Covid oldum, ne yapmalıyım?

Bir gün herkes 5 dakikalığına meşhur olacak demiş Andy Warhol, ben de bir gün herkes covid olacak diyorum.

Covid olursam bu süreci blogumda paylaşacağım ki dileyen faydalansın diye düşünmüştüm, düşündüğüne dikkat et demişler, düşünce gücü hafife alınmaz. Vakit geldi.

Şahsi iddiam, maske dışında bizi bu virüsten koruyabilecek birşey yok. Maske benim son 1 sene içinde merdiven çıkarken nefessiz kalmama ve yeterli oksijen almamı engellemesine ve bunu günlük hayatımda çok net hissettirmesine rağmen şimdilik başka bir alternatifi olmadığı için sürekli kullanılması gereken bir sağlık aksesuarı.

Araba hızlı bulaşmanın ana yerlerinden birisi, yanyanasınız, mesafeniz yok, eş-dost-akraba diyerek maske takmadan seyahat ederseniz, birisinde var ise garantili geçer. Aracınıza birlikte yaşadığınız aileniz dışında birisi binerse maskesiz seyahat etmeyiniz. Araba derken tabii minibüs,otobüs, tramvay gibi tüm toplu ulaşım vasıtaları bu kategoriye girmektedir.

Covid testini hastalıkla temas ettiğinizi bildiğiniz tarihten “minimum” 5-7 gün sonra olmalısınız. Ben temas bilgisi geldikten sonra 5 gün bekledim, test oldum, negatif çıktı. Ya temas tarihini yanlış hesaplamıştım ya da daha sonra bulaşmıştı. İlk belirtiler temasın üzerinden 7 gün içinde çıktı, birden beden ağrıları başladı, dizler, bacak eklemleri,kaslar,omuzlarda ağırlık kaldırmış gibi kas ağrısı…ağrının bedende dolaştığını gözlemliyorsunuz. Sonra üşüme ve hafif ateş. Direkt hastane aciline 2.testi olmaya gittim. Ertesi öğlen telefon geldi, pozitifsiniz,çıkmayın,ilaçları getiriyoruz diye. 1,5 saat sonra ilaçlar eve geldi.

“Favicovir” ilaç yanında kullanma talimatı ile geliyor. 5 günlük bir kür. ilk 2 gün 12 saatte 1 kez 8 adet yutuyorsunuz, sonraki 3 gün 12 saatte bir 3 adet.

Bunun yanında başka bir ilaç vermiyorlar. Sonrası top sizde.

Doktorunuzla iletişimde olun,covid geçirenlerle konuşun. Özellikle covid geçirenlerin tavsiyeleri bence öncelikle dinlenmeli.

COVID olmadan önce ne gibi hazırlıklar yapmalısınız? Evde bulunması gereken ilaçlar:

  1. Coaspirin, (kan incelmesi için kullanılıyor)
  2. Vitamin C,
  3. vitamin D,
  4. parol (ateş düşürücü)

En önemli tavsiyem: Covid bulaşmadan önce elinizin altında danışabileceğiniz ve süreci yönetebileceğiniz doktorunuz olsun. Neden mi? Çünkü covide yakalanınca ani korku panikleriniz olacak ve bu arada her şeyi göze alarak sağı solu arayacak, saçma sapan kazıklara maruz kalabileceksiniz. Dersinizi önden çalışın. Pişman olmayın.

Acil durumlar için size yemek ve ilaç getirebilecek komşu ve arkadaşlarınızı bilin. Yalnız yaşıyorsanız ve çevrenizde böyle kişiler yoksa yaşadığınız alandaki marketlerden yardım isteyebilirsiniz.

Sağlık sigortanız olsun, hangi hastanelere acil bir durum olursa ulaşabileceğinizin bilgileri olsun.

Özel sağlık sigortanız yoksa ve özel hastanelerde tedavi olma düşünceniz varsa vay halinize…Prof. doktora muayene olmanın kapısı 910 TL’den açılıyor (online veya yüzyüze fark etmiyor bu arada) akciğer tomografisi 300 TL ile 1.200 TL arası değişiyor…Hele bir de yatarsanız hayat birikimlerinizi bırakıp çıkarsınız muhtemelen…

Covid özel bir virüs, henüz ne olduğu, yan etkileri, vücut hasarları tam olarak belirlenebilmiş değil, dünya genelinde veriler bolca toplanıyor. Bu sebeple hafif bir gripmiş gibi rahat davranırsanız ayvayı yersiniz. Hafif filan değil, gayet ciddi bir hastalık. Çevrenizde konuyu hafife alan birçok gerzocan ile karşılaşacaksınız, usulca uzaklaşın. Anca başınıza gelince konunu vehametini anlayacaksınız.

