Gestalt bakış açısından 5.çakra

2010 senesinden beri öğrencisi olduğum sevgili Gestalt öğretmenim Hanna Nita Scherler‘in eğitimlerinde aldığım notları hem tekrar etmek hem de çakra konuları ile ilgili kişiler için paylaşmak istedim:

Notlarımda yanlış anlamadan kaynaklı yanlış yazılımlar, ifadeler olabilir. Hatalar bana aittir.

KOK-CAKRA

5.ÇAKRA / BOĞAZ ÇAKRASI

Tüm sözel ve sözel olmayan davranışlar ve evrendeki varoluş nedenimizin tezahür ettiği yerdir.

2.çakrada yaratılan 5.çakrada ifade bulur. 6.çakrada bu ifade daha yaratıcı ve mana şeklinde ifade edilebilir.

Öğreğin: Balıkçıyım…varoluş nedenim balık satmak değil. Varoluş nedenim tabiatta bulunan birşeyi yine tabiatta bulunan birilerine beslenmeleri için aracılık etmek. Herkesin yaptığı iş ve onu yapış tarzı, kendisine yaratmış olduğu nedenin ifadesidir. 16 yaşında gelişmeye başlar 21 yaşına kadar gelişimi sürer. Yaptığım iş varoluş nedenimin tercümesini sağlıyor.

46 ve 51 yaşında tekrar belirginlik kazanır.

76 ve 81 yaşında tekrar belirginlik kazanır.

İşimiz ne olursa olsun bir takım sorunlarla karşılaşırız. Sonunda ne öğreniriz? Kişisel iradem, kaynağın iradesine hükmeden bir irade olamaz.

Gücümü nereden alırım? Güç benim değil, ben gücün bedenimdeki tezahürüyüm. Ben mevcut bir enerji alanının bedendeki tezahürüyüm. İçimdeki irade hizmet ettiğim bütünün iradesi. Varoluş amacım bütünün bir parçası olduğumun bir idraki. Karar verince tek başıma bütün olarak karar veriyorum. Kararı icraata dökünce bütünün parçası olarak hareket diyorum.

2.çakrada çalışkansam, tembel olanlara müsamaham yoksa “buluşamamışım” Tembellere rehberlik ediyorsam buluşmuşum.

5.çakrada gücümü nereden kazandığımı öğreniyorum. Gücümü, niyet ettiklerimin gerçekleşmemesi durumunda buna tevekkül etmekten alıyorum. Tevekkülü öğreniyorum.

Allah isterse…bazı şeyler istediğin kadar ittir, gerçekleşmez, ortak irade lazım. İradem, kaynağın türevi olursa yol alırım. Anarşist irade ile olmaz. Ne zaman türevi, ne zaman değil, zihinsel olarak anlaşılmaz, deneyerek yanılarak bulunur.

Her düşüncenin enerjisel bir sonucu var. O sonucu alırsam farklı şekilde dürüst olurum.

İstemediğim bir adamla yemeğe çıkmak, sevmediğim bir işte çalışmak…Bunların enerjisel sonuçları olacaktır. Bunları idrak edersem kendime karşı da dürüst olurum. Kişisel gücüm kendi tutumumla belirleniyor. İrade, eril bir enerji. Kaynağın bir tezahürü olması ise dişil enerji.

Her verdiğimde alıyorum.

Korkudan hareket etmek pahalı sonuçlar doğurur. Çoğunlukla hoşlanmadığımız yan etkileri olur. Sevmediğim işte devam edince para kazanırsın ama ruhunu satarsın, sevmediklerinle muhatap olursun, mutsuz olursun. Fedakarlık yapmak = kaynağın iradesini kullanmamak. Kaynak akar, sende bir tıkanıklık varsa kaynağını doğru kullanmıyorsun demektir. Para ve sosyal statü ile seçim gücü sağlarken, bunu kaybetmemek için gösterdiğin çaba, aslında hayatının kontrolünü ne kadar elinden bıraktığının hikayesi…

Güçlenmiş-yetkilenmiş insan = kendi iradesini kaynağın iradesine teslim etmiştir. Tüm acılarımız kaynağın iradesinin bizim bedenimizde kendisini bize anlatma yoludur. Başıma ne geleceğini saptayamam ama başıma gelene anlam yükleyebilirim.

Korku-şaşkınlık-korku-şaşkınlık insanı zayıflatır, burnunu sürter. Tamam, tamam, sen söyle! noktasında rehberinizi davet etmiş olursunuz.

Kararları verip bunları gerçekleştirme konusunda dümdüz hareket edersem yoldaki rehberlerimi göremem. Ama deneyip deneyip olmayınca çareler arar, yaratmaya çalışırım. İlahi müdahale= gerçek niyetini tüm çıplaklığı ile iradeni teslim ederek ortaya koyunca, birçok irade yardıma gelir. Kısaca “go with the flow and enjoy the ride”

Hepimiz yaratmak isteriz. Düşünce, hizmet, eser…bunun için önce inancınız olmalı, sonunda seçmeliyiz. Her davranışın altında ya kaynağa inanç ya da korku vardır. Hayatın kimin elinde? Hayatında kim söz sahibi? Hayatıdaki olaylar neden istediğin gibi gelişmiyor? 

