Sokak Hayvanları icin mama ve su

Sokak hayvanları icin mama ve su saglayan bir sistem tasarlamış olan Pugedon firmasının ürünlerini özellikle Istanbul’da bircok belediye alıp ceşitli alanlara yerleştiriyor. Hayvanlara duyarlı tasarımlar ve bunları kullanan belediyeler görmek harika! Ancak her zamanki gibi bircok noktaya dikkat etmek gerekiyor.Ürünün tasarımında bir takım güncellemeler yapılması faydalı olacaktır. Örneğin: Pet şişenin atıldığı acıklık yüksekte, halbuki cocuklara da cevreyi koruma ve hayvan sevgisi bilincini aşılamaya ihtiyac var. Bir cocugun da pet şişesini atabilecegi bir yükseklikte bir acıklığın tasarlanması,  gerekirse cocuk icin bir acıklık, yetişkin birey icin 1 acıklık bırakılabilir.

Mamaları kim, ne zaman dolduruyor anlayabilmiş değilim. Mama sponsoru varsa ve her kimse belirtilmeli diye düşünüyorum. Ne tip bir mama verildiği ile ilgili en ufak bir bilgiyi göremiyoruz. Bunun da payaşılması ve hayvan sağlığına uygunluğunun denetlenmesi gerekmektedir.

pugedon (1)Bazı kaplar o kadar pis ki…evrede gönüllü birisi olmazsa o şekilde hayvana hibir yararı olmayacak durumda. Örneğin üst resimde solda mama kabı görülmekte, belli ki vatandaşın teki oraya kendince bilinsiz bir şekilde yemek koymuş. O yemek yenmediği icin de cürümeye yüz tutmuş. Yazık! Sag kapta ise pislikten yeşillenmiş su görülüyor, bunu hayvan dahi icmez.

Iyi niyetle yola cıkılmıs bu sistemde yine “isletme” eksikligi yuzunden islemeyen bir sistem mevcut. Besleme ünitelerinin bakımı ve temizligini belediyeler yapamıyorsa gönüllü vatandaslara uniteler gecici sureliğine dönemsel olarak takibine verilebilir. Vatandas temizliğini yapıp teknik arızaları takip edebilir, geri dönüşüm cöplerinin toplanması icin belediyeyi haberdar edebilir.

pugedon (1)Madem kuşlar da sokak hayvanlarının kabından faydalanıyor o zaman cihazın daha yüksek yerlerinde kuşlara yönelik bir sistem de ilave edilebilir.  Cihazlar kullanıcı ihtiyaclarına göre her dönem güncellenebilir.

Bir projeyi yapmak kadar isletmek te cok önemlidir.

 

 

 

Bu yazı Hayvanlar- Animals içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.