Kuruluşlarda bayram tebrikleri

Şu bayramlarda ve yılbaşlarında bir mesaj ve mail yağmuruna tutuluruz:  Bayramınızı kutlar, sağlık ve mutluluk dileriz…Iyi bayramlar dileriz. Sağlık, mutluluk, başarı dolu mutlu yıllar dileriz gibi gibi…İnsanlar bunlardan ne kadar etkileniyor bilmiyorum ama son yıllarda artık çok yüzeysel ve “yapılması gereken” bir jest haline geldi. Bu dönemlerde kurumlar müşterilerine ya mail ya da kart atıyorlar. Bunların çoğu ya okunmuyor ya da kartlar çöpe gidiyor. Binlerce ağaç ziyan oluyor okunmayan kuru tebrikler için…

Bu tip “jest”ler yapılacaksa daha özel olması, duruma anlam katıp kuruma veya kişiye de ilgiyi arttırır kanaatindeyim. Örneğin alışveriş yaptığınız bir yerden mesaj veya kart gelecekse kurumun müdürünce veya satışları gerçekleştiren kişilerce kendi dilleri ile yazılması daha değerli olur. Karın enteresan bir tasarım olması da ilginç olabilir, ama elle yazı bence baskı yazıdan ve içinden çıkan bir kartvizitten çok daha etkindir.

Hele cep telefonuna gelen mesajlar çok sıkıcı. Zaten cep telefonuna artık bunların gelmesi hoş değil. Eğer değerli bir müşteri, önem verdiğiniz bir kişi ise bir zahmet telefon açın, hal hatır sorun ki bağınız güçlensin, kendinizi güzel bir vesile ile hatırlatın ve samimiyetinizi belirtin. Internet geldi geleli insan ilişkileri zayıfladı. Devir bu ilişkileri güçlendirmekse bu mesaj ve mailden ziyade sesinizi duyurmakla çok daha efektif olur. Ayşe hanım nasılsınız, sizleri uzun süredir göremedik, bayramınızı kutlarım, iyi misiniz, sizleri bir kahveye bekleriz gibi konuşmalar çok daha samimidir ve herkesçe de hatırlanır diye düşünüyorum. Gideceğiniz yoksa bile hatırlar bi uğrayayım diyebilirsiniz. İnsanlar yakınlığa her zaman açıktır ve ters tepki vermezler. Öyleyse ne bu mesaj kalabalığı?

Arkadaşlar arasında bile bir mail-mesaj  formatı yazılıp gönderiliyor. Aman ne güzel hatırlamış beni 🙂 Kendi cümleleriniz ile yazın, araya biraz espri biraz samimiyet serpin, daha güzel.

Bayramların amacı zaten insanların birbirini hatırlaması, bir araya gelmesi, uzun süre göremediklerini ve aile büyüklerini ziyaret etmeleri değil mi zaten? Internetten mi yapacağız bunları?

Al telefonu eline ara, kap çantanı ziyarete gel, gelemiyorsan çağır biz sana gelelim. Budur, ben bunu tercih ederim.

Bu yazı İş dünyası- Business world içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.