Dem Cafe

DemCafe (8)

Karaköy’ün yeni açılan cici cafelerinden bir tanesi de Dem Cafe. Ömer Çağatay ve Eylül Görmüş ortaklığında 31 Ağustos’ta açılan cafenin özelliği 60 farklı çeşit çay sunması. Çin, Hindistan,Japonya,Fas, Tayvan, Kenya, Güney Afrika ülkelerinden gelen çaylar Türk çayı, beyaz çay, yeşil çay, oolong,siyah çay, tütsülenmiş çay, kırmızı çay, bitki çayları gibi kategorilerine ayrılmış.

Her çay kendine has bardakta servis ediliyor, örneğin çin çayı ufak bardak ve döküm potu ile bitki çayları yayvan cam bardakta sunuluyor.

Çayın yanına ayrıca tatlı çeşitleri ve atıştırmalıklar da mevcut.

DemCafe (5)Çaylar 3 katlı servis arabasında cam kavanozlarda geliyor, menüden istediğiniz çayı koklayabiliyor ve kokusuna göre seçim yapabiliyorsunuz.

DemCafe (9)Açıldıklarından beri geçen kısa sürede şimdilik en beğenilen çayları RooiBos çayı, nefis bir kokusu var!

DemCafe (10)Ömer bey Dem Cafe’nin kuruluş hikayesini aktarıyor: Her yer kahve zincirleri ile dolu, oysaki dünyanın en fazla çay içilen ülkelerinden birinde yaşıyoruz. İthal çaylara uygulanan % 145 oranındaki müthiş yüksek vergi oranından dolayı ithal çay tüketimi fazla olamıyor, pahalı otel ve restorantlardan öteye gidemiyor. Farklı tat ve yabancı çaylara neden ulaşamıyoruz sorusundan yola çıkarak böyle bir konsept yaratma sürecine girdik. Dem cafe ilk yerimiz, 2-3 aylık bir Karaköy turu sonucu burasını beğendik, dekorasyon süreci 5 ay kadar sürdü, belki 2-3 semte daha yer açabiliriz…

Yurtdışı seyahatlerinde çay konusu dikkatlerini çekmiş, Hindistan’daki çay butiklerini görmüşler. Çayların seçimi için çay uzmanlarına danışmışlar, yurtdışında oldukça gelişmiş olmakla birlikte Türkiye’de henüz az sayıda çay uzmanı bulunmaktaymış.

DemCafe (4)Türk çayı olarak Diyarbakır, Rize ve Giresun yörelerinin çayları mevcut.

DemCafe (3)

Bu yazı Kuruluşlar - Foundations içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.