Tek taraflı aşk ilişkileri

Eckhart Tolle’den “tek taraflı ilişkiler” üzerine güzel bir seminer konuşması

Dinleyici sorusu: Neden tek taraflı aşk durumları doğabiliyor? Acıyan kalbimi size sunuyorum, lütfen müdahale ediniz.
ET: Dinleyicinin esprili sorusunugülerek cevaplar, Bir taraf aşk yaşamakta diğer taraf ta karşılık vermemektedir. Aşk yaşayan kişi için çok büyük acı oluşmaktadır.
Ego ile bütünleşmiş kendimizin derinliklerinde yerleşmiş bir eksiklik, yetersizlik, tamamlanmamışlık duygusu bulunmaktadır. Zihin bazı istisnai anlar dışında sürekli olarak hisettiği bu eksiklik duygusunu belli stratejilerle doldurmaya çalışır. Geleceğe bakar ve o boşluğu sürekli doldurmaya çalışır. Boşluğu doldurmak üzere en fazla yönlendiği alan ilişki alanıdır. Diğer kişidir.
Birliktelik başladığında zihnin tüm dikkati kişinin kendisinden ilişkide olduğu insana yönelir, bilinçsizce o kişiye kendisini tamamlayacak kişi olarak bakar. İşte o insan der…Neredeyse obsesif bir bağlantı kurulur. Buna aşık olmak denir…
Bazen şanslıysanız karşınızdaki kişi de size aynı duyguları hisseder. Birbirinizi bütünleyeceğinizi düşünürsünüz.
Tabii ki evlenmek istersiniz, hayatınız boyunca birbirinizi tamamlayacağınıza ve ayrılmayacağınıza dair bir sözleşme imzalarsınız ve evlenirsiniz. Burada film biter ve yönetmen “kes” der…ama hayat devam eder ve belki balayı kadar erken bir zamanda bile aklınıza bu işin yüreyeceğine, eşinizin sizi tamamlamak kadar büyük bir görevi taşıyabileceğine dair bir şüphe düşer. Sonrasında sıradan hayat başlar, işiniz aileniz gibi…Zamanla içinizdeki boşluk hissi tekrar yüzeye çıkmaya başlar, eşinizden sizi mutlu edecek, tamamlayacak davranışları göremezsiniz.
Bilmem gazetelerdeki ilanları okur musunuz? Beni mutlu edecek hayat arkadaşı arıyorum…Ooooo.Kim bunu başarabilir? Hiç kimse başaramaz.
İçinizde tekrar yüzeye çıkan bu boşluk hissinin sorumlusu olarak eşinizi gösterirsiniz. Bu hissi artık eskisinden çok daha kuvvetli yaşarsınız, çünkü önceden bu hissi aşk duyguları ile örtmüştünüz. Aşk zamanla nefrete ve geri çekilmeye dönüşür. İçinize kapanabilirsiniz.
Bir süre ilişki dalgalanır, düzelir-bozulur. Sonra ilişkinin yürümediği dönemler uzamaya başlar. Kötü hissedersiniz. Evlilik mutluluğu yaşamdan zevk almamaya sonrasında boşanmaya dönüşür. Aslında içsel boşluğunuzu dolduracak bir form aramışsınızdır ve bu boşluktan dolayı eşinizi yani dışsal formu suçlarsınız. Halbuki bu acı sizin egonuzun acısıdır.
Buradaki soruda ise tek taraflı bir aşk duygusu yaşanmaktadır. Bu durumda ne yaparsınız? O zaman o içsel boşluğu daha da çok hissedersiniz. Çok acı verir. Aklınız her türlü senaryoyu üretmeye başlar. Olmadık şeylere inanmaya başlayabilirsiniz ve zamanla o aşk nefrete dönüşebilir. O zaman bunun hiçbir zaman aşk olmadığını görürsünüz.
Aşkınızın forma odaklanmış egonuzu doyurmaya yönelik olduğu görülür.

Bu yazı Kişisel Gelişim-Self evolution içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.