Gestalt bakış açısından 4.çakra

2010 senesinden beri öğrencisi olduğum sevgili Gestalt öğretmenim Hanna Nita Scherler‘in eğitimlerinde aldığım notları hem tekrar etmek hem de çakra konuları ile ilgili kişiler için paylaşmak istedim:

Notlarımda yanlış anlamadan kaynaklı yanlış yazılımlar, ifadeler olabilir. Hatalar bana aittir.

KOK-CAKRA

4. ÇAKRA / KALP ÇAKRASI

Sevmek demek, olduğunda onu yaşamak, kaybettiğinde matemini tutmak. Her 2 durum da sevginin 2 yüzü.

Bu olgulara nasıl tepki verdiğimiz hücre dokularına kayıtlıdır. Nesiller arası öğrenilmiş tepkiler vardır, kişi daha önce başına gelmemiş bir olaya ailesi ile aynı tepkiyi verebilir. Kendi deneyimimiz ile olayı dönüştürebiliriz.

1.çakrada sevgi: sen bana sadık ol, ben sana koruma sağlayayım.

2.çakrada sevgi: Kan bağımız olmayanlarla da bağ-sevgi geliştiriyoruz. Grup içinde kalınca ve gruptan çıkınca yaşadıklarımız.

3.çakrada sevgi: işimize, hobilerimize, eşyalarımıza sadakatle bağlanma. Ben sana sadakat gösteriyorum, sen de beni koru.

işten çıkarılmak = ders!

Boşanma, kayıplar, duygusal taciz çok.  içimizde yaralı çocuk var. Bu çocuk bizi en çok zorlayan anda ortaya çıkıyor. O anda ilgisiz bir tepki verebiliriz, bu tepki geçmişteki bir olaya verdiğimiz tepki. Yaralı çocuğun hizmeti (içinde bulunduğumuz yaşa uymayan bir imge yaratırız, mesela yalnız yaşayamam, para kazanmam lazım vb) Şiddetle tepki gösterilir, bu şiddet bitmemiş meseledir. Bu bitmemiş meseleler obsesyonlar, yeme bozuklukları vs olarak kendini gösterir.

Duyguyu tanımla, ifadesine izin ver, zaman tanı.

Kayıpların bizde yansıttıkları ile temas etmezsek, geçmişte kalırız. Sonrasına geçemeyiz. İlk adımımız açlığımızla ve yoksunluğumuzla temas etmek. Kendimizi nasıl doldurup doyuracağımız bu temastan sonra çıkacaktır. Acında kalırsan bir gün acını kapsayıp çıkabilirsin. Ama acında kalmayı göze alman gerekir. Şifalanma kapsayıp aşmakla gerçekleşir. Kendini seven kişi, kendine zaman ayırıp yaralarını açıp, onları şifalandırmakla ilgilenir. Seyahat, sevgili, arkadaşlarla buluşma vs ile değil. Yaralarına tutunarak yaşamak, yaralardan güç almak demek. İkame tatmin. 

4.çakra enerjisi, yaraları şifalandırmaktan kaynaklanan güçtür.

Hayatımda kimse yok, evlenmedim, çocuğum yok diyen birisi önce bunların kendisinde yarattığı duyguları bulmalı, önce kendisiyle temas etmeli, kendine bakmalı. Bunu yapan kimse güçlenir.

Bilinçli ben’i uyandırmak: Benim ihtiyacım nedir? Ben ne istiyorum?

Başkalarının desteğini kaybetmemek için kendi isteklerimizi görmezden gelebiliriz. Hiç kimse veya hiç bir şey hayatımızda belirgin bir rol oynamamalı. Dışarıdaki şeyleri değiştirmek ikame tatmin.

4.çakrada evlilik kavramı: Biz birbirimize kendimizle ilgili neyin işlevini, vazifesini göreceğiz? Birbirimizin nasıl gelişmesini sağlayacağız?

4.çakranın faaliyete geçmesi demek, kendimize sadakat yolculuğumuzun başlaması demek.

