CEO’lar sosyal medya kullanmalı mı?

CEO’lar sosyal medya kullanmalı mı? Bugün Linkedin’de okuduğum bir yazı bu soruyu tekrar sormama sebep oldu.

Günümüz teknoloji çağında bir CEO “benim sosyal medya ile aram yoktur, zaten bu konu ile ilgilenen ekiplerim mevcut” deme hakkına sahip mi?

Ya “Ben bu işlerden pek anlamam, kullanmıyorum” şeklinde bir ifade kullanabilir mi?

Günümüzde artık “bir CEO mutlaka sosyal medya kullanmalıdır” cevabını veriyorum. Facebook, Twitter, Instagram veya Linkedin bulunulması gereken mecralardan birisi. Facebook, Twitter veya Linkedin profesyonel anlamda kullanılabilir, ancak Instagram genelde özel hayatın paylaşıldığı bir mecra olarak rağbet görmektedir. CEO’ların aile hayatı ve ilgi alanları da takipçileri tarafından ilgi ile izlenmektedir.

Neden mi?

Linkedin gibi iş dünyasını ilgilendiren online mecralarda CEO’ların ilgili oldukları konu hakkındaki yorumları çokça paylaşılır ve dikkate alınır.

CEO’ların görünür olması şirket bilinirliliğini arttırır.

larry-page cook_herorichard-branson

CEO’ların kendi markalarını tanıtmaları, konuşmalara katılmaları, bunları kendi medyalarında paylaşmaları, faaliyetleri ve ürününü bizzat kendisinin pazarlaması markasını daha insancıl ve güvenilir bir hale getirir. Örnek: Virgin Group sahibi Richard Branson, Apple CEO’su Tim Cook, Google CEO’su Larry Page sosyal medyayı  aktif kullanan CEO’lardan olup sürekli gözönünde bulunarak markalarının bilinirliğini ve güvenini arttırmakta aynı zamanda paylaşımları ile birçok online mecraya haber kaynağı olmaktadır.

Sosyal medyada aktif olan bir CEO artık ulaşılabilir durumdadır ve şirketi için de en iyi yetenek avcısıdır. Hiç beklenmedik potansiyel yetenekler bulmaları an meselesi olabilir. Eskisi gibi “ben bir CEO’yum, bana ulaşmak için ekiplerimi geçip gelmeniz gerekir” mesajı son derece geçersiz ve geri kalmış bir stratejidir. CEO şirketin lokomotifidir ve ulaşılabilir olmak durumundadır.

Kriz zamanlarında şirket kendi CEO’sunun ne düşündüğünü bilmek ister. Sadece personel değil şirketin verdiği hizmetten faydalanan tüm kullanıcılar aynı şekilde CEO’nun diyeceklerini merak eder. Bu dönemde sosyal medyayı kullanmak vereceğiniz mesajın kısa sürede yayılması için paha biçilmez bir mecradır.

Bir CEO olarak yaşınız kaç olursa olsun en az 1 mecrada etkin olmanız ve yenilikleri öğrenip kullanmanız gençler üzerinde markanızla ilgili son derece iyi bir etki yaratılmasına sebep olur. Gelişmeye olan isteğinizi ve yatkınlığınızı yansıtır. Siz siz olun, şirketinizin sosyal medya ekibinden gerekli eğitimleri alıp bu mecrada aktif olmaya başlayın.

Gençlerle çalışacağınız için sosyal medyayı telefon gibi bir iletişim aracı olarak kullanan gençlere ulaşabilmek adına aktif olmalı, mesajlarınızı onlara bizzat vermelisiniz. Kimse artık web sitenize girip sizin hakkınızda bilgi toparlamayacak. Siz anlık ve efektif mesajlarınızı kendiniz vereceksiniz.

Kendiniz de genç ve güncel kalmak istiyorsanız sosyal medyayı kullanmak zorundasınız. Yoksa ulaşılamayan,  eski kafalı bir yönetici olarak algılanmanız an meselesi. Gençlere Renkli Kampüs programında sorduğumuz “şirketlerden nasıl haberdar oluyorsunuz” sorusunda aldığımız ortak cevap hep “sosyal medya paylaşımlarından” olmuştur.

Kısaca CEO’ların sosyal medya  başına geçme vakti!

 

 

 

 

 

 

Bu yazı İş dünyası- Business world içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.