Hollanda başbakanının halka hitabı

Zor zamanlarda birisi çıkar ve halka hitap ederek gönüllerde yer eder, dün akşam Hollanda başbakanı Mark Rutte, kısa televizyon hitabetinde corona virüsü üzerine yaptığı konuşma ile halkı birlik, beraberlik ve sağ duyuya davet etti. Bu güzel ve herkese hitap eden konuşmanın çevirisi aşağıdaki gibidir:

British Prime Minister Attends The European Council

İyi akşamlar,

Corona virüsü ülkemizi eline geçirdi. Hem ülkemizi hem de tüm dünyayı.

Hep birlikte büyük bir görev ile karşı karşıyayız.

Geçtiğimiz haftalarda adeta gittikçe hızlanan bir hız treni üzerindeymişiz gibi hissettik. Kendimize “bu gerçekten başımıza geliyor mu?” diye sorduk. Ne de olsa  barış dönemindeyken, burada ve herhangi bir yerde eşi görülmemiş önlemler alınmakta.

Öncelikle virüs sebebi ile kayıplar yaşamış ailelere bağ sağlığı dilemek isterim. Ayrıca hastanelerde tedavi altında olan ve evlerinde nekahet dönemlerini geçiren herkese iyi dileklerimi sunmak isterim.

Toplumumuzun daha yaşlı bireylerine veya sağlık sorunları olanlara şunu söylemek isterim: Çok kaygılı olduğunuzu anlıyorum. Bu sebeple sizleri temin ederim ki önceliğimiz risk faktörünü olabildiği en büyük ölçüde minimize etmeye gayret etmektir. Yurt içi ve yurt dışından gelen tüm haberleri göz önüne alırsak insanların kaygılı olmaları son derece anlaşılabilir.

Hepimizin soruları var.

Kendimizi ve yakınlarımızı nasıl korumalıyız?

Okul ve iş ne olacak?

Çocuğunuzun yaş gününü yapabilir misiniz? Ailenizle hafta sonu etkinliğinizi? Düğününüzü?

Bu durum ne kadar sürecek?

Neden her ülke farklı bir tedbir alıyor?

Bugünkü dünyada haber ve bilgi ışık hızından daha hızlı yayılmakta olup insanlar düşüncelerini hızlıca paylaşmaktadır. Bunu anlayabiliyorum.

Ancak birçok insanın sorularını yanıtlayabilmek için uzmanların bilgi ve tecrübesine ihtiyacımız var. Bu bilgi ve tecrübeye güvenelim. Ulusal Toplum sağlığı enstitüsü uzmanı Jaap van Dissel ve uzman ekibine, virologlara, yoğun bakım doktorları ve diğer uzmanlara…En başından beri verdikleri tavsiyeler aldığımız tedbirler için lider kuvvet olmuştur. Bilimsel tecrübe ile güvenilir unsurlar tarafından rehberlik almaya devam etmeliyiz. Gerekli adımları atabilmemiz için gerekli olan tek mantıklı yol budur. Reddedilemez şekilde önümüzde yatan adımlar…

Nitekim bu akşam size vereceğim mesaj kolay dinlenebilecek bir mesaj değildir.

Realite şudur ki corona virüsü aramızdadır ve daha aramızda kalacaktır. Bu müthiş zor durum için hızlı ve kolay bir çözüm yoktur. Ayrıca gelecek dönemde Hollanda halkının büyük bir bölümü de bu virüs tarafından enfekte olacaktır. Şu anda uzmanların bize söylediği budur.

Ayrıca aşı ve tedavinin geliştirilmesini beklerken virüsün yayılmasını geciktirebilir ve kontrollü biçimde toplumsal bir bağışıklık sistemi geliştirebiliriz. Bunun gerektirdiklerini paylaşayım:

Virüsü kapan her kimse daha sonra virüse karşı bağışıklık kazanır. Geçmişteki kızamık hastalığı gibi. Bağışıklık sistemi gelişen grup ne kadar büyürse virüsün daha zayıf yaşlılara veya sağlık sorunu yaşayan insanlara atlaması zorlaşır. Toplumsal bağışıklık yaratmanın amacı işte bu zayıf grup çevresinde koruyucu bir duvar inşa etmektir. Bu temel ilkedir. Ancak toplumsal bağışıklık yaratmanın aylar hatta daha uzun zaman alacağını anlamak önemlidir, bu esnada ise yüksek riskli grupları olabildiğince korumak zorundayız.

Büyük resmi dikkate alırsak 3 olası yaklaşım mevcuttur:

  1. Virüsü mümkün olduğunca kontrol etmek. Bu daha az riskli gruplar arasında kontrollü bir bulaşım demektir. Bu bizim seçtiğimiz yaklaşım şeklidir. Maksimum kontrol demek, bulaşıcılığın patlamasını azaltmak ve bu bulaşmayı daha uzun bir vadeye yaymak. Çoğu insanın hafif belirtiler ile atlatacağı bu yaklaşım ile toplumsal bağışıklığı yaratabilir ve sağlık sistemimizin bununla baş edebilmesini kesinleştiririz. Böylece hastanelerimiz, sağlık kurumlarımız, yoğun bakım ünitelerimiz ve hasta bakım evlerimiz talebi karşılayamayacak duruma gelmez ve her zaman gerçekten ihtiyacı olanlara yeterli kapasitemiz olabilir.
  2. Virüsün kendi yolunu izlemesine izin vermek. Bu yol ile salgın üst noktasına geldiğinde sağlık sistemimiz tamamen çöker ve yaşlılarımız ile riskli gruplardakilere yardım edemez hale geliriz. Bu senaryo hepimizin engellemesi gerek bir yol.
  3. Virüsü frenlemek için sonsuz şekilde çalışmak. Böyle titiz bir yaklaşım çekici bir seçenek olarak görünmekle birlikte uzmanlar bunun günler hatta haftalar içerisinde mümkün olamayacağını belirtmektedir. Bu senaryo ülke sınırlarını beraberinde getireceği tüm sonuçları göze alarak 1 yıl veya daha fazla süre kapatmak demektir. Pratikte bu mümkün olsa bile, bu kadar uzun süre insanları dışarı çıkma izinleri olmadıkça evde oturtmak, virüsün tedbirler kaldırılınca tekrar baş göstermesine sebep olabilir.

Hollanda açık bir ülkedir. Aşı geliştirilinceye kadar corona virüsü tüm dünyayı etkisi altına alacak olup Hollanda’yı es geçmeyecektir.

Aldığımız tüm öneriler ve tedbirler 1.yaklaşıma göre olup virüsün yayılmasını mümkün olduğunca engellemek yönündedir.

El sıkışmamak, ellerinizi daha sık yıkamak, insanlar arasında 1, 1,5 metrelik mesafelerle iletişim kurmak gibi basit önlemlerden büyük organizasyonları ve bar, kulüp ve restorantları kapatmaya kadar…Elbette sürekli konuyu değerlendiriyoruz.

Daha ne kadar tedbir alınması gerektiği ve daha fazla tedbir alınıp alınmayacağı virüsün gelecek hafta ve aylardaki tavrına ve tabii süregelen bilimsel buluşlara  göre değerlendirilecektir.

Bazı tedbirlerin hafifletilmesi mümkün olabilecekken, yeni tedbirlerin alınması da mümkündür. Gelecek aylarda yaklaşımımızı ayarlayacağız. Doğru tedbirleri almak ve olabildiğince normal hayatımıza devam etmek. Virüsün yayılmasını bu şekilde kontrol edebilirsek uzun vadede toplumsal sağlık sonuçlarını yönetmek daha kolay olacaktır.

Aynı zamanda krizin ekonomik boyutlarını görmezden gelemeyiz ve gelmeyeceğiz. Birçok insan işlerinden endişe duymaktadır. Küçük veya büyük ölçekli birçok firma için çok zor bir dönemdir. köşedeki kahve dükkanı sahibi bayan, çiçekçi, serbest çalışan birçok iş insanı çok zor durumdadır…KLM gibi ulusal bir firma dahil zorlanmaktadır. Tüm iş sahibi insanlara ve çalışanlarına vermek istediğimiz mesaj şudur: Hükümetimiz sizleri desteklemek için gerekeni yapacaktır. Firmaların batmaması ve insanlarımızın işsiz kalmaması için gerekeni yapacağız. Ne olursa olsun bu zor bir zaman olacaktır. Ancak sizi yarı yolda bırakmayacağız.

Son olarak, duyurulan talimatları ve önlemleri yerine getiren, şahit olduğumuz yürek ısıtan örneklerle birbirine destek veren herkese teşekkür etmek isterim. İhtiyaç doğunca birbirimize destek olduğumuzu görmek cesaret vericidir. Lütfen buna devam ediniz.

Sağlıklı ve fit olsanız bile, hassas olanlar adına tetikte olunuz ve talimatlara uyunuz. Bu son derece önemlidir. Mantığınızı kullanarak uzmanları dinleyiniz. Gerekli yerlerde birbirinize yardım etmeye devam ediniz.

Bu, ortak bir alan bulup farklılıklarımızı ve ayrılıklarımızı aşma vaktidir. Ortak çıkarı kendi çıkarlarımızdan öne koyma vaktidir. Gece gündüz, başkalarına yardım etmek adına çok zor koşullar altında çalışan ve virüsü kontrol altına almaya çalışanlara güvenme vaktidir.Onlara çalışacak alan vermeliyiz;

Yaşlı bakım evlerindeki Temizlikçiler, hemşireler, doktorlar, sağlık işçileri, polis, ambulans ekipleri ve diğer acil çalışanlar…Sizlere ve okullar, çocuk bakım evleri, toplu taşıma, süpermarketler ve her yerde kalıp çalışanlara söylemek isterim ki: İnanılmaz bir iş çıkarıyorsunuz! Çok çok teşekkür ederim!

Tüm belirsizliğe rağmen bir şey net bellidir: Yüzleştiğimiz meydan okuma inanılmaz büyüktür ve 17 milyon vatandaş olarak bunu aşmak için birlikte çalışacağız.

Birlikte bu zor dönemden geçeceğiz.

Birbirinize iyi bakınız.

Size güveniyorum.

Teşekkür ederim.

*konuşmayı İngilizce olarak buradan okuyabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı Covid-19 içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Hollanda başbakanının halka hitabı

  1. Nusret Baba dedi ki:

    Başbakan güzel konusma yapmis olabilir ama maalesef Hollanda yeterli tedbir almıyor ve Avrupada enfekte vaka sayısına göre ölüm oranı en yüksek ülke bugunki verilere göre % 9,5

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.