Lider iş adamı JACK MA’dan tavsiyeler

jack-ma

Jack Ma, AliBaba Group ,AliExpress ve AliPay kurucusu

2019 Dünya ekonomik forumunda belirttiği hedefi 100 milyon kişiye istihdam sağlamak ve 2 milyar kullanıcıya ulaşmak.

Kariyerine bir öğretmen olarak başlamış, teknoloji ile arasının çok iyi olmadığını sıkça ifade etmiştir. Ali Baba Grubu, 1999 senesinde 17 kurucu ortak öğrencisi ile birlikte evinin salonda temelleri atılmıştır. Dünya çapında iş geliştirmek için teknolojinin gücüne inanmıştır. Bugüne dek 30 milyon istihdam sağlamış, %19’u akıllı telefonlar üzerinden olmak üzere 1,4 milyar işlem hacmine ulaşmıştır.

Her hata bir kazançtır.

20 yaşına kadar- iyi bir öğrenci olun, tecrübe kazanın

25 yaşa kadar- hata yapın, düşün tekrar kalkın, tekrar hata yapın, tekrar düzeltin, keyfine bakın.

30 yaşına kadar- birini takip edin, küçük bir firmaya gidin, tutkuyu, hayal etmeyi öğrenin, aynı anda birçok şeyi yapmayı öğrenin. Yani 30 yaş öncesi hangi firmaya gittiğiniz değil hangi lideri takip ettiğiniz önemli.

30-40 yaş arası: Kendiniz için çalışın.

40-50 yaş arası: İyi olduğunuz şeyde devam edin, geliştirin, yeni birşeye başlamayın. Ölüm riskiniz fazladır. Bu sebeple iyi olduğunuz şeye odaklanın.

50-60 yaş arası: Gençler için çalışın. Çünkü gençler sizden daha iyi çalışacaklardır. Onlara güvenin, onlara yatırım yapın.

60 yaş üzeri: Kendinize zaman ayırın.

KORKU VE ŞÜPHE:

Yola çıktığım zaman korku ve şüphelerim vardı elbette, ancak bunları ekibimden saklamadım, dile getirdim, paylaştım. Değer yaratıyorsanız fırsat vardır. Başkası daha iyi ve hızlı yaparsa şansınız zayıflar. Ancak rekabetten ev baskılardan korkmayınız. Yoksa iş adamı olmayın.Endişe ile geleceklerden korunamaz, durduramazsınız. Sistem kurun. Problemi halledin, kendinizi değiştirin ve ertesi gün yola devam edin.

PARA

Para kişiyi takip eder, kişi hayalini takip etmelidir.

KURUMSAL MUTLULUK

Kendiniz için çalışmak istiyorsanız başkalarının başarısını ve mutluluğunu düşünün. Başkaları başarılı ve mutlu olursa siz de başarılı ve mutlu olursunuz.

Büyük buluşlar, büyük şirketler zor zamanlarda ortaya çıkar.

Size bir şeyler öğreten, gelişiminize katkıda bulunan patronlar bulursanız en az 3-5 sene onlarla kalın, öğrenin.

BAŞARI

Başarılı olmak istiyorsanız başarı hikayelerini değil, başarısızlık hikayelerini inceleyin. Ne kadar akıllı olursanız olun bu hatalarla karşılaşacaksınız ve onlarla nasıl yüzleşeceğinizi göreceksiniz.

Rakiplerinizden nefret etmeyin, onlardan öğrenin, onlara saygı gösterin.

Ne kadar büyükseniz o kadar iyisiniz değil, ne kadar kaliteliyseniz o kadar iyisiniz.

En iyi olmaya çalışmayın, ilk olmaya çalışın. İlk değişen olun, zorlukları ilk aşan olun.

10 sene sonrasını öngörmeye çalışın. Geleceğe hazırlanın. Başarılı insanları ikna etmek zordur. Fırsat arayanları, yaratıcı olmak isteyenleri bulun.

Zorlukları fırsat olarak görün.

