Spiritüellik ve zenginlik

John_Travolta_02

Spiritüelliğe giden yol ile maddiyata giden yol birbirini etkiler mi?

tumblr_n6kaja2V9I1s1fji4o1_1280

 

Eckhart Tolle‘nin zamanımızın önemli sorularından birisine getirdiği yorum:

Eğer maddi zenginlik ana hedefiniz haline gelirse o zaman etkilemez.

Ancak çok severek, yapmaktan zevk alarak gerçekleştirdiğiniz bir aktivite dünyaya, gezegene, insanlara, hayata  bir değer katıyorsa, gezegende bilinç seviyesini arttırıyorsa bu 2 şey bir araya geldiğinde bir yan ürün olarak maddi servet te size geldiği taktirde ki bazı materyal formlardan keyif almanızda herhangi bir mahsur yoktur. Bunu bir kısmını vermekten de keyif alıyor olabilirsiniz. Güzel şeyler veya daha büyük şeyler geldiğinde, ev, araba gibi şeylerden duyduğunuz mutluluk spiritüel olmadığınız anlamına gelmemektedir.

Ama bunlarla olan bağınız veya bunlara gösterdiğiniz aşırı ilgi sizi realiteden, kim olduğunuz gerçeğinden ve uyanıştan  uzaklaştırır.

Yine de son derece farkında ve formdan uzak olan ile bağlantıda olup yine de size gelen formlardan keyif alabilirsiniz. Obsesif bir şekilde, daha da fazlasını isteyerek değil  ama gelenden gelen ev,araba veya maddi ne istediyseniz onlarla bütünleşip kişiliğinizi onlarda bulmadan keyif almak.

Yani bu durumda Spiritüelliğe giden yol ile maddiyata giden yol birbirini etkilemez.

Vazgeçmek demek gerçekten maddi şeylerden vazgeçmek değil, maddi şeylere bağlılıktan vazgeçmek, maddi şeylerle bütünleşip kişilik bulmaktan vazgeçmez anlamına gelir.

Birçok kültürlerde ve dinlerde maddi şeylerden vazgeçenler,akıllarındaki  isteklerinden vazgeçmediklerini fark edememişlerdir. İsteklerini bastırırlar.

Birşeye bağlılık içsel bir alanda hareket eder. Çok fakir bir insan sahip olduğu ufak şeylere çok güçlü bir bağlılık duyabilir ve bunlardan kimliğini gerçekleştireye çalışır. Diğer yanda son derece varlıklı bir insan da hiçbir şeye bağlılık duymayabilir. Veya tam tersi de yaşanabilir.

İçsel olan ve maddi şeylere bağlı olup olmadığınız önemlidir. Bu bağımlılığın olup olmadığını ancak kaybedinceye, kırılıncaya, kayboluncaya, çalınıncaya  kadar anlamayabilirsiniz. Hayatınızdan birşey çıktığında bunu görmeniz için iyi bir fırsattır, üzüntü, kızgınlık gibi duygular yaşıyorsanız bağlı olduğunuzu fark edebilirsiniz.  Size gelen güzel şeylerden başkalarının da keyif alabilmesi için verebiliyorsanız sahip olma duygusu kaybolmaya başlar.

 

Bu yazı Kişisel Gelişim-Self evolution içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.