Bitkisel Çaylar

pomegranate-tea

Nar çayı: Nar, antioksidan özelliği ve sağlığa yararları ile eski çağlardan beri bilinen bir bitkidir. Günlük tüketildiği taktirde; içersindeki antioksidanlar kalbi korur, kolesterol değerlerini düşürür. İçerdiği vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, gribi engeller. Depresif belirtiler gösteren kişilerde iyileştirici, rahatlatıcı özellikler gösterir.

jasmin-tea

Yasemin çayı: Kokusu ve sakinleştirici özelliği ile bilinir. Hergün düzenli tüketildiği zaman; kanser üzerindeki antioksidan etkisi diğer tüm bitkilere göre daha ön plandadır. İçerdiği antioksidanlar vucüttaki serbest radikallere karşı koruyucu görevi görür. Amerika’da ilaç niyetine kullanılmaktadır. Kan şekerini normal değerlerde tutar, diyabeti önleyici etkisi bulunmaktadır. Gribi yaratan mikropların vücutta barınmasını engeller. Yaşlanmayı geciktirici etkileri vardır. Kolesterol değerlerini düşürür. Sindirim sistemini rahatlatır, toksik atıkların vucuttan kolaylıkla atılmasına yardımcı olur.

rose-tea

Gül çayı: C,D,K ve E vitaminlerini içerdiğinden grip algınlığı için destekleyici özelliktedir. Portakal ve greyfruttan daha çok C vitamini içerir. 1 bardak gül çayı yaklaşık 50-60 portakala denk gelir. İdrar yolları enfeksiyonları riskini düşürür. Ufak çaplı böbrek taşlarının idrar yollarını kapatmasını önler. Depresyon, panik atak, obsesif kompülsiv davranışlar gibi psikolojik durumlarda rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır.

anis-stars-tea

Yıldız Anason çayı; İlaç sektöründe ve yemek yapımında kullanılır. 1 damla anason yağı 1 çay kaşığı bala damlatılarak tüketilirse mide krampları, hazımsızlık, gaz, istifra isteği gibi durumlara iyi gelir. Dikkatli kullanılması gerekir. Öksürük şurubuna damlatılan 1 damla ile astım, bronşit ve öksürüğe iyi gelir. Çayının da yağları ile aynı etkileri görülmektedir.

cinnamon-tea

Tarçın çayı; İyileştirici özelliği sayesinde yüzyıllardır kullanılmaktadır. Kolesterol değerlerini düşürür. Kan şekerini düşürür. Kan dolaşımını düzenler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Lösemi ve lenfoma kanseri hücrelerinde düşüş gözlenmiştir. Kardiovasküler rahatsızlıklara karşı korur. Tarçın kokusu beyni aktive eder, hafızayı arttırır, hızlı tepkime verdirir ve uyanık olunmasına yardımcı olur. Dikkat ve odaklanma gerektiren durumlarda 1 bardak içilmesi tavsiye olunur. Kalori alımını önleyici etkisi dolayısı ile özel diyet uygulayanlar için kullanılır.

Bitkisel çayların hepsi ayarında ve belli hastalıklara sahip kişilerce doktor kontrolünde tüketilmelidir.

Çayları temin edebileceğiniz yerler: Aktarlar, Mısır Çarşısı

 

 

 

 

Bu yazı Sağlık-Health içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.