İnançlı olun, siz başaramazsanız başkası başaracaktır.

Ekibinizi pozitif insanlardan oluşturun. Pozitif insanlar birbirini de harekete geçirir. Herkesin sesi çıkmalıdır.

SAĞLIK

Sağlık mutluluğu getirir. İnsan sağlık ve mutluluk ister. Gelecek 30 senede teknolojinin gelişimi ile birlikte insan ömrü uzayacak. Uzun yaşam sağlıklı yaşam anlamına gelmez. Sağlıklı değilseniz nasıl mutlu olacaksınız? Mutlu değilseniz nasıl yaşayacaksınız.

jack-ma-1

Eğlenin! (Asya’nın en zengin işadamı Jak Ma, 2017 Ali Baba şirket gecesinde Michael Jackson şarkıları eşliğinde dans etmiştir.)

İnsanlar neden size yardım etsinler? Size yardım edilmesi sıra dışıdır, size yardım edilmemesi ile alışılandır. Size yardım edilmesini hak etmek için çalışmalısınız!

HAYAL KURUN

İlk kurulduğumuzda rakibimiz Harward mezunlarından oluşan E-bay idi. Bizim ekip ise bilinmeyen üniversitelerden mezundu. Çoğu kişinin hayalleri vardır ancak yeterince çalışmazlar. Çoğu kişi ise çok çalışır ancak hayalleri yoktur. Girişimciler hem çalışmalı hem de hayal etmelidir. Böylece kazanırsınız.

Ali Baba 1999 senesinde kuruldu. 20 senelik bir şirketiz. Hiç bir zaman başarılıyız demeyeceğiz, 19 sene hayatta kaldık diyoruz. Daha önümüzde 80 senemiz var. Şanslıyız. 20 senede çok hatalar yaptık. Ne kadar zeki olursanız olun girişimci olarak başkalarının başarılarından değil başarısızlıklarından öğrenin. Bilmediğiniz çok şey var. Girişimcilerin hatalarının çoğu ortaktır! Oysa başarıya giden yollar farklılaşır. Hataları inceleyin, karşılaştığınız zaman nasıl yüzleşeceğinizi ve ele alacağınızı bileceksiniz. Benim için neler başardığımız değil nelerden geçtiğimiz ve ayakta kaldığımız önemlidir. İleride kitap yazarsam başlığım “Ali Baba ve 1001 hata” olacaktır.

Ali Baba olarak müşteri 1.sırada, ekibimiz 2.sırada, ortaklarımız 3.sırada gelir. Müşteri mutluysa herkes mutlu olur. Çoğu firma ortaklarını 1.sıraya koyar.

20 senelik yükselişimizin sebeplerinden birisi benim öğretmen geçmişim ve öğretmen olarak öğrencilerimin benden daha iyi olmalarını beklemem idi.

1.kural: önce başkalarına yardımcı olun ve daha iyi olmalarını sağlayın

2. değişimi kucaklayın

GİRİŞİMCİLER:

Hayallerinizi değiştirmeyin, kendinizi değiştirin.

Girişiminizde sadece kendi ülkenizi düşünmeyin, diğer ülkeleri ve tüm dünyayı düşünün. İnternetle tüm dünyaya bağlısınız.

İş alanları yaratın. Genç insanlara güvenin.

Hükümetler girişimlere destek vermelidir. Büyük şirketlerin desteğe ihtiyacı yoktur, girişimcilerin vardır. Girişimciler için politikalar geliştirilmelidir.

Girişiminizde en az 5 sene sonra başarılı olacağınızı öngörün. 1 ayda başarı gelmez. 1 ayda gelen başarıda sormanız gereken soru “neden ben?” olmalıdır. 5 senelik ve 10 senelik hazırlıklar yapınız.

Kendinize 3 soru sorun: 1.Neyim var 2.ne istiyorum 3. neden vazgeçebilirim? Her şeyden vazgeçemiyorsanız bir şey kazanamazsınız.

İŞ ORTAKLIĞI

Okullardan mezun olan arkadaşların iş ortaklığı kurunca hem dostluklarının hem de ortaklıklarının sona erdiğini sıkça gördüm. İş ortaklığı evlilik gibidir ama evlilik değildir. Arkadaşlarınızı firmanıza ortak olmak üzere davet etmeyiniz. Arkadaşlıklar daha değerlidir, dostlar güzel tavsiyeler verir.

10.kuruluş yıl dönümümüzde ortaklarıma istifa mektuplarını yazmalarını istedim. Siz Şirkete sahip değilsiniz şirkette size sahip değil. Çok çalıştınız, istediklerinize sahip oldunuz, şimdi gidin ve kendiniz olun dedim.  14 saat içinde de şirkete kurucu ortak olduğunuz belli olmadan iş arayan bir çalışan olarak tekrar başvurun.  Eğer aranan özelliklere sahip değilseniz hepiniz çıkacaksınız dedim. Ortakların kendi sorunları olursa şirketin de olur. Buna müsade edilmemelidir.

EĞİTİM:

Endüstri devrimine uygun olarak 200 yıl önce tasarlanan eğitim şeklimizi değiştirmezsek 30 yıl sonra başımız dertte olur. Çocuklarımıza zeki bilgisayarlarla yarışmayı öğretemeyiz.

1.Değer  2. inanç 3. bağımsız düşünebilmek 4. ekip çalışması 5. başkalarına değer vermek bunlar mutlaka öğretilmelidir. Spor, müzik, sanat öğrenilmelidir. Makinenin iyi yapabileceği her şeyden farklı özellikler öğretilmelidir. Makinenin daha iyi yapabileceği her şey tehlikedir.

Aptal insanları yönetebilirsiniz. Zeki insanları yönetebilmek için kendinizi yönetmelisiniz. Kendinizi nasıl yönetirsiniz, inanmanın değeri ile.

Önce anaokulu kurdum. Çocukları kabul etmeden önce aileleri ile mülakat yaptık. Bu çocuklar testlerde başarılı olmayacaklar, bunu bilin,buna rağmen bize göndermek istiyor musunuz diye sordum. Sonra sırasıyla ortaokul ve lise kurdum, en son da üniversiteye sıra geldi. Üniversiteler konusunda endişem yok, ben 10 sene sonrasına bakarım ve biliyorum ki 10 sene sonra üniversiteler benim öğrencilerimi kabul edecekler. Onları öğrenme makineleri olarak değil, gerçek insan olmak üzere eğitiyoruz.

Anaokulunda çocuklara şarkı söylemeyi ve dansı öğretin, kültürünüzü içlerine ekin.

İlkokulda değerleri öğretin. Doğu ve batı değerlerini. Doğu’nun Budizmini, Taoizmini ve Konfüçyüzü, Batı’nın incili hakkında bilgi sahibi olmadan kimse birbiri hakkında yakınmamalı.

Ortaokulda çok çalışmak gerekir ve lise yıllarında ise tek hayal ilk olarak iyi bir üniversite kazanmaktır. Bu can sıkıcı bir durumdur. Biz Ali Baba olarak makine olmayı değil insan olmayı öğretmek istiyoruz. Senede 100 öğrenci kabul edeceğiz.

GLOBALİZASYON: 

İnsanlık tarihindeki ilk globalizasyon krallar tarafından yönetilirken son 30 senede 60.000 dev firma tarafından yönetilmektedir. Bu firmalar arasında yoksanız şansınız yoktur. Gelecek 30 senede milyonlarca firma globalizasyonda yer alacak. 30 sene sonra-hala cep telefonu kullanıyor olursak eğer- global alışveriş yapıyor olacağız. 1 tıklama ile Norveç’ten, Kenya’dan alışveriş yapabileceksiniz. Internet olmadan sadece köyünüzde satış yaparsınız, internet ile tüm dünyaya satış yaparsınız. Global ödeme, global seyahat, global teslimat…gereken tek şey akıllı cep telefonu. Pasaport bile değil. 10 senede olacak değişim budur. Fırsatı değerlendirelim, ağlaşan olursa fırsatı başkaları yakalar.

Fakir bir ailede büyüdüm. İyi bir eğitim alamadım, zengin akrabalarım yoktu. 10 yıllık hedefler belirledim, onların olacağına inandım. Onlara hazırlandım. Rakiplerimle aylık bir rekabet değil 10’ar yıllık rekabetlere girdim. Bu zorluklar aynı zamanda birer fırsattı.

Başarılı insanları ikna etmek zordur. Fırsatları gösterirsiniz, yok yok yok derler. Ancak bizim gibi insanlar fırsatları ararlar, fırsatlar yaşayabilmemiz için gereklidir. Yaratıcı olmak için elimizden geleni yaparız.

1 milyar USD üzeri bir gelire sahipseniz, sorumlusunuz. Çünkü halk size güvenmektedir. Kazandığınız bu para insanların size güvenini gösterir. Paranızı hükümetten daha iyi ve doğru yerlere harcamalısınız.

FİLANTROPİ

Filantropi başkalarına yardım etmek değil, kendine yardım etmektir. Ne kadar para bağışlarsanız bağışlayın çok fazla şeyi değiştiremezsiniz. Bağışınızla kendiniz değişiyorsanız dünya değişir. Filantropi aksiyon ve müdahil olmak demektir. Para bağışlamak demek değildir. İnsanların farkındalığını uyandırmak demektir. Filantropik bir kalbe ve iş adamı özelliklerine sahip olmalıyız.

Ekibinizin her zaman sizinle çalışmasını istiyorsanız başkalarını ve dünyayı umursayan tohumları içlerine ekmeniz gerekir.

Şirket olarak tüm sene çalışıp kazandıklarının bir bölümü bağışlamak yeterli değildir. Filantropi fikri iş modelinin içine gömülmelidir.

Data ve teknoloji tek başına yeterli değildir. İçinde mutlaka yürek barındırmalıdır. Yürek olmayan yerden felaket doğar.

GELECEĞE YATIRIM

İnsanlara güç veren, olanaklar sağlayan, hayatını iyileştiren teknolojilere yatırım yapmalıyız. İnsanlar bilgisayarlar ile yarışamaz, bilgisayarlar daima daha zeki olacaktır. Araba varken en hızlı kim koşacak denmez, uçak varken ben uçabiliyorum diye düşünemezsiniz. Bilgisayar sizden zeki olacaktır. Asla unutmaz, asla kızmaz, daha hızlı hesap yapar. Ancak bilgisayarla asla bir insan gibi irfan sahibi olamaz.

Yapay zeka robotları birçok işi üstlenecek. Bu sebeple hizmet sektörü arttırılmalı ve büyümelidir. Ancak bunu eşsiz şekilde yapmalısınız.

Akıllı ve bilge arasındaki fark nedir?

Akıllı insan başkalarının görmediğini görür. Bilge insan ise başkalarının görmediğini görür ve görmemiş gibi gözünü kapatır. Akıllı insan ne istediğini bilir, bilge insan ne istemediğini bilir. Ne istemediğinizi bilirseniz, ne istediğinizi bilirsiniz.

Liderlik nedir? İçten mi gelir? Sonradan mı öğrenilir? 

Öncelikle içinizde de olmalıdır. Eğitim de görmelisiniz. Tüm olumsuz tecrübelerden geçmelisiniz. Liderler yakınmaz, asla. Daima pozitiftir. CEO olarak herkes mutlu iken olumsuz şeyleri, herkes mutsuz iken olumlu şeyleri görün. Liderlik sorumluluktur. İnandığınız şeyin peşinden gitmek, risk almaktır.

ÇALIŞANLARINIZ:

18 kişilik kurucu ekibim bugün olsa iş bulamaz. Ancak biz öğrenmeye ve ekip çalışmasına açığız. Kurucu ortak olduğunuzu unutun, her zaman küçük bir yatırımcısınız. Bizden daha akıllı çalışanlarımız var.

Her şeyi bilmenize gerek yok. Sizden daha akıllı insanları bulun ve onlarla çalışın. Akıllı insanların bir arada çalışabilmelerini sağlayın. Aptal insanlar kolaylıkla bir arada çalışır, akıllı insanlar bir arada çalışamazlar. 4-5 sene sonra kendisi ile çalışmaktan keyif alacağım potansiyel bir CEO ‘yu işe almaya bakarım. Asla pes etmeyen kişileri çok severim.

Şirket kültürü yaratmalısınız. Güçlü bir vizyon yaratmalısınız. Kendinizi değil ürününüzü pazarlamalısınız. Bir şirketin en iyi ürünü ÇALIŞANLARIDIR. Çalışanlarınıza iyi şeyleri vaad etmeyin, zorlukları, olumsuzlukları vaad edin. Gerçekleri gösterin.

forrest-gump-quotes

FORREST GUMP FİLMİ:

Bu filmi çok severim, nedeni ise basit: “asla pes etme”! 2002 senesinde büyük bir depresyona girdim. İnterneti nasıl tanımlayacağımı bilmedim. Sonra bu filmi izledim ,işte bu adamdan öğrenilecek çok şey var dedim. Ne yaptığınıza inanın, sevin ve başkaları ne derse desin devam edin. Basit olun. “hayat bir kutu çikolata gibidir, ne bulacağınızı bilemezsiniz”

FIRSATLAR:

30 kez reddedildim. Hayat fırsatlarla doludur. Ancak çalışmalısınız. Çalışmazsanız hiçbir şey olmaz. Çalışırsanız en azından umudunuz olur. Sakin olun, daima bir çıkışınız vardır. Zamanında Ali Pay ile ilgili birçok insanla görüştüm, bu duyduğum en aptalca fikir cevabını aldım. İnsanlar kullandığı sürece aptalca olduğunu düşünmüyorum cevabını verdim. Bugün 800 milyon Ali Pay kullancısı bulunmaktadır.

Yakınan kişinin bol olduğu yerler fırsat doludur. Bir yakınmayı çözerseniz bu bir fırsattır.

ÜNİVERSİTE HAYATI

Tanınmış üniversitelerden mezun olan kişilere sesleniyorum: Lütfen diğer fakir üniversitelerden mezun olan kişilere de saygı gösterin. Fakir üniversitelerden mezun olanlara sesleniyorum: Lütfen kendinize saygı gösteriniz. Şansımız var.

TEKNOLOJİ:

1.teknoloji devriminde ilk 50 sene önemlidir. İlk 20 sene teknoloji doğar, sonraki 30 sene uygulaması yapılır. İlk buhar makinesini kullanan şirket iseniz başarılı olursunuz. En hızlı şekilde elektrik kullanımına geçen şirket olursanız başarılı olursunuz. Değişimi kucaklayın, geleceği öngörün. İlk teknoloji devrimi 1.dünya savaşına, 2.teknoloji devrimi 2.dünya savaşına sebep oldu. Şimdi 3.teknoloji devrindeyiz. Fakirlik, hastalık, çevre sorunlarına karşı hazırlanmaz, savaşmazsak zor olacak.

30 YAŞ ALTI JENERASYON

Lütfen 30 yaş altı jenerasyonu özel takibe alınız. Günümüzde 1.7 milyar insan internet kullanmaktadır. Bu rakamın büyük çoğunluğu 30 yaş altı olup internet neslidir. Onlar geleceği değiştirecek olan nesildir. Lütfen 30 rakamından az kişi çalıştıran firmaları takip ediniz. Küçük firmalar geleceğimiz ve 21. yüzyılın firmaları olacaklardır. Gelecek 30 sene standartizasyon yerine kişiselleşmeye dönecektir. Yani büyük firmalar ciddi zorluklarla karşılaşacaklar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı İş dünyası- Business world içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.