Whats app yaşgünü kutlamaları karabasanı

Whats app grupları yerine göre hayatımızı kolaylaştıran bir görev oynayıp bolca iş halletmeye vesile olabilirken paralelde de oldukça baş ağrıtan mesaj bombardımanlarına da maruz kalabilmektedir.

Korkulu rüya “yaşgünü kutlamaları” başlı başına bir konu…Kabus, karabasan…

30-50 kişilik gruplarda yaşgünü kutlamaları başlayınca en az grubun yarısı zaten mecburen saygısızlık olmasın diye cevap vermektedir. İşin gücün arasından bu yaşgünleri ile uğraşacak zaman bulmak zor.

Kaç yaşına gelmiş yetişkin bireylerde bu yaşgünü kutlama sevdasının bende uyandırdığı etkiyi kendime sordum:

Benim zeminimde kişi diyor ki; benim ilgi görmeye ihtiyacım var, bu mesajlarla aradığım ama yine de havada kalacak geçici ilgiyi bulabiliyorum, bu güne has ilgi odağı oluyorum. Zaten seven, arkadaş olan ayrıca seni aramıyor da mesajla gününü geçiştiriyorsa o zaman zaten yüzeysel bir ilgiye maruz kalmakta olunduğu sanırım pek akla gelmiyor…

Bu grupların içinde sadece yaşgünü ve bayram tebrikleri dönüyorsa insan kendine “ben burada ne arıyorum? Bu kadar dünyevi konu varken, belki birbirimizi geliştirebilecek, fayda sağlayacağımız bilgileri paylaşabilecekken nasıl bu kadar yüzeysel şeylerde takılıp kalıyor, başka hiçbir şeye odaklanılmıyor” diye soruyor. Gruptan çıksan arkandan dedikodu dönecek, çıkmasan 1 tam gün boyunca yaşgünü kutlamaları…Kabus. Samimiyetsiz ayrıca. Nereden çıktı bu yazı ile geçiştirme?

Whats app uygulamasından çıkmadan, “kabus gruplardan gelen mesajlar en altta kalsın, hiç görmiiiim uygulama güncellemesi” bekliyorum. Grubu zaten sessize alıyorsun, yetmiyor, her gelen mesajla en üstte kalıyor, oldukça sinir bozucu bir hal alıyor. İş yapacaksın grup sürekli üste çıkınca gerçekten iş yazışmaları yaptığın gruplar altta kalıyor. Gerçekten hiç hoş olmuyor. Bu sefer mesajlar yanlış gruplara yazılabiliyor, haydeee sil, doğru gruba iş mesajını at vs vs…Şimdi de zoom ile telefon toplantıları yapmayan kalmayınca arka fonda bunlar ding ding ding dönüyor…Dikkat dağıtıyor.

İş yapılan grupların içinde hele yaşgünü ve bayram kutlamaları çok rahatsız edici. Nitekim bu devirde neredeyse herkesin birkaç iş grubu oluyor, o zaman da esas konudan uzaklaşıp sosyal çiçekler haline dönüşülüyor, bir yorum yapacak olsanız kimi zaman ama bu ilişkilerin canlı ututlmasına yarıyor deniyor ki yakından uzaktan ilgisi yok.

Yakınlık , samimiyet ve iletişim kavramı mesajlara kaldıysa bunu tekrar bir gözden geçirmek ve bu kavramları güncellemek lazım.

Bunu ölen kişilere gönderilen çiçeklere benzetiyorum. Kişi hayattayken göndermediğin çiçeği ölünce göndermek gibi. Mış gibi yapmak.

Mesajları bırakalım, arayalım, araşalım.

İşimizi yapalım.

Durumdan mağdur olan herkese geçmiş olsun.

Bu yazı Deneme-Essays içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.