Nesin Matematik Köyü

Nerden başlasam, nasıl anlatsam…Uzuuuuuuuun süredir bir yerden bu kadar etkilenmemiştim. Yer de demeyeyim yer ile birlikte aktarılan vizyondan demek daha doğru olacak…Basında okudum, videolarını izledim de gidip te görmemiştim. Haydi bakalım puslu bir babalar günü sabahı nereye gitsek derken Şirince’ye rota çevirdik, hzır Şirince’ye gelmişken Nesin Matematik köyünü görmeden olmazzzz diyerek köye çıktık…Burası nasıl anlatılır bilemiyorum, ancak “iyi ki böyle düşünen, düşündüğünü de hayata geçiren insanlar var! Onlar sayesinde çok kişi eğitim kazanıyor, çok kişi ilerliyor” dedim. Babamın dediği gibi: “Böyle insanlar oldukça Türkiye’den ümidimi kesmem”

Muhteşem bir doğa parçasının içersinde konumlanmış matematik köyünde matematik yanında felsefe ve sanat eğitimleri de veriliyor.

Köyde gezerken burada nasıl bir eğitim alıyorsunuz soruma şöyle güzel bir cevap aldım: “Okullarda bize empoze edilen matematik bilgisinin burada nereden geldiğini, nasıl oluştuğunu ve herşeyin gerçek sebeplerini öğreniyoruz” Ezbere dayanan bir eğitim sistemi burada sorgulamaya ve ıspata dayanıyor.

matematik-koyu (1)Köyün kuruluşundan itibaren bağış yapanların bir kısmı…matematik-koyu (2)matematik-koyu (3)matematik-koyu (4)matematik-koyu (5)matematik-koyu (6)matematik-koyu (8)matematik-koyu (9)matematik-koyu (10)matematik-koyu (11)matematik-koyu (12)matematik-koyu (13)matematik-koyu (14)matematik-koyu (15)matematik-koyu (16)matematik-koyu (17)matematik-koyu (18)matematik-koyu (19)matematik-koyu (20)matematik-koyu (21)matematik-koyu (22)matematik-koyu (23)matematik-koyu (24)matematik-koyu (25)matematik-koyu (26)matematik-koyu (27)matematik-koyu (28)matematik-koyu (29)matematik-koyu (30)matematik-koyu (31)matematik-koyu (32)matematik-koyu (36)matematik-koyu (37)matematik-koyu (38)matematik-koyu (39)matematik-koyu (40)matematik-koyu (41)matematik-koyu (42)matematik-koyu (43)matematik-koyu (45)matematik-koyu (46)matematik-koyu (47)matematik-koyu (48)matematik-koyu (49)matematik-koyu (50)matematik-koyu (51)matematik-koyu (52)matematik-koyu (53)matematik-koyu (54)matematik-koyu (55)matematik-koyu (56)matematik-koyu (57)matematik-koyu (58)matematik-koyu (60)matematik-koyu (61)matematik-koyu (62)matematik-koyu (63)matematik-koyu (64)matematik-koyu (65)matematik-koyu (66)matematik-koyu (68)matematik-koyu (69)matematik-koyu (70)matematik-koyu (72)matematik-koyu (73)matematik-koyu (74)matematik-koyu (75)matematik-koyu (76)matematik-koyu (77)Ali Nesin ile yapılan bir söyleşinin 2016 yılında kitap haline getirilmesi ile “Matematik köyünün delisi” de ortaya çıktı. Gerek web sitesindeki geniş bilgilendirmeler, gerekse bu kitaptaki söyleşi ile köy hakkında güzel bilgilere ulaşmak mümkün hale geliyor.

Matematik öğrenilmez, matematik anlaşılır / Ali Nesin

Bu yazı Kuruluşlar - Foundations içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.