Cal Lane

Enteresan bir mail ile geldi Cal Lane’nin yaptıkları, yarattıkları…Gerçekten çok beğendim ve etkilendim. Nefis bir işçilik, güzel fikirler, yaratıcı yaklaşımlar ve birer heykel olarak çıkan eserler…

Lane, 1968’de Kanada’da doğmuş, kaynak konusunda eğitim almış, 2005 senesinde de New York eyalet üniversitesi Heykeltraşlık bölümünde yüksek lisansını tamamlamış.  Okuduğu süreç boyunca da hem kendi metal ve bronz üzerinde çalışmalar yapmış hem de bazı ressam ve heykeltraş sanatçılara asistanlık yapmış. Bugün artık metalleri dantel görünümünde işlemesi ile ünlenmiş en sıradan objeye bile güzellik vermeyi başarmış bir sanatçı.

Eserlerinde endüstriyel ürünler ile günlük insan hayatını, güçlü ile narin, maskülin ile feminen, pratik ve anlamsız, süs ve fonksiyonellik ile biraraya getirmiştir. Örneğin I profiller üstüne dantel şekilleri  işlemiş, endüstriyel bir ürünü son derece güzel ve süslü bir hale dönüştürmüştür. Yağ kutularını  gotik katedral planı veya haç şeklinde açmış, hem geçmiş dinsel öğelere hem de dinle ilgilenmeyenlere gönderme yapmıştır.

“Beni iten şeyleri daha iyi anlamak üzere onları kucaklamış ve birşeyleri yargılamaktan ziyade onlara anlam vermeyi ve duyarlı olmayı tercih ediyorum, kafamda sürekli zıtlıklar ile yaşayan birisiyim” diyen sanatçı bugün New York’ta çalışmalarına devam etmektedir.

Sanatçı hakkında daha fazla bilgi için:

www.callane.com

Bu yazı Sanat-Tiyatro / Art-Theatre içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.