İnsanların ardından bıraktıkları boşlukla baş edebilmek

Yeni dönem ruhani öğretmen ve yazarlardan Eckhart Tolle boşluklar ile başa çıkabilmek üzere güzel bir konuşma yapıyor.

Herhangi bir kaybın ardında bıraktığı boşluğun derin bir önemi mevcuttur. Örneğin arabanızı park ettiğiniz yere geldiğinizde arabanızı bulamamanız, park yerinde boş bir alan ile karşılaşmanız… Bu boş alanı kaçmadan veya küfretmeden sükunetle karşılamanız önemlidir.

Boşluk bir ilişkide de yaşanabilir. Eşiniz veya sevgiliniz sizi terk edebilir, bir gün eve geldiğinizde “ben gidiyorum” notu ile karşılaşabilirsiniz.

Şu andaki durumun aldığı form, az önce var olan formun yokluğunun yaratmış olduğu formdur. Yok olan form derinlerimizde yatan formsuz farkındalığa doğru büyük bir açıklık yaratır. Bununla yüzleşmek…Bu ölümle yüzleşmek…Çünkü herhangi bir şeyin kaybı  küçük bir ölümdür. Gerçek ölüm, burada her gün odanızda olan ve sandalyede oturan o kişi, bir gün ölür. O boş sandalyeye bakarsınız, o kişinin orada oturması o kadar olağanlaşmıştır ki, yokluğu anlaşılamaz olur. Sabun köpüğü gibi yok olmuştur. Hayatınızda ne zaman bir form yok olsa, gerçek bir ölüm veya bir şeyin kaybı, arkada kalan o boşlukla yüzleşebilirseniz, formsuz boyuta geçiştir.

Formsuz olan bir hayat, formsuz olan bilinç, hayatımızda ne zaman bir boşluk olsa aradan doğar. Formlardan oluşan zengin doku çok büyüktür. Evreni mega bir doku olarak düşünebilirsiniz. Sürekli olarak orada ve burada bir şeyler kaybolur ve dokuda boşluklar oluşur. Hiçbir form bu dokuda ilelebet yaşamaz. Yok olur ve yerine başka bir şey gelir. Boşlukları fark ederseniz arasından bir şey doğar, orada inanılmaz bir huzur ve yaşam/canlılık vardır. Bu herhangi bir ölüm içinde gözlemlenebilir.

Herhangi bir ölümden kaçmak, inkar etmek size yardımcı olmaz. Boşlukları tepkileriniz ile örtersiniz ki boşluk ile yüzleşmek zorunda kalmayasınız. Hayatınıza bir boşluk girdiğinde bu kendinizi bulabilmeniz için muhteşem bir potansiyel açıklıktır. Karşı gelmeyerek kendinizi bulun.

Ölüm geldiği zaman onu karşılayabilmek için

Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.