Eğlence Teorisi

Volkswagen markası, “eğlence, insanları daha iyiye doğru değiştirmek için en kolay yoldur” fikrinden yola çıkarak “thefuntheory” isimli bir yarışma organize etmektedir. Amaç insanları eğlendirerek onlara fayda sağlamak ve onları geliştirmektir. Yine Facebook sağolsun videosunu seyrettiğimiz ve haberdar olduğumuz bu eğlenceli yarışmadaki fikirleri burada da paylaşmak istedim.

Piano Basamaklar – Piano Staircases

Gazetelerde sıkça doktor köşelerinde okuduğumuz ve kendi doktorlarımızdan da dinlediğimiz spor yap, asansör ve yürüyen merdiven yerine basamakları kullan uyarılarını dinler ama pek azımız uygularız. İşte bunu zevkli bir hale getirmiş herkesin keyifle kullandığı bir örnek…Merdiven kullanımında %66 oranında bir artış olmuş. Keşke İstanbul’da da bu örneğin uygulamasını görebilsek…

http://www.youtube.com/watch?v=2lXh2n0aPyw

Dünyanın en derin çöp kutusu- The worlds deepest bin:

Çöpümüzü  çöp kutusuna atmak yerine neden yere atalım? İşte bu konuyu bile daha komik ve ilginç bir hale getiren, çocuklara ve duyarsız kişilere örnek güzel bir uygulama:

http://www.youtube.com/watch?v=cbEKAwCoCKw

Şişe bankası makinesi- Bottle bank arcade machine

Geri dönüşüm konusunda oldukça hassas noktalara gelinen günümüzde cam ürünlerin geri dönüşümünde aynı hassasiyet gözlemlenmemiş. Buna eğlenceli bir ürün olarak geri dönüşüm bidonları birer oyun makinesi gibi tasarlanarak atılan her bir şişe için puan yazmaya başlayınca günlük kullanım 2 katına çıkıp önünde kuyruklar oluşmaya başlamış.

http://www.youtube.com/watch?v=zSiHjMU-MUo&feature=related

Radar çekilişi- the speed camera lottery

Hız kurallarına uymak neden daha eğlenceli bir hale gelmesin? İsviçre’de yapılan bir uygulamada hız cezası yiyen sürücülere kesilen cezalar bir havuzda toplanıyor. Hız kurallarına uyan sürücüler ise bu ödüllü radarın önünden geçerken kayıt ediliyor ve çekilişe katılmaya hak kazanıyorlar. Çekilişte kazanan bu havuzdaki paradan kazanıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=KcaKocRXCB4&feature=related

Daha fazla örnekler ve tüm yarışmacı projeleri için:

www.thefuntheory.com

Bu yazı Eğlence-Entertainment içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.