Covid iken dikkat etmeniz gerekenler:

  1. Bol bol su içilecek

2. Ilaçlar asla aksatmadan alınacak

3. 10 günlük karantina süreniz sona erdi diye kendinizi sokaklara atmayın, tekrar bir covid testi olun, çünkü benimki gibi yine pozitif çıkabilirsiniz. Bu da çevrenize ve ailenize yaymaya devam ediyorsunuz anlamına gelecektir. Amannnn dikkat!

10 günlük covid süreci, her kişiye göre değişken bir süreç olup ortak yönler taşıyabilir, tamamen farklı bir seyir de gösterebilir, doktorla yürütün.

1.gün

hafif ateş, titreme, eklem hissi, omuz ağrısı, bedensel ağrılar, yorgunluk hissi

sabah ve akşam 8 adet favicovir

2.gün

hafif yorgunluk, akşama doğru artan yorgunluk, erken yatma ihtiyacı

sabah ve akşam 3 adet favicovir

3.gün

hafif yorgunluk, akşama doğru artan yorgunluk, erken yatma ihtiyacı

sabah ve akşam 3 adet favicovir

4.gün

hafif yorgunluk, akşama doğru artan yorgunluk, hafif üşüme

tüm gün 3 paket sıgara içmiş gibi ciğerlerimi hissettim

akşam ateşi 37,5 , gece terlemesi

sabah ve akşam 3 adet favicovir

5.gün

hafif yorgunluk, akşama doğru artan yorgunluk, erken yatma ihtiyacı

sabah ve akşam 3 adet favicovir

ilaçlar bitti.

6.gün

Normal enerjide bir gün. 1 saat yemek yaptım, aniden çok yoruldum. Akşam saat 20:00 gibi başlayan 37,8 ateş. Gece terlemesi.

7.gün

Normal enerjide bir gün. Akşam saat 20:30 gibi başlayan 37,7 ateş.

8.gün

Feciii yorgun uyanış. Ama nasıl bir yorgunluk…sanki bir önceki gece 10 saat ben uyumadım gibi. Hiç böyle bir halsizlik hatırlamıyorum. Sonra kesik kesik başlayan bir öksürük, nefes alınca gıcık yapıyor, öksürme hissi geliyor. Boğazın orada sanki ufacık hava kabarcıkları dans ediyor, öksürüp çıkarasın geliyor.

akşam yine 20:30 cıvarı çıkan 37,5 ateş.

9.gün

Orta halli bir enerji ile güne başlayış.

8.gün boyu aralıklı süren kesik ve gıcık etkisi veren öksürük çok rahatsız ettiği ve korkuttuğu için doktor araştırıp buldum, dokotorum da ağır bir covid geçirmiş ve içinden bizzat yürümüş birisi idi. Dolayısı ile uzaktan bilgi verecek değil kendi de bilerek konuşacak birisi olması bana daha güven verdi. (çok geç oldu bu hareketim, o yüzden ana önerim doktoru baştan bulup tüm süreci geçirmeden görüşmek olmalı) Online mülakat yaptık, akciğer tomografisi ve kan testleri istedi. Bu durumda belirtiler devam ediyor, dinlenme sürecini mutlaka uzat dedi.

akşam ateş çıkmadı.

10.gün

covid testi yaptırdım, yine pozitif çıktı. Bu sefer bakanlıktan cep telefonuma covidsiniz, evde kalın, ilaç getiriyoruz mesajı gelmedi. HES kodum “risksizsiniz” olarak kaldı. Konuyu doktorumla görüştüm, 14 günü tamamlayınca testler pozitif çıksa bile bulaştırıcılık yok kabul ediliyor dedi. İçim rahatladı.

akciğer tomografisi çekildi, hafif tutulma gözlemlendi

kan testi yapıldı, hafif enfeksiyon devamı gözlemlendi

doktorumla görüştüm, 3 farklı ilaç verdi, kan inceltici, kortizon ihtiva eden bir ilaç ve belirtileri hafifletecek bir ilaç daha. 5 gün daha dinlenilecek kızım dedi.

akşam ateş çıkmadı

11.gün

ilaçların etkisi görüldü, daha normal hissettim.

12.gün

hafif yorgunluk, normal gün.

13.gün

hafif yorgunluk, normal gün.

14.gün

tüm belirtiler geçmiş gibi, ilaçlara devam, yarın 5 günlük kür bitiyor.

Bu yazı Sağlık-Health içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Covid oldum, ne yapmalıyım?

  1. Gülay Gezgin dedi ki:

    Gecmiş olsun.🌷

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.