Paylaşım Ekonomisi

Dünya yollarında 1 milyar araç bulunmaktadır. 740 milyon araç sadece tek bir kişiye aittir. Bunlardan 470 milyonu olanak halinde araçlarını paylaşabileceklerdir.

Emlak dünyasında 460 milyon ev yer almaktadır. Her birinde yaklaşık 3.000 USD’lık kullanılmayan malzemeler bulunmaktadır. %69’umuz bundan para kazanacağımızı bilsek bunları paylaşırdık. Bu 1.4 milyar dolarlık paylaşılabilecek ürün anlamına gelmektedir.

Gelişmiş ülkelerde 1.2 milyar insan yaşamaktadır. %26’lık oran haftada 20 saatten fazlasını yalnız geçirmektedir. Bu 300 milyon insanın uyanık oldukları saatlerin %20sini yalnız geçirdiklerini göstermektedir ki birlikte geçirilebilecek birçok yol varken…

%65 oranımız grup çalışmalarında daha iyi öğrenmektedir.

%75 oranımız yemeklerimizi paylaşmayı tercih etmektedir.

%90 oranımız ekip çalışması olarak sporu tercih etmektedir.

%99 oranımız yalnız partilemeyi tercih etmemektedir.

Hayatımız boyunca yaklaşık 90.000 saat çalışmaktayız. %80 oran işlerinden memnun değil, bu da 9.000 mutsuz gün demektir. Çocukken bunları mı hayal ettik?

10 kişi içinden 4’ü kendi işini kurmak istiyor

Dünyada 2 milyar insan internete erişebiliyor

%78’i internetin kendilerini dünya ile paylaşmaya daha açık olmalarını sağladığını hissediyor

Bugün dünyamızda 7 milyar insan yaşıyor. Ve 10 kişiden 8’i “paylaşmak bizi daha mutlu ediyor” diyor. Bu da 5,7 milyar insanın yeni bir “paylaşım ekonomisi” yaratmaya hazır olması demek.

Birbirimizle paylaşmaya başlarsak dünyamızın daha iyi bir yer olacağını paylaşmayı düşündük…

Hey! Sen ne paylaşacaksın?

…………………………………………………………………………………………………………………..

İnternet sayesinde üyesi olduğumuz sosyal mecralarda veya mail aracılığı ile sevdiğimiz, sevmediğimiz herşeyi (sosyal, politik, duygusal, düşünsel, maddi, manevi vb) herşeyi paylaşabiliyor, birbirimizi haberdar edebiliyoruz.

Günümüz koşullarının çokta kolay olmaması, ekonomik krizler, gelirlerin yetersiz bulunması, gelir ile gider arasındaki dengesizlik, yalnız çözülemeyen sorunlara birlik olarak çözüm arayışları, aradığını bulamamak insanları ek gelir sağlayabilecekleri yeni mecralara yöneltmiştir. Bu mecraların ana konsepti “paylaşmak” fikrinden doğduğu için oluşan yeni ekonomi şekline “paylaşım ekonomisi” denmektedir.

Paylaşım ekonomisi hakkında fikir edinmek ve kendi adımıza neler yapabileceğimizi görebilmek için birkaç başarılı örneği incelemekte fayda var…

Task Rabbit

Ana fikir yapmanız gereken ama vakitsizlikten, iş saatlerinin yoğunluğundan, başka birçok işiniz olduğundan veya canınız istemediğinden dolayı yapamadığınız işleri sizin adınıza yapacak kişilerin kiralanması projesi. Bu servisleri veren kişiler ya kendi işleri yanında ek gelir sağlamak üzere part-time veya geliri yüksek olduğu taktirde full time çalışarak kazançlarını sağlamaktadır.

Air BNB

Seyahat edecek kişiler için sahibinden kiralık oda, ev veya apartman daireleri, bugün 8000’den fazla şehirde ev, şato, araba, yat ve  igloo kiralıyor Siz de kendi oda, ev veya apartman dairenizi burada paylaşabiliyor ve kiralayabiliyorsunuz. Ek bir gelir sağlayabiliyorsunuz.

RelayRides

Araba kiralama sitesi. Araç sahibisiniz ama: kullanmıyorsunuz, seyahattesiniz, hastasınız, iş yerinde akşama kadar kullanmayacaksınız…Aracınız neden dursun? İhtiyacınız olmayan saatler ve günlerde aracınızı kiralayabiliyorsunuz.

Landshare

Tarım yapmak, sebze, meyve, çiçek yetiştirmek isteyen ama bunu yapacak toprağa sahip olmayan kişiler için toprak sahibi olup bunu değerlendirmek isteyen kişilerin toprak kiralama projesi…Nefis bir fikir.

Park at my house

Park yeri bulmak özellikle yoğun nufüslu şehirlerde büyük bir sorun. Park yeri aramak ile uğraşmak istemiyorsanız bu siteden gideceğiniz yerdeki park yerlerini kiralayan kişilerle iletişime geçip yerinizi önceden rezerve ediyorsunuz. Özellikle İstanbul gibi bir metropol için nefis bir proje.

Bootschaft.net

Teknenizi, yelkenlinizi kiralayabiliyor ve/veya başkaları ile yelkenli yapabiliyorsunuz.

Floow2

Kamyon, kamyonet, tır, kepçeli kürek aracı, vinç, römork gibi ağır araçların kiralanabileceği platform. Hem araçlarınız makina parkında boş durmuyor, ek gelir sağlıyorsunuz, hem de araç satın almaya bütçeleri yeterli olmayan girişimcilere işlerini yapma imkanı sağlıyorsunuz.

Kleiderkreisel

Online giyim eşyası kiralama, değişme veya satış platformu.

Repair Cafe

Tamir edilmesi gereken her türlü eşyanızın tamir edilmesi projesi. Burada her türlü sektörden kabiliyetli kişi bir araya gelerek ehtiyaç sahiplerinin eşyalarını tamir ediyor. Tamir  edilmediği için atılan çok ciddi miktarda eşya bulunuşu ülke ekonomilerine yük olmakta. Hem çevre kirliliğini önleyen hem de gereksiz yere israfı önleyen güzel bir çalışma.

Skillshare

Konularında uzman olmuş kişilerden istediğiniz herhangi bir konuda online eğitim almak ve vermek üzerine kurulmuş öğretici, eğitici bir platform. İster eğitim verebilirsiniz, ister eğitim alabilirsiniz. Örneğin çok iyi bir ahçısınız ve bazı tariflerinizi nasıl yapılacağını paylaşmak istiyor aynı zamanda da gelir sağlamak istiyorsunuz. Hemen kendi sınıfınızı açıyor, tarih belirliyor ve online kayıtları aldıktan sonra eğitiminizi veriyorsunuz.

Artık yeni bir döneme mi girdik? Sahip olmak out, paylaşmak in diyebilir miyiz? Sahip olmanın getirdiği maddi ve manevi yükümlülüklerden kurtulup paylaşarak özgürleşecek miyiz? Maneviyatımız gelişecek mi? İhtiyaçlarımızı daha akıllı çözümler ile karşılayabilir miyiz? Hepsini önümüzdeki dönemler içersinde göreceğiz.

Bu yazı İş dünyası- Business world içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Paylaşım Ekonomisi

  1. Onur Senturk dedi ki:

    Çok güzel bir yazı, teşekkürler!

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.