malzeme özellikleri arıyorsunuz. Burada mevcutta henüz 450 malzeme sergileniyor, bunlar arasından istediğiniz özellikleri taşıyan malzemeleri bulabilir, bilgi edinebilir, imalatçıları ile bağlantıya geçebilirsiniz. Toplamda 6.000 farklı çeşit malzeme hakkında sizin istediğiniz malzemeler sizin adınıza araştırılıyor, seçiliyor ve sunuluyor.
Araştırma-geliştirme yapma vaktiniz minimuma indiriliyor, çünkü herşey elinizin altında.
Aklınıza gelmeyecek ürün özellikleri de size sunuluyor, bu sebeple de artı bir değer kazanmış oluyorsunuz.

Material Connextion Istanbul açılış partisinde mimar Kerem Erginoğlu, tasarımcı Derin Sarıyer, Richard Lombard ve takı tasarımcısı Arman Suciyan ile yapılan röportajlarda yeni kuruluşa yaklaşımları soruldu:

Material Connextion Istanbul web sitesinde detaylı her türlü bilgiyi edinmek mümkün.

http://tr.materialconnexion.com/

Bu yazı Mimarlık-Architecture içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.