Yaraloji: Sen bana kendi yaralarını ben sana kendi yaralarımı anlatayım. Kocam beni aldattı, işten kovuldum, çocuğumu kaybettim vb…Karşımdaki de eş yarasını anlatıyor. Yaradaş-beredaş oluyoruz.

Bu süreçte dile getirilmeyen ama birbirinden beklenen bir kontrat oluşuyor, biz birbirimizin tüm kusur ve zayıflıklarına destek olacağız. Taraflardan biri destek çıkmazsa sorun çıkıyor. Yaralarını göstererek taahhütte bulunmuş olunuyor, biz yaralanıp yaralarımızı hep göstereceğiz.

Birini yaralarını anlatınca kapsamak, destek olmak vs zorunda değiliz. Karşımızdakine “her zaman seni kapsayacak birisi çıkar” mesajını veriyoruz. Belki gelişimini engelleriz. Geçer bu, zamana ihtiyacımız var demeye gerek yok. Orada olmak, dinlemek yeter.

Şifalanmak için programızın yoksa şifalanamazsınız.

Reliability-kalbi yetkilendirmek, gönlünüzü sadece acı çekmek veya sevmek için kullanıyoruz, halbuki daha geniş bir kavram.

1.niyet et-ben kendimi şifalandıracağım

2. yaralarını belirle-tanımla, sana şahit olacak birini bul.

3. yaralarını tanımladıktan sonra bunların hayatında nasıl tekrarlandığına bak. Acı veren yaraların anılarını bırakmak, yarayı bırakmaktan daha zor oluyor.

Kişinin sınırları ne kadar netse o kadar saygınlık kazanıyor.

4. Yaraların dolayısı ile şimdiye kadar kazanmış olduklarına bak (secondary gain)

5. Hoşgörü geliştireceksin.

Kapsayıp aşmak mucizeler doğuran enerjiyi yaratır. Kızgın olduğun insanla yüzyüze konuşmak zorunda değilsin. Boş sandalye çalışmasını uygula. Kızan ve tepinen  küçük çocuğu kapsa!

6. Kıymetini bilme ve şükranda yaşa. Şimdide yaşa, geçmişe dönme.

Kalbinin nerede, ne şekilde kırıldığı önemli değil. Hep kırılacaktır. Önemli olan senin bununla ne yapmaya karar verdiğindir. Zorlanacağın deneyimler hep ortaya çıkacak, bunlarla karşılaşınca ne yapacağını bilecejk cesaret ve niyetini geliştiriyorsun.

4.çakra sevgiyi kazandırıyor.

Acıların, senin sorumlu olduğun şeylerden seni maruz bırakmamı gerektirmiyor. Kabul, boyun bükmek değil. Kabul, ha bununla mı karşılaştım? gereğini yapacağım. Huzur ve sükun arayan insanlar, bunu agresif şekilde yaparlar. Hayatında birçok şey seni rahatsız ederken dahi sevecen bakarak, merhametle bakarak huzur bulabilirsin.

Huzur, kendinle taşıyabileceğin bir konu. Bağlanma, bağımlılık doğurur. Sevmek, bırakabilmek demek. Bağın olsun ama bağlı olma.

Hayatta mutlu olabilmek eksiklerinle temas edip kapsayıp aşabilirsen…

bağışlamak-affetmek, aslında karşımızdakini değil, kendimizi affediyoruz.

Kalp, ciğer, eller, kollar

timüs bezi (bağışıklık sistemi)

astral beden

bu çakra zihinsel algıdan çok daha etkili şekilde hayatımızda yer eder. Sembolik olarak BIRAKMA yetisini temsil eder.

4.çakra kapalı ise: Dışarıdaki uyaranların bedendeki etkisine bakmayalım. Kin, garez, öç alma, nefret, kendini ve diğerini hoş görmeme

Temel güç: sevgi, merhamet, şevkat, kendimi verme, esinlenme, umut, güven, karşılıklı şifalandırma, yapıcı tarafsızlık, uyum, koşulsuz sevgi

heart-chakra

anahata

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı Eğitim-Education içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.