Öfke

tumblr_mnwq1mc4GM1r0q9jro1_500

Yeni dönem ruhani öğretmen ve yazarlardan Eckhart Tolle günümüzün önemli konularından birisi olan ÖFKE’Yİ yorumluyor:

KONU: Çoğunlukla kendimi öfkeye kapılmış hissediyorum. Bu öfke hali kişisel gelişim yolculuğumu pencereden atmama sebep oluyor. Nasılsa yaramayacak diyerek pesimist oluyorum. Ayrıca genellikle sanki birşeyler yanlışmış gibi hissediyorum ve birşeyler yapmam gerektiğini düşünüyorum. Bunlarla kendimi kaybediyorum.

ET: Birşeylerin doğru olmadığı hissi sana ait değil, üniversal bir durum. Zihin bunu fark eder, çevresinde nelerin yanlış olduğunu bulmaya çalışır ve durumları yanlış yorumlamaya başlar.

Öfke geldiği zaman yarattığı enerji alanı hemen zihninize doğru akar ve o sıradaki düşünceleriniz öfkenizin birer yansımasıdır. Öfke belli düşünceleri düşünmenize sebep olur, az önce dediğiniz gibi tüm bu kişisel gelişim çalışmaları işe yaramıyor dedirtir.

Gelecek sefere öfkenlendiğinizde düşüncelerinizin öfkeden kaynaklandığını fark edin. Öfke çok ani gelir, dolayısı ile bunu fark etmek kolay olmaz, ancak öfkenizin bu düşünceleri düşünmenize yol açtığını fark edin, bunlar gerçek değildir, buradaki kişisel deneyiniz şu olacaktır: öfkenin yarattığı enerji alanının ve ortaya çıkan düşüncelerin izleyicisi veya şahidi konumunda kalabilecek misiniz?

Şahit olarak kalabildiğiniz zaman, zaten değişimler yaşanacaktır, birşey yapmanıza gerek kalmayacaktır. Şahit olarak kaldığınızda öfkenizle bütünleşmezsiniz. Şahit durumunda kalınca herşeyin olması gerektiği gibi olmasına izin verirsiniz. Duygularınızı ifade edebilirsiniz, ancak kelimelere dökmenin ötesinde onları izlersiniz. Durumunuza ne kadar farkındalık katarsanız zamanla eski alışkanlıklarınız değişmeye başlar, kendinizi değiştirmek zorunda kalmazsınız. Gerçek değişim, içinizde nelerin olduğunu fark etmenizle gerçekleşir. Öfke siz değilsinizdir, öfke öfkedir. Siz farkındalıksınızdır. Bilirsiniz, görürsünüz ve hissedersiniz. Öfkenin kendisi olmaktan çıkar öfkenin enerji alanınızda olduğunu gören kişi olursunuz. Bu harika bir değişimdir. Öfkeyi kişisel gelişiminiz olarak kullanın. Kaybederseniz ki öfke hemen size “bak yine kaybettin, yapamıyorsun” diyecektir.

Milyarlarca insan “bende yanlış olan birşeyler var” kalıplaşmış düşüncesine sahiptir.  İnsan egosunun bir parçasıdır.

Belki gelecek sefer içinizde öfke uyandığında öfkeniz yatıştıktan sonra durumu fark edeceksiniz. Daha sonra ise zamanla ilk hissettiğiniz zaman fark eder hale geleceksiniz. Bu ilk anda fark ettiğiniz zaman kapılıp gitmeyeceksiniz. Öfke patlayıcı bir enerji gibidir. 3-5 saniyede içinizde oluştuğunu hissedersiniz, evet bak geliyor dersiniz, bastırmayın, büyürse bile siz de öfke ile büyürsünüz, öfkenize kızmayın çünkü sizin gelişimizde büyük bir öğretmen olabilir. Öfke aracılığı ile farkındalığınız da büyüyebilir. Bazen hayatımızdaki en zorlu durumlar bizim gelişimimiz için en büyük öğretmenler olmaktadır.

Pesimizmin de zihninizde oluşan düşünce formu olduğunu görmeniz lazım. Farkındalık içinde olduğunuz zaman her düşüncenize inanmak zorunda değilsiniz. Bu da inanılmaz büyük bir özgürlüktür. Öfkeden doğan düşünce gerçek değildir, bir saptırmadır. “yapabileceğin birşey yok, boşver herşeyi “ gibi oluşan negatif düşünceleri fark edin.

ORİJİNAL VİDEO

Bu yazı Kişisel Gelişim-Self evolution içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.