Dans eden adam ve liderlik kavramı

tumblr_myfu1rKljS1schztbo1_500

Youtube’da uzunca bir süredir paylaşılan seyretmesi çok eğlenceli bir videoyu Leadership from a dancing guy  paylaşmak ve liderlik anlayışına dair açıklamaları çevirmek isterim:

Bir lider yalnız durma ve gülünç durumda görünmekten çekinmeyecek kadar cesur olmalıdır. Ancak yaptığı o kadar basittir ki bir nebze anahtar yönlendirmedir ve takip etmesi kolaydır.

Birazdan 2 takipçi gelecektir, herkese nasıl takip edileceğini gösterecektir. Lider, takipçisini kabul etmekte ve kucak açmaktadır. Şimdi konu artık lider değildir. Konu “onlar”dır.

Ilk takipçi arkadaşlarını aralarına katılmaları için çağırmaktadır. İlk takipçi olmak çok cesaret ister, kendini ön plana çıkarırsın, gülünç duruma düşebilirsin.

İlk takipçi olmak yeterince taktir edilmeyen bir liderlik formudur. İlk takipçi bilinmeyen kişiyi lider haline çevirir.  Lider çakmaktaşı ise takipçisi ateşi yakan kıvılcımdır. Şimdi ikinci takipçi geliyor, bu ilk takipçinin doğru olda olduğunu gösterir. Şimdi tek lider yok, artık 3 kişi var ve topluluk oluşur. Topluluk haber demektir! Bir hareket halka açık olmalıdır . Herkes şimdi takipçileri görmektedir. Takipçiler yeni takipçiler yaratır. Şimdi gittikçe sayı artmaktadır. Momentum yaratılmıştır.

Daha fazla kişi olaya dahil oldukça riskli olmaktan çıkmıştır. Daha önce çekimser olanların dışarıda kalmaları için bir sebep yoktur. Çıkıntı görünmeyecekler, kendilerini kmik duruma düşürmemiş olacaklar ve acele ettikleri taktirde yeni topluluğa dahil olabileceklerdir. Biraz sonra kalanların da topluluğun bir parçası olmayı seçtiklerini çünkü topluluğa karışmazlarsa komik duruma düşmekten çekindiklerine şahit olacağız.Kısaca gördüklerimizi özetlersek: Eğer bir hareketin lideri olacaksanız sizi takipçilerinizi eşit olarak görmeniz ve hareket hakkında doğru bilgileri paylaşmanız önemlidir. Takip edilmesi kolay kişi olun. Videoda herşey bir gencin dansı ile başladı ve tüm olay onun çevresinde dönse de ilk takipçi tüm olayı tetikledi. Hiçbir hareket ilk takipçi olmadan başlayamaz.Her zaman lider olmamız gerektiği söylenir, ancak bu efektif değildir. Eğer bir hareketi hayata geçirmek isterseniz ilk takip eden ve başkalarına nasıl takip edeceklerini gösteren siz olun.

Bu yazı İş dünyası- Business world içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.