Herkesin hayatında “neden ben?” sorusunu soracağı bir zaman gelir. Sınırlarımızın idraki sıkışmadan gerçekleşmiyor. En kontrolsüz olduğum bir zamanda yetkin hissetmiyorsam, çaresizsem, çaresizliğimden kaçarak çaresizliğimle yüzleştikten sonra karşıma çıkacak olanaklardan kaçıyorum.  Rehberler gelir, kendimi açarsam almaya hazır olursam rehberlik gelir.Hayatın anlamı bir yere varmak değil, sürekli devam eden bir tinsel yolculuk, tamamı tevekkül etmeyi öğrenmek. Bir yandan rehberimizi davet ederiz, diğer yandan da bloke etmek için elimizden geleni yaparız.

Fikren ve zikren istemek lazım. Kilo vermek isteyip hareket etmemek buna bir örnektir. Fiziksel hayat ile tinsel yol aynıdır.Bedendeki sistemler biribiri ile uyumlu ise beden sağlıklıdır. Korkudan uyum içinde olunmaz, bir yerden patlak verir. 5.çakra enerjisi teslimiyete iter. Ne kendini yargıla ne de başkalarını. Ancak yargılamayarak bilgelik kazanırız. Yargı, ben çok bilirim demektir. “Neden?” sorusunu sormak ta bir yargıdır. Bu neden başıma geldi? Herşey değişim ve dönüşüm fırsatı.

Resignation = pes etmek

surrender = teslimiyet

Bunları karıştırma! Önce herşeye OK demek lazım. Sonra gerekiyorsa geri çekiliriz.

Başımıza gelen bir olayda soracağımız soru “bendeki izdüşümü nedir?” olmalıdır. Ben kendimi geliştirip değiştirdikçe karşımdaki örnek te değişir.

Kedi- dişil = insanın tinsel tarafını

Köpek – eril = insanın iradesini temsil eder.

Talep ettiğimiz zaman teslimiyet içersinde talep etmeliyiz. Talep ettikten sonra geri çekilmeliyiz. Sonuca hükmetmeye çalışma! Ruhumuz, geçmişten taşıdığımız ama bize hizmet etmeyen enerji kalıpları ile dolu. 

Kendime şahit olabiliyor muyum?

Sükunet içinde kalabilirsem, ruhumun içindeki suçluluk duygularını rahatlıkla tamir ederim. Hep zihnimi veya hep bedenimi dinleyerek bir yere varamam. Kültürler hep rasyonel olur, zihinle hareket et der. Aklımız ve kalbimiz birlik içinde gitmelidir. Birlik içinde gitmezlerse biri diğerine hükmeder.

Akıl yönetirse, duygusal acı çekeriz, her durumu kontrol etmeye çalışırız. Kalp yönetirse herşeyi pembe görürüz. Akıl ve kalp arasında uyumsuzluk varsa “bağımlı” hale geliriz. Yemek, içki, madde kullanımı, bastırılmış duygularım ikameleridir.

(ikame: bir başka şeyin yerine koyma, yerine kullanma.)

İyi şeyleri sadece zihinle yaparsak ta bağımlılık oluşur. Spor yapmak iyidir diyerek spora gitmek buna bir örnek. Gitmeyince suçluluk hissetmek bağımlılıktan kaynaklanır. Zihinsel olarak değişim isteyip duygusal olarak korkabiliriz.

Sözel ifade: Tüm söylediklerimle dünyaya kim olduğumu anlatıyorum ve benimle temas etmek isteyenlere sesleniyorum. İfade, bir sınırdır. Çok okuyabilirim ama kendimi çok okuyarak anlayamam, temas içinde olmalıyım.

5.çakra:

duyma ve dinleme

Arınma, temizlenme, saf

Hakikat, bütünlük, dünyaya vereceğimiz mesaj

Ne dendiğinden bağımsız, nasıl dendiği insanı etkiler

Tiroid ve paratiroid bezleri

doğada herşey olması gerektiği gibidir

mavi-turkuaz renk

ifade ediyorum-beyan ediyorum

ilgili havan- kedi, aslan

Sadece söylediklerim değil, süreç algısı da bu çakrada yer alır. Mesajları fark edecek zamanı bile yaratamıyoruz. Bedenimi dinleyerek, sinyalleri fark ederek kendimi dinliyorum.

Hakikat anlayışımız durağan olmamalı. Hakikatin neyse, zikrin de o oluyor.

Ben biliyorumculuktan uzak dur!

bütünlük = integrity   /   ahlaki = morality

Bütünlük değişmez, ama ahlaki davranış değişebilir. Gençken yaptıklarımız, yetişkinlikte ters gelebilir. Bütünlüğü tehdit edecek şeyler yapmak ahlaksızlıktan daha kötüdür.

5.çakra kapalı ise:

yalan, dalavera, aldatma, utangaçlık, keskin konuşma

kulak-burun-boğaz sorunları

hüsran, cesaret, hayal kırıklığı

kendini çok ciddiye alır, hafife alamaz

başkaları ile birlikte olması zor olur

kendi eğlenemediği için başkaları onunla eğlenir

ortaya birşeyler çıkaramaz

sık iş değiştirir

uygun işi bulmakta zorlanır, zamanla bu niyeti söner

Vishuddha

 

 

 

 

 

Bu yazı Eğitim-Education içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Gestalt bakış açısından 5.çakra

  1. Fadis Hertelden dedi ki:

    Paylaşım için teşekkürler 😘

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s