Uçakta tacize uğrarsanız

Uçaktasınız. Şehirlerarası bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Havalandınız, herşey yolunda seyrediyor. Yanınızda ufaktan hayvana benzeyen bir tip var ama günahını almayayım diyorsunuz. Aradan bir zaman geçiyor, gece uçuşu, ışıklar kapatılıyor. Bacağınızda bir hissiyat, yanlışlıkla oldu heralde…Bir daha! bu sefer biraz bariz. Bacağınızı biraz geriye çekiyorsunuz, ısrarlı bir değme operasyonu. Daha da ötelendiniz, bu sefer kollar devrede, abi heyecan yapmış, değecek. Kolları da çektiniz ama çekilecek yeriniz kalmamış. Gözünü oyasınız var da metal bir kutu içersinde 10.000 metre havadasınız. Ayvalardasınız. Bu durumda ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz???
 
1. Olay olurken “şahit” olabilecek birisinin ilgisini çekip durumu göstermeye çalışın (olaya bakın!!! adamdan kurtulayım derken bir de şahit arıyor olacaksınız)
2. Yerinizden kalkın, en yakın hostese gidip durumu sessizce açıklayın hatta mümkünse kaptan pilotla görüşmeyi rica edin ama kokpite girme izni olmayacaktır. Olay çıkarmayın, sakin olun, olay çıkarırsanız siz de havacılık kanunlarına göre suçlu durumuna düşersiniz.
3. Hostesler durumu kaptan pilota bildirmekle YÜKÜMLÜDÜR. Sakın “birşey yapamayız,gören var mı” gibi dünyadan bihaber cevapları kabul etmeyin, ısrarcı olun, kanuni hakkınızdır. Haberiniz ola.
4. Kaptan pilot havada karar yetkisi olan tek kişidir. Normal koşullar altında derhal inilecek alan polisi ile irtibata geçmeli ve polis müdahalesi talep etmelidir. Görevidir.
5. Bu işlemler tamamlandıktan sonra başka bir yere oturun ve tacizci “ilk insan” türüyle hiç muhatap olmayın, kesinlikle polemiğe girmeyin. Pis bakışlarınızı polis varken atarsınız.
6. Alana inince uçak boşaltılmadan polis gelebilir, direkt ilk insanı içeri alma yetkisine sahiptir. Veya uçak boşaltılır, alan kapıları çıkışa kapatılır, kapıdan ifadesi alınmak üzere gerekli odaya çekilir.
7. Şikayetçi iseniz ki adamı aldırdıysanız siz de beraber gidersiniz, ifadenizi verin. Şikayetçi olmaktan korkmayın, olun ki diğer kadınları da bu durumlardan kurtarın. Susarsanız önlem alınamaz.
8. Havayoluna yazılı olarak şikayetinizi ayrıca yapın, ifadenizi beraberinde gönderin.
 
Böyle durumlara maruz kalmamak adına sizin alabileceğiniz önlem check-in sırasında “bayan yanı” talep etmenizdir. Aklınızda bulunsun.
 
Havacılık kurallarına göre haklarınız ve alınacak tedbirler ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
 
Bu yazı Bilgi- Information, Haber - News içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.