Formula 1

6 sene sonra ilk defa bu sene Formula 1’e bir davet üzerine gittim de bu kadar sene burnumun dibinde kopan kıyameti nasıl fark edemediğime, ilgi göstermediğime  inanamadım.
Yarışlara biraz ilgisiz olan birisi olarak ortam çok etkileyici idi. Parkta kıyametler kopuyor, firmalar sırayla standlarını açmışlar, orada bir eğlence burada bir gösteri öbür tarafta ürün satışları…Herkes işi ciddiye almış, kıyafetler, sapkalar, yarı çıplak gezen fanatikler, boyalı suratlar, evde hazırlanmış kocaman bez afişler…Kazık mı kazık yiyecek standları, 5 liraya su. Olsun 3 günlük etkinlik parasını çıkaracak, deli gibi kira ödüyordur zaten. Dünyanın her yerinde bu böyle.
Fakat o motor gürültüsü tüyleri diken diken ediyor, nereye geldim diyorsunuz, bu nasıl bir güç gösterisi, nasıl bir hız insanın aklı almıyor!
İstanbul Park gerçekten dünya çapında bir yer olmuş. Bunu gerçekleştiren tüm yetkilileri gerçekten tebrik etmek gerek, hiç şakası yok, yüzmilyonlarca dolar harcandığı belli.
Formula sırasında gazeteleri okudum da 26 milyon dolar için acaba seneye devam edilse mi diye Bernie Eclestone ile pazarlıklar yapılıyormuş, çok pahalıymış vs…Okuduklarım acaba gerçek mi diye baktım…Formula 1 dünyada en çok izlenen 3. spor etkinliği imiş ve yaklaşık “1 milyar” seyircisi varmış. Akıl fikir biraz da hesap bilgisi varsa reklam olarak bunun ne demek olduğunu sanırım konuşmaya gerek yok ki burada 26 milyon doların pazarlığı yapılıyormuş. Türkiye Formula 1’i kaybederse, kendi de büyük reklam kaybedecek. Umuyorum ki bu konuda pazarlığa oturan yetkililer bu rakamın lafını etmezler, Türkiye bunu kaldırabilecek kapasitede bir ülkedir ve bu etkinlik ayağına gelmişken ve bu kadar güzel bir sahaya sahipken bunu değerlendirmek zorundadır.
İlgi yokmuş, ilgiyi arttıracak PR aktiviteleri düzenlenebilir, büyük firmalar ile 1 sene öncesinden gerekli aktiviteler hazırlanır, bilet fiyatları daha makul rakamlara çekilebilir. İlgiyi neden çekediklerine dair özel araştırma yaptırılır vs vs. Elbet ki bunun çözümü vardır.
Evet, bu kadar büyük ve nefes kesen bir organizasyona ilgi bence de oldukça azdı. Ben de üzüldüm ama burada ciddi bir reklam potansiyelinden bahsedilmektedir.
Sadece google’a girip Formula1 Turkey yazdığınızda 12.500.000 sayfa açılıyor…1 hafta öncesinde dünya çapında TV kanalları haberleri vermeye başlıyor. Bir sürü ünlü isim buralara geliyor ve 26 milyon dolardan bahsediliyor. Belki bizlere yansıtılmayan başka önemli konular vardır tabii bilemeyiz…
Neyse, Formula 1 grand prix yarışı gerçekten müthiş, arabaların pitlerden çıkışı, yarışa hazırlanışı, sahaya giren kızlar, bayraklar, teknik ekipler, tekerlek değişimleri, yarış öncesi röportajlar, deli motor sesleri, şıklık, heyecan hakikaten süper bir atmosfer. 3 gün olmasa bile özellikle son gün yarışını mutlaka seyretmek lazım, o havaya girmek lazım. Neler oluyormuş, İstanbul’da neler yapılıyoruş diye merak edip ilgilenmek lazım.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bu yazı İş dünyası- Business